Rzeszów - Piątek, 19.12.2025
Reklama

MPWiK realizuje dużą inwestycję w północno-zachodniej części Rzeszowa

Dodano: 25.04.2022 r.

fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie rozpoczęło budowę nowej sieci kanalizacji sanitarnej w północno-zachodniej części miasta. W tym rejonie, zwłaszcza na osiedlu Miłocin oraz w okolicy strefy Dworzysko, pojawiały się problemy z przepustowością instalacji kanalizacyjnych.

MPWiK dysponuje kompletną dokumentacją projektową na nowy odcinek sieci kanalizacji sanitarnej o długości ponad pięć kilometrów. Realizację inwestycji rozpoczęto od budowy blisko 630 metrów kanalizacji. Prace prowadzone są na razie w rejonie ul. Miłocińskiej.

Realizacja tego zadania pozwoli zapobiec  potencjalnym i mocno realnym problemom z funkcjonowaniem sieci. – Rozpoczęta inwestycja dotyczy m. in. osiedli: Miłocin, Baranówka, Staromieście, Pogwizdów Nowy, ale także firm prowadzących działalność w strefie gospodarczej Rzeszów Dworzysko. To tereny mocno zurbanizowane i stale intensywnie rozbudowywane  – mówi Mirosław Pięta, kierownik Jednostki Realizującej Projekt z rzeszowskiego MPWiK.

MPWiK szacuje, że w związku z rozbudową i rozwojem osiedli ilość ścieków trafiających do przepompowni przy ul. Lubelskiej może wzrosnąć nawet pięciokrotnie.
Reklama
- Dotrzymujemy kroku rozwojowi miasta. Na bieżąco rozbudowujemy sieci wodociągowo-kanalizacyjne. A tam gdzie jest to konieczne adaptujemy je do nowych, zmieniających się uwarunkowań – mówi Marek Ustrobiński, prezes MPWiK Rzeszów.

Spółka planuje budowę kolektora kanalizacji sanitarnej o średnicy 800 mm od ulicy Kolbego do istniejącej przepompowni ścieków przy ulicy Lubelskiej. Zaplanowano także wykonanie specjalnej kraty mechanicznej przed przepompownią ścieków przy ulicy Wioślarskiej.

- Spodziewany wzrost ilości ścieków powoduje także konieczność wymiany tzw. kraty koszowej – mówi prezes Marek Ustrobiński i dodaje - konieczne jest zastosowanie nowoczesnej, automatycznej kraty zgrzebłowej o zgrubnym zakresie podczyszczania, która przede wszystkim zabezpieczy pompy przed ewentualnym zapchaniem i w skrajnym przypadku unieruchomieniem pompowni.

Wartość inwestycji to ponad 9 milionów 928 tysięcy złotych brutto. Zadanie jest dofinansowane środkami Unii Europejskiej, z Programu Infrastruktura i Środowisko.  

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

ZTM Rzeszów: Bilety jednorazowe już dostępne w aplikacji zbiletem.pl

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pasażerów wprowadził możliwość zakupu biletów jednorazowych przez aplikację zbiletem.pl.

Rzeszów

Dominika Kulaga z Rzeszowa Mistrzynią Polski w pływaniu

RZESZÓW. Dominika Kulaga, studentka psychologii Collegium Humanum w Rzeszowie, zdobyła złoty i brązowy medal podczas Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu.

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska rozpoczęła nowy rok akademicki

RZESZÓW. 9 października zainaugurowano 70 jubileuszowy rok akademicki na Politechnice Rzeszowskiej . Uroczystość odbyła się w warunkach zaostrzonego reżimu sanitarnego z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

Rzeszów

Znamy listę projektów do głosowania w ramach RBO na 2021 rok

RZESZÓW. 93 zadania znalazły się na liście projektów dopuszczonych do głosowania w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 r.

Rzeszów

3-miesięczny areszt dla nożownika z Nowego Miasta

RZESZÓW. Zarzut usiłowania rozboju usłyszał 24-latek, który grożąc nożem żądał pieniędzy od kilku przypadkowych osób na Nowy Mieście. Mężczyzna spędzi 3 miesiące w areszcie. Grozi mu za to kara pozbawienia wolności do...

Rzeszów

Sukces Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego

RZESZÓW. Kolegum Nauk Medycznych UR uzyskało certyfikat ośrodka referencyjnego ISPAD dla KNM UR.

Rzeszów

Ciało 57-latka na klatce w bloku przy ul. Krakowskiej

RZESZÓW. W jednym z bloków przy ul. Krakowskiej znaleziono ciało 57-letniego mieszkańca Rzeszowa. Lekarz stwierdził jego zgon. Policjanci zatrzymali 36-letniego syna zmarłego.

Rzeszów

Nowe połącznie z Jasionki. Od listopada polecimy do Holandii

RZESZÓW. Nowy przewoźnik, Wizz Air wchodzi do Jasionki uruchomiając już tej jesieni połączenia z Rzeszowa do Eindhoven. Pierwsze loty już w listopadzie.

Reklama