Rzeszów - Wtorek, 23.06.2026
Reklama

MZBM wymienił już ponad 1100 pieców węglowych w Rzeszowie

Dodano: 08.10.2021 r.

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
RZESZÓW. Około 50 ton niebezpiecznych pyłów i prawie 4500 ton dwutlenku węgla mniej w rzeszowskim powietrzu. Takie są efekty wymiany pieców na węgiel i drewno, którą od lat prowadzi Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych.

Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Rzeszowie rozpoczął wymianę pieców na drewno i węgiel już w 2002 roku. Do tej pory udało się wyłączyć z eksploatacji 1176 pieców w 74 budynkach zarządzanych przez spółkę. Piece zastąpiono instalacjami centralnego ogrzewania, do których ciepło dostarcza rzeszowski MPEC.

Efekt działań MZBM to około 50 ton niebezpiecznych pyłów i prawie 4500 ton dwutlenku węgla mniej w rzeszowskim powietrzu.

„Nasze działania dają konkretne efekty ekologiczne. Dzięki nim zmniejszyliśmy emisję pyłu PM10 do atmosfery aż o 26,9 tony na rok, pyłu PM2,5 o 24,8 tony na rok, a dwutlenku węgla o 4470 ton - mówi Roman Szczepanek, prezes rzeszowskiego Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych.
Reklama
Akcja wymiany pieców cały czas trwa. W latach 2021-2022 rzeszowski MZBM wymieni na ekologiczne źródła ciepła 64 stare piece w dziewięciu budynkach wspólnotowych uczestniczących w projekcie Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Likwidacja ogrzewania piecowego w latach 2002-2020 kosztowała 14,4 mln zł, z czego 9,4 mln. zł to środki Gminy Miasta Rzeszów, 3,6 mln zł wyłożyli mieszkańcy, a dotacje wyniosły 1,4 mln. zł.
 
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W weekend zmiany w funkcjonowaniu fontanny multimedialnej

RZESZÓW. W najbliższą sobotę i niedzielę rzeszowska fontanna multimedialna będzie pracować w zmienionym trybie. Nie będą odbywać się pokazy dzienne i wieczorne.

Rzeszów

Rzeszowska Plaza planuje wprowadzić system parkingowy

RZESZÓW. Od kilku dni, na terenie jednego z największych hipermarketów w Rzeszowie – E. Leclerc – obowiązuje system parkingowy. Podobne rozwiązanie ma być wprowadzone już wkrótce na sąsiednim parkingu należącym do CH...

Rzeszów

Pijani jechali do szpitala odebrać krewnego. Kierowca miał 3 promile

RZESZÓW. 36-letni kierowca i jego 59-letnia pasażerka, będąc pod wpływem alkoholu, wybrali się do szpitala odebrać swojego krewnego. Zamiast do placówki medycznej, trafili do izby wytrzeźwień. Dodatkowo okazało się, że 36-latek nie...

Rzeszów

Finał Rowerowego Maja. W akcji wzięło udział ponad 7 tys. uczniów i przedszkolaków

RZESZÓW. W finale około 750 cyklistów wyruszyło na około 16-kilometrową przejażdżkę ulicami miasta.

Rzeszów

Wisłokostrada. Trwa budowa dwóch mostów i estakady [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Wykonawca Wisłokostrady realizuje prace przy budowie dwóch nowych mostów oraz dwujezdniowej estakady, która przebiegać będzie nad linią kolejową Kraków-Medyka.

Rzeszów

Wypadek na ul. Piłsudskiego w Rzeszowie. Piesza zderzyła się z motocyklistą

RZESZÓW. 27-letnia kobieta z obrażeniami trafiła do szpitala.

Rzeszów

Nadchodzą upały. IMGW wydało ostrzeżenie dla Podkarpacia

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie 2 stopnia dotyczące upałów na terenie województwa podkarpackiego. W niektórych miejscach termometry pokażą nawet 37 stopni Celsjusza.

Rzeszów

Nieustąpienie pierwszeństwa przyczyną czterech wypadków w Rzeszowie

RZESZÓW. Cztery wypadki odnotowali rzeszowscy policjanci podczas minionego weekendu na drogach Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego. Przyczyną wszystkich zdarzeń było nieustąpienie pierwszeństwa.

Reklama