Rzeszów - Niedziela, 28.12.2025
Reklama

Na budynku Politechniki Rzeszowskiej powstał mural Ignacego Łukasiewicza

Dodano: 29.11.2022 r.

fot. Beata Motyka, Politechnika Rzeszowska
fot. Beata Motyka, Politechnika Rzeszowska
RZESZÓW. Na Politechnice Rzeszowskiej odsłonięto mural upamiętniający Ignacego Łukasiewicza, wynalazcę lampy naftowej i pioniera przemysłu naftowego w Europie.  W ten sposób uczelnia uhonorowała swojego patrona w ramach obchodów Roku Ignacego Łukasiewicza.

Oficjalne odsłonięcie malowidła nastąpiło 25 listopada 2022 r. Uroczystej prezentacji muralu dokonał rektor prof. Piotr Koszelnik. „Do tej kolekcji rzeszowskich murali dochodzi dziś kolejny poświęcony wybitnemu człowiekowi, który zapisał się na trwałe nie tylko w historii stolicy województwa podkarpackiego, regionu, ale też Polski. Uhonorowanie Ignacego Łukasiewicza, wspaniałego wynalazcy i patrona naszej uczelni wpisuje się w obchody Roku Ignacego Łukasiewicza oraz w ideę kultywowania wcielania w życie humanistycznych treści głoszonych i realizowanych przez tego wybitnego człowieka” – podkreślił rektor prof. Piotr Koszelnik.

Mural upamiętniający Ignacego Łukasiewicza zdobi wysoką na 12 metrów północno-wschodnią ścianę budynku J Politechniki Rzeszowskiej przy ul. Podkarpackiej 1. Jego wymiary to około 170 m2. Na ścianie zamontowano 7 lamp LED. Jedna z nich została wykonana na specjalne zamówienie, umieszczono ją na promieniu światła lampy Ignacego. Oświetlenie włącza się za pomocą zamontowanego zegara astronomicznego.
Reklama
Na oknach zostały zamontowane siatki, które przepuszczają światło do wnętrza budynku, tworząc jednolitą powierzchnię muralu na zewnątrz budynku. Malowidło jest w całości pokryte lakierem poliuretanowym, czyli tzw. farbą antygraffiti.

Mural został sfinansowany z pieniędzy pozyskanych w ramach konkursu na projekt grantowy „Rozgrzewamy Polskie Serca” Fundacji PGNiG S.A. im. Ignacego Łukasiewicza.
 
Wykonawcą mural jest firma MIX-ART Mural z Krasnej k. Krosna. Projekt muralu został wyłoniony w konkursie, którego zwycięzcą został Przemysław Śliwka.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Uwaga kierowcy! Od 5 maja zmiana organizacji ruchu w rejonie dworca PKP

RZESZÓW. W związku z rozpoczęciem prac przy budowie Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego, od czwartku 5 maja 2022r. na okres 30 dni, zmieni się organizacja ruchu w rejonie dworca kolejowego w Rzeszowie.

Rzeszów

Jak pojadą autobusy miejskie w majówkę?

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie przedstawił rozkład jazdy autobusów komunikacji miejskiej, jaki będzie obowiązywał w czasie majówki.

Rzeszów

Ponad 2,5 mln zł od miasta na sport

RZESZÓW. W czwartek w rzeszowskim ratuszu podpisano i wręczono kolejne umowy na dofinansowanie klubów sportowych działających w Rzeszowie.

Rzeszów

Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne. Lada dzień ruszą prace na placu Dworcowym

RZESZÓW. Do piątku (29 kwietnia) teren placu oraz sąsiadujące z nim działki zostaną ogrodzone i zamknięte dla samochodów.

Rzeszów

Rzeszowscy policjanci skontrolowali ponad 1000 kierujących

RZESZÓW. W czwartek, 28 kwietnia 2022 r. funkcjonariusze z wydziału ruchu drogowego rzeszowskiej komendy prowadzili akcję pod hasłem „Trzeźwy poranek”. Skontrolowano ponad 1000 kierujących. Pięciu z nich zatrzymano prawo jazdy.

Rzeszów

Majowe uroczystości patriotyczne w Rzeszowie

RZESZÓW. 2, 3 i 8 maja w Rzeszowie odbędą się uroczystości patriotyczne, na które zapraszają Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Prezydent Miasta Rzeszowa

Rzeszów

Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej zostanie przeniesiony?

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek chce, aby pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej został przeniesiony na cmentarz żołnierzy Armii Radzieckiej przy ul. Lwowskiej.

Rzeszów

Raport Unii Metropolii Polskich. W Rzeszowie mieszka ponad 100 tys. uchodźców z Ukrainy

RZESZÓW. Wojna w Ukrainie spowodowała wzrost  populacji mieszkańców Rzeszowa aż o 53 proc. – wynika z raportu opublikowanego przez Unię Metropolii Polskich. 

Reklama