Rzeszów - Niedziela, 04.05.2025
Reklama

Naukowcy z UR chcą stworzyć aorozol na depresję

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Uniwersytet Rzeszowski planuje przeprowadzić badania, które pomogą leczyć depresje jesienno-zimową zwykłym aerozolem. Badania odbywałyby się przy współpracy z amerykańskim Yale University. Wszystko odbywać się będzie w Centrum Badań Przedklinicznych i Klinicznych w Werynii.

O przyszłych badaniach Uniwersytetu Rzeszowskiego dowiedzieliśmy się przy okazji konferencji prasowej, zorganizowanej w związku z petycją sprzeciwiającej się przeprowadzeniu badań nad zwierzętami w Centrum Badań Przedklinicznych i Klinicznych, które ma powstać do kwietnia 2020 roku. O inwestycji i konferencji prasowej w związku z petycją pisaliśmy TUTAJ.

Podczas prezentacji badań, obejmujących testy na zwierzętach, prof. dr hab. Marek Koziorowski przedstawił jeden z projektów, którym w przyszłości miałby się zajmować Uniwersytet Rzeszowski we współpracy z amerykańską uczelnią Yale University. Aktualnie przygotowywany jest grant naukowy.

„Dosis facit venenum”

Celem badań naukowców z Uniwersytetu Rzeszowskiego jest stworzenie środka, który mógłby skutecznie przeciwdziałać depresji jesienno-zimowej. Taki środek niejako zwodziłby nasz umysł, powodując wrażenia jakie powstają w organizmie, kiedy jest lato i ogólnie rzecz ujmując czujemy się dużo lepiej niż w okresie zimowym.

„Szukaliśmy endogennego czynnika, na który reaguje nasz organizm po promieniowaniu słonecznym. Drogą dedukcji, na bazie tego co wyczytaliśmy w czasopismach, doszliśmy do wniosku, że takim czynnikiem może być tlenek węgla [czyli popularny czad – przyp. red.], który powstaje pod wpływem promieni świetlnych” – mówił prof. Marek Koziorowski.
Reklama
Zdaniem prof. Koziorowskiego kluczem do rozwiązania tego problemu jest tlenek węgla, który podany w niewielkiej ilości - w myśl stwierdzenia Paracelsusa, że to dawka czyni daną substancję trującą - może skutecznie z chemicznego punktu widzenia w naszym mózgu z zimy uczynić wrażenie lata.

Ponadto, możemy założyć, że jeśli przypuszczenia względem skuteczności tej metody się potwierdzą, to problem psychotropów dla pań w ciąży zostanie rozwiązany.

Aerozol na depresje?

„Feromony bezpośrednio dostają się do mózgu i oddziaływają na libido, i tą samą drogą tlenek węgla trafia w obszar splotu około przysadkowego. Bezpośrednio z żylnego odpływu dochodzi do tętnicy szyjnej wspólnej i dociera do mózgu, czyli i z oka i z blaszki nosowej” – wyjaśnia prof. dr hab. Marek Koziorowski.

„Środek w aerozolu puszczany na śluzówkę nosa będzie wytwarzał nano ilości tlenku węgla i z chemicznego punktu widzenia w naszym mózgu z zimy czynimy lato” – dodaje profesor.

Badania w fazie testowej na zwierzętach, o ile uczelnia otrzyma grant, odbywać się będą w Centrum Badań Przedklinicznych i Klinicznych w Werynii.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rushmoore pierwszym dystryktem przyjętym do grona miast partnerskich Rzeszowa

RZESZÓW. Dystrykt Rushmoore podobnie jak Rzeszów opiera się w dużej mierze na przemyśle lotniczym

Rzeszów

Nowy mural na budynku MPWiK. Autor informuje, że zmieni się prawdopodobnie pierwotna koncepcja

RZESZÓW. Warto dodać, że motywem przewodnim wszystkim prac ma być woda.

Rzeszów

Przy Galerii Rzeszów powstanie winda zewnętrzna

RZESZÓW. Radni bez szerszej dyskusji zaakceptowali projekt uchwały.

Rzeszów

Walka o wolność artystyczną w Teatrze Maska trwa. Ratusz wydał oświadczenie

RZESZÓW. Pomiędzy Teatrem Maska oraz Ratuszem trwa konflikt o spektakl #chybanieja. 

Rzeszów

Środki z Ministerstwa na remont hali Podpromie dla Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki

RZESZÓW. Termin realizacji Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego wyznaczono do 2021 roku.

Rzeszów

Ostatnie dni rejestracji do konkursu "web.Master podkarpacki"

Organizatorzy zapraszają do udziału uczniów szkół podstawowych, oddziałów gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych. Zgłoszenia przyjmowane są do 1 marca.

Rzeszów

XI Targi Pracy WorkExpo

RZESZÓW. Targi odbędą się w dniach 5-6 marca w G2A ARENA.

Rzeszów

Pijany kierowca tira z Rzeszowa stracił panowanie nad pojazdem

PODKARPACIE. Do zdarzenia doszło w poniedziałek na drodze wojewódzkiej nr 992 w miejscowości Łężyny.

Reklama