Rzeszów - Czwartek, 22.05.2025
Reklama

Negatywna opinia wojewody ws. przyłączenia do Rzeszowa ośmiu sołectw

Dodano:

fot. Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
fot. Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
RZESZÓW. Wojewoda podkarpacki na konferencji prasowej poinformowała o opinii wydanej względem poszerzenia granic Rzeszowa.

Wojewoda podkarpacki podpisała opinie do wniosku Rady Miasta Rzeszowa dotyczącego przyłączenia do obszaru miasta ośmiu sołectw lub ich części z czterech gmin powiatu rzeszowskiego:
 
  • z gminy Krasne – obszaru sołectwa Malawa,
  • z gminy Boguchwała – części obszaru sołectwa Racławówka,
  • z gminy Głogów Małopolski – obszaru sołectwa Pogwizdów Nowy,
  • z gminy Trzebownisko – obszaru sołectw: Zaczernie, Nowa Wieś, Jasionka, Tajęcina oraz części obszaru sołectwa Trzebownisko; 

Proponowana zmiana granic Rzeszowa dotycząca przyłączenia do obszaru miasta ośmiu sołectw lub ich części z czterech ww. gmin powiatu rzeszowskiego została zaopiniowana w całości negatywnie.

Łączny obszar proponowany do włączenia do Rzeszowa wynosi 5,5 tys. ha. W opinii wojewody czytamy, że m.in. w przypadku gminy Trzebownisko, Krasne oraz sołectwa Malawa zmiana granic skutkować będzie zmniejszenie bezpieczeństwa finansowego gminy i utrudni realizacje jej zadań publicznych.
Reklama
 „Włączenie do miasta Rzeszów ośmiu sołectw lub ich części ograniczy dostęp rolnikom(z włączonych sołectw) do niektórych form pomocy w ramach funduszy unijnych” – czytamy w opinii wojewody podkarpackiego Ewy Leniart.

Ww. opinie wraz ze złożonymi wnioskami zostały przekazane do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Rada Ministrów w terminie do końca lipca br. podejmie ostateczne decyzje w przedmiotowym zakresie.

„Władze Rzeszowa niezmiennie wskazują, że przyłączenie obszarów ww. sołectw do miasta Rzeszowa stanowi konsekwencje realizowanych dążeń do rozwoju terytorialnego miasta, a te z kolei wynikają z przyjętych przez władze Rzeszowa strategii i programów. O ile więc ww. działania można uznać za planowane(…), o tyle wątpliwości budzi zauważalna przypadkowość w kolejno składanych propozycjach zmian terytorialnych” – dodaje wojewoda.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rusza budowa II linii technologicznej ITPOE w Rzeszowie

RZESZÓW. Wmurowano kamień węgielny pod budowę II linii technologicznej Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w Rzeszowie.  Inwestycja PGE Energia Ciepła z Grupy PGE ma być gotowa w IV kwartale 2024 roku.

Rzeszów

W Jasionce wylądował pierwszy samolot z Rijeki. Wakacyjna siatka połączeń już kompletna

RZESZÓW. W nocy z wtorku na środę lotnisko w Jasionce uruchomiło ostatni nowy letni kierunek. Samolot z chorwackiej Rijeki powitał salut wodny od Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej.

Rzeszów

Ogródek Jordanowski w centrum Rzeszowa zostanie odnowiony. Wybrano wykonawcę

RZESZÓW. Umowa z wykonawca ma być podpisana w tym miesiącu. Prace mają zakończyć się jeszcze w tym roku.

Rzeszów

Ruszył nabór projektów do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2023

RZESZÓW. Od czwartku (7.07) mieszkańcy Rzeszowa mogą zgłaszać swoje pomysły do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2023 r. Nabór potrwa do 22 lipca 2022 r.

Rzeszów

Kolejne elementy terenów rekreacyjnych na os. Krakowska Południe. Powstanie m.in. ścianka wspinaczkowa

RZESZÓW. Ścianka wspinaczkowa o wysokości do trzech metrów, place zabaw – takie elementy złożą się na ostatni etap tworzenia terenów rekreacyjnych na osiedlu Krakowska Południe w Rzeszowie. 

Rzeszów

Więcej miejsc wypoczynkowych dla pieszych w centrum Rzeszowa

RZESZÓW. Kolejne parklety – czyli miejsca służące odpoczynkowi złożone z ławek oraz zieleni pojawią się w centrum Rzeszowa.

Rzeszów

Startuje Rzeszowski Budżet Obywatelski na 2023 rok

RZESZÓW. W czwartek 7 lipca rozpoczyna się nabór projektów zadań do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2023 rok. 

Reklama