Rzeszów - Piątek, 18.07.2025
Reklama

Niematerialny skarb - gwara, czyli rzeszowskie micyje słowne

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. O porannej sardze, micyjach rzeszowskiej kultury oraz o chabaziach w parkach. Co takiego skrywa gwara rzeszowska oraz jak to się stało, że zamiast wytrzymywać, wyczymujemy? Rozjaśniamy kilka gramatycznych niuansów mowy mieszkańców.
 
Nie od dzisiaj wiadomo, że miasto to nie tylko stare ulice i zabytkowe budowle. W głównej mierze o społecznej tożsamości danego miejsca decydują takie czynniki jak zwyczaje, gwara, przestrzeń kulturowa, wierzenia miejscowej ludności, czy chociażby strój. Jak pokazuje historia miasta Rzeszowa, tego tutaj również nie brakuje.
 
W gruncie rzeczy historia miasta to rodzaj dziedzictwa, które jest przekazywane z pokolenia na pokolenie i ustawicznie odtwarzane przez wspólnoty i grupy w relacji z ich środowiskiem, historią i stosunkiem do przyrody. Dla danej społeczności jest źródłem poczucia tożsamości i ciągłości.
 
Dziedzictwo niematerialne obejmuje przede wszystkim tradycje związane z kształtowaniem się swojego języka, który w jakimś większym lub mniejszym stopniu różni się od normy ogólnopolskiej. Również i stolica województwa podkarpackiego, jak też przyległe regiony, może pochwalić się swoją własną gwarą. Spośród wielu charakterystycznych cech pierwotnej gwary, wiele z nich możemy odnaleźć nawet w dzisiejszym języku. Przykłady? Proszę bardzo, oto kilka cech gramatycznych, wskazujących na to, że stara mowa wciąż jest słyszalna na ulicach miasta.
 
Pierwszym procesem, występującym w rzeszowskiej gwarze, jest zamiana spółgłosek c, s, z, dz na cz, sz, ż,dż. Zauważalna jest także wymowa e i o zbliżona do i/y i u, np. mieiszkali = mieszkali, rzeymyk = rzemyk. Zdarza się też słyszeć asynchroniczną wymowę spółgłosek wargowych miękkich (p, b, f w, ś, ź, ć, ch, dź, m, n, l, j, k, g, ): pjec = piec, w pjecu = w piecu, bjeda = bieda, mjeli = mieli, mniasto = miasto.
 
Notuje się również miękką wymowę l, np. nalieżał = należał, sklieipowy = sklepowy, tyl’ko = tylko, Wiel’kanuc = Wielkanoc, kliuski = kluski, mlieczna = mleczna. Typowa dla gwary rzeszowskiej jest wymowa chi zamiast chy, np. muchi = muchy, chiba = chyba, chitry = chytry. Często też mamy do czynienia z uproszczeniami słów, w których występuje trz, drz, np. wyczymał = wytrzymał, trzeba = czeba.
 
Reklama
Występują również uproszczenia grup spółgłoskowych, polegające w najprostszym tłumaczeniu na skrócaniu słów. Takie zjawisko możemy dostrzec w mowie potocznej wskutek tempa oraz mniejszej staranności w mówieniu, np. zmar = zmarł, barsz = barszcz. Ostatnim „kruczkiem” wymowy jest tendencja do zastępowania spółgłoski k w grupie kt przez ch, np. chtoś = ktoś, chtóry = który. Dodajmy, że są to jedynie wybrane przypadki, jakie możemy zaobserwować w naszej rodzimej gwarze.
 
Nie należy jednak pominąć kolejnego, dość kluczowego aspektu w przypadku gwary rzeszowskiej, a mianowicie zapożyczeń z języka ukraińskiego, to m.in. czeremcha, czeresznia = czereśnia, durny = głupi, taskać = nieść coś z wysiłkiem. Funkcjonuje też kilka zapożyczeń z języka niemieckiego, wynika to z wpływów za czasów zaboru austryjackiego, np. bratrura = piekarnik, fajny = udany, ładny, nachkastlik = szafka nocna.
 
O łączności tych terenów z kresami płd. wsch. świadczy duża liczba wyrazów wspólnych z językiem Lwowa i okolic, np. bynajmniej = przynajmniej, mytka = szmatka do mycia naczyń, naładować = przygotować, wykrzykniki: ta dzie, ta joj, ta co.
 
Inne stwierdzenia, typowe dla gwary rzeszowskiej to:
 
  • cumelek = smoczek dla dziecka,
  • naszparować = oszczędzać,
  • micyje = atrakcja,
  • duszaki = piersi,
  • sarga = rosa,
  • pośratanie = pożegnanie,
  • opończyk = odzienie wierzchnie,
  • paciara = błoto,
  • chabazie = zarośla,
  • kręgołek = wierzchołek góry,
  • studzienina = galaretka z nóżek,
  • cug = gromada,
  • coraz = razem,
  • jadło i chodło = obfitość wszystkiego,
  • kłycek, kłyk = ząb.

Artykuł powstał w oparciu o "Gminny program opieki nad zabytkami miasta Rzeszowa na lata 2017 - 2020".
 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Budynek Straży Miejskiej przy ul. Targowej do remontu

RZESZÓW. Ratusz prowadzi postępowanie przetargowe, którego celem jest wyłonienie projektanta, który zajmie się opracowaniem dokumentacji projektowej budynku, znajdującego się przy ul. Targowej 1.

Rzeszów

Wracają loty międzynarodowe z Rzeszowa. Pierwsze samoloty już wystartowały

RZESZÓW/JASIONKA. Od 1 lipca Ryanair wznowił loty do Wielkiej Brytanii oraz Irlandii, od 3 lipca startują wakacyjne połączenia LOT’u.  Dzisiaj wystartowały pierwsze samoloty do  Londynu oraz Manchesteru.

Rzeszów

Dwa wypadki z udziałem pieszych w powiecie rzeszowskim. W jednym z nich ucierpiał 6-latek

Rzeszowscy policjanci badają okoliczności wypadków z udziałem pieszych, do których doszło wczoraj na terenie powiatu rzeszowskiego. 

Rzeszów

Okradł salon meblowy w Rzeszowie na ponad 12 tys. zł

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci zatrzymali 38-letniego mieszkańca Rzeszowa, który dokonał 11 kradzieży w jednym z salonów meblowych. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Rzeszów

Diecezja rzeszowska zbiera na powodzian. Miasto przekaże 200 tys. dla mieszkańców gminy Chmielnik

RZESZÓW. W minionym tygodniu intensywne opady deszczu, burze i nawałnice wyrządziły wiele szkód mieszkańcom Podkarpacia. We wszystkich kościołach diecezji rzeszowskiej odbędzie się zbiórka na rzecz poszkodowanych.

Rzeszów

W Rzeszowie odwołano Pogotowie Przeciwpowodziowe. Poszkodowani mogą starać się o zasiłek

RZESZÓW. W związku z ustabilizowaniem się sytuacji powodziowej dziś o godz. 6:00 rano odwołano Pogotowie Przeciwpowodziowe.

Rzeszów

Nowy rozkład jazdy sześciu linii komunikacji miejskiej

RZESZÓW. Od 1 lipca br. zmianie ulegnie rozkład jazdy linii nr 13, 17, 34, 35, 45 i 53.

Rzeszów

Miasto rozpoczyna walkę z komarami i kleszczami

RZESZÓW. Dwa dni potrwają działania mające na celu zwalczanie komarów i kleszczy na terenie miasta.

Reklama