Rzeszów - Środa, 04.02.2026
Reklama

Nocne spotkania z nauką. Dla miłośników wiedzy oraz ludzi "ciekawych świata"

Dodano: 12.10.2023 r.

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
RZESZÓW. W najbliższy piątek Politechnika Rzeszowska otworzy swoje laboratoria dla zwiedzających. Na uczestników wydarzenia pn. „Nocne spotkania z nauką” czeka szereg atrakcji, w tym m.in. interesujące eksperymenty, warsztaty oraz wyjątkowe widowisko pn. „Teatr wysokich napięć”, podczas którego wykorzystane zostaną jedne z największych w swoich klasach transformatory Tesli.

„Nocne spotkania z nauką” to wydarzenie adresowane do dzieci i ich rodziców, młodzieży szkolnej, studentów i wszystkich zainteresowanych osób - miłośników wiedzy oraz ludzi "ciekawych świata" i zachodzących w nim zjawisk. Udział w nim jest bezpłatny.

Głównym punktem Nocnych Spotkań będzie możliwość zwiedzania laboratoriów Politechniki Rzeszowskiej, które na co dzień są dostępne jedynie dla studentów i pracowników. Naukowcy i studenci rzeszowskiej uczelni będą przeprowadzać interesujące eksperymenty, opowiadać o badaniach realizowanych w poszczególnych laboratoriach oraz o praktycznym wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Na uczestników czeka wiele atrakcji i niespodzianek.

Wielką atrakcją wydarzenia będzie "Teatr wysokich napięć", który jest organizowany wspólnie z firmą Polimedia. W trakcie tego niezwykle widowiskowego spektaklu zostaną wykorzystane jedne z największych w swoich klasach transformatory Tesli.

VII edycja "Nocnych Spotkań z Nauką" odbędzie się 13 października w godz. 17:00-22:00 na Politechnice Rzeszowskiej przy ul. Powstańców Warszawy 12.

PROGRAM WYDARZENIA:

Strefa w budynku V

Pokaz naukowy "Sztuka fizyki - Fizyka sztuki"
  • aula V-1, godz. 19:30, prowadzący: Małgorzata Wilczak, Paweł Pasterz
Pokazy chemiczne
  • aula V-2, godz. 17:00 i godz. 19:00, prowadzący: Koło Naukowe ESPRIT
Pokazy fizyczne
  • aula V-17, godz. 18:00 i godz. 20:00, prowadzący: Koło Naukowe FOTON

Warsztaty lego - zbuduj własnego robota
  • sala V-5, prowadzący: Rzeszowska Grupa IT
Reklama
Warsztaty projektowania i konstrukcji modelu samolotu
  • sala V-6, prowadzący: Koło Naukowe EUROAVIA

Pokaz wysokich napięć
  • sala V-7, prowadzący: Studenckie Koło Naukowe MegaVolt

Symulator samolotu
  • sala Z-17
Teatr Wysokich Napięć - pokaz jednych z największych transformatorów Tesli przed wejściem głównym od al. Powstańców Warszawy, godz. 21:30

 
Strefa wystawiennicza

Zobacz - Zbuduj - Zademonstruj - Experymentarium 3Z
  • Warsztatowe zajęcia edukacyjne, podczas których sprawdzicie, że interaktywne budowanie i eksperymentowanie możliwe jest bez korzystania z tabletu lub komputera.
 
Program PROJEKTOR
  • Warsztaty z kryminalistyki, edukacji żywieniowej, finansów, matematyki, pierwszej pomocy, konstruowania przestrzennego, gry i zabawy animacyjne.

Koło Naukowe A-TO-MY (SP nr 1 w Rzeszowie)
  • Pokazy chemiczne.

Stanowisko PGE Energia Ciepła SA Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie
  • Miejsce, gdzie będzie można zapoznać się nowoczesną technologią stosowaną w energetyce i ciepłownictwie oraz tematem niskoemisyjnych źródeł energii.

Podkarpackie Stowarzyszenie Sympatyków Kolei
  • Makieta kolejowa

Zabawa z upominkami

Dla najmłodszych przygotowana jest atrakcja w postaci możliwości zebrania 8 naklejek ukrytych na wydziałach Politechniki Rzeszowskiej (jedna naklejka będzie ukryta strefie Podkarpackiego Centrum Nauki), które będzie można wymienić na okolicznościowy dyplom i upominek sygnowany logiem uczelni. Aby wziąć udział w zabawie, należy odebrać planszę na naklejki w Punkcie Informacyjnym, który zlokalizowany będzie w holu na parterze bud. V, a ostatecznie po zebraniu 8 naklejek, odebrać w tym Punkcie upominek.


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Fundacja Felineus walczy o "Zwierzakobus" dla bezdomnych kociaków

RZESZÓW. Podopieczni fundacji Felineus mają szansę zdobyć samochód do przewozu zwierząt. Aby tak się stało, potrzebne jest Wasze wsparcie.

Rzeszów

Bezpłatne porady prawne dla mieszkańców powiatu rzeszowskiego

Na terenie powiatu rzeszowskiego powstało 7 punków nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego

Rzeszów

Nowa odsłona Rzeszowskich Piwnic dopiero w przyszłym roku

RZESZÓW. Kilka miesięcy dłużej będą musieli poczekać mieszkańcy Rzeszowa i turyści, aby zwiedzić Podziemną Trasę Turystyczną w nowej, interaktywnej odsłonie. Pandemia opóźniła zakończenie inwestycji.

Rzeszów

Dziś protest taksówkarzy w Rzeszowie. Kilkadziesiąt samochodów przejedzie ulicami miasta

RZESZÓW. Przejazd kolumny taksówek rozpocznie się o godz. 17:00.

Rzeszów

Kierowca audi pędził ul. Krakowską ponad 140 km/h

RZESZÓW. Policjanci z grupy SPEED zatrzymali kierowcę audi, który pędził ul. Krakowską z prędkością 142 km/h. 40-latka ukarano mandatem i 10 punktami karnymi. Stracił również prawo jazdy.

Rzeszów

Szpital tymczasowy w Rzeszowie już wkrótce przyjmie pierwszych pacjentów

RZESZÓW. Placówka powstaje przy szpitalu MSWiA w Rzeszowie i będzie w stanie przyjąć docelowo 160 pacjentów z Covid-19.

Rzeszów

Trwa rozbudowa budynku głównego Uniwersytetu Rzeszowskiego [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. W ramach inwestycji powstanie, m.in. nowa kondygnacja i sala senatu. Roboty idą zgodnie z planem.

Rzeszów

Otwarto nowy budynek szpitala przy ul. Szopena

RZESZÓW. W pawilonie mieści się Klinika Hematologii i Klinika Nefrologii ze Stacją Dializ. Wartość inwestycji to 55 mln zł.

Reklama