Rzeszów - Sobota, 07.03.2026
Reklama

Nowa ulica i nowy park w Rzeszowie

Dodano: 23.02.2022 r.

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Na osiedlu Mieszka I będzie ulica Wrzesława Romańczuka. Z kolei teren zielony w centrum Rzeszowa zyska nazwę „Park im. Prof. Józefa Szajny”.

Ul. Wrzesława Romańczuka

Podczas wtorkowej sesji, rzeszowscy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę dotyczącą nadania imienia Wrzesława Romańczuka odcinkowi ulicy na osiedlu Mieszka I. Chodzi o drogę biegnącą od ul. Jana Niemierskiego w kierunku północnym, a następnie zachodnim do al. Armii Krajowej.

Z wnioskiem w tej sprawie zwróciła się Rada Osiedla Mieszka I. W styczniu pozytywnie zaopiniowała go Komisja Porządku Publicznego i Współpracy z Samorządami Osiedlowymi Rady Miasta Rzeszowa.

„Wrzesław Romańczuk - znakomity lekarz, naukowiec, wspaniały społecznik. Człowiek wielkiej wiedzy a nade wszystko wielkiego serca, który swoją lekarską profesję zawsze traktował jako możliwość niesienia pomocy najmłodszym pacjentom w specjalistycznych poradniach i szpitalach. Lokalizacja nowej nazwy ulicy nieopodal szpitala wpisuje się doskonale w zasługi doktora Wrzesława Romańczuka.” – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.
Reklama
Park im. prof. Józefa Szajny

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zwrócił się z wnioskiem o przygotowanie projektu uchwały dotyczącej nadania nazwy „Park im. prof. Józefa Szajny” terenowi położonemu na osiedlu Śródmieście, u zbiegu ul. Adama Naruszewicza, ul. Henryka Kreczmera oraz ul. Adama Mickiewicza. Teren ten jest własnością miasta. Wniosek został poparty przez Podkarpackie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Rzeszowie oraz dr Mieczysława Janowskiego, który był prezydentem Rzeszowa w latach w latach 1991 – 1999.

Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa, uchwała została przyjęta.

Józef Szajna urodził się 13 marca 1922 roku w Rzeszowie. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów – to malarz , grafik, rzeźbiarz, scenograf, dramatopisarz, reżyser, twórcza autorskich przedstawień, pedagog, profesor. Zmarł w Warszawie 24 czerwca 2008 r.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Kompletnie pijana kobieta wjechała w bariery na parkingu B1 w Rzeszowie

RZESZÓW. Policjanci zatrzymali 40-letnią kobietę, która Hondą Civic wjechała w bariery energochłonne na terenie parkingu przy hipermarkecie B1 w Rzeszowie. Okazało się, że kierująca miała ponad 3,6 promila.

Rzeszów

Postęp prac na budowie parkingu piętrowego z lądowiskiem przy szpitalu „na górce” [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Na terenie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, trwa budowa piętrowego parkingu z lądowiskiem dla śmigłowców. Inwestycja ma być gotowa do końca czerwca 2026 roku. Sprawdzamy, na jakim...

Rzeszów

Ktoś uszkodził 20 samochodów przy ul. Żwirki i Wigury. Policja prosi o pomoc

RZESZÓW. Rzeszowska policja zwróciła się z prośbą o pomoc do ewentualnych świadków zdarzenia, do którego doszło na jednym z parkingów przy ul. Żwirki i Wigury. Nieznany sprawca uszkodził lakier w 20 samochodach.

Rzeszów

Podkarpacki Bazarek wraca po zimowej przerwie

RZESZÓW. Świeże produkty prosto od lokalnych producentów – po zimowej przerwie do Parku Papieskiego wraca Podkarpacki Bazarek. Najbliższa edycja odbędzie się w sobotę, 7 marca.

Rzeszów

Jest koncepcja rozbudowy zielonej Arkadii na osiedlu Drabinianka

RZESZÓW. Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie ma już opracowaną koncepcję zagospodarowania kolejnej przestrzeni na terenach rekreacyjnych Arkadia.

Rzeszów

Kolejny etap rozbudowy ul. Wyspiańskiego. Powstanie przedłużenie do al. Witosa

RZESZÓW. Miasto przygotowuje kolejną inwestycję związaną z rozbudową ul. Wyspiańskiego. Powstanie jej przedłużenie i połączenie z al. Witosa. Najpierw jednak konieczne jest opracowanie dokumentacji projektowej – przetarg na wybór projektanta został już...

Rzeszów

Kilkaset rzeszowskich przejść dla pieszych zostanie doświetlonych

RZESZÓW. Na 250 rzeszowskich przejściach dla pieszych będzie jaśniej i bezpieczniej. Zostaną doświetlone. Inwestycja jest dofinansowana ze środków unijnych.

Rzeszów

Niebezpieczne odkrycie niedaleko Rzeszowa. Interweniowali saperzy

W Hyżnem w powiecie rzeszowskim znaleziono niewybuchy z okresu II wojny światowej. Saperzy zajęli się ich neutralizacją.

Reklama