Rzeszów - Piątek, 06.03.2026
Reklama

Nowoczesny, monitorowany ciepłociąg na ul. Przemysłowej w Rzeszowie już prawie gotowy

Dodano: 03.12.2024 r. / Redakcja

fot. MPEC Rzeszów
fot. MPEC Rzeszów

RZESZÓW. Rzeszowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej kończy prace przy wymianie sieci ciepłowniczej na ul. Przemysłowej. Nowoczesny, monitorowany ciepłociąg zastąpi przestarzałą instalację.

Do niedawna jeszcze charakterystyczny dla krajobrazu ulicy Przemysłowej był napowietrzny ciepłociąg. Nie dodawał ulicy uroku, poza tym był przestarzały i narażony na awarie.

Jak mówi Juliusz Mikłasz, kierownik wydziału eksploatacji południe rzeszowskiego MPEC, stara sieć była wykonana w tradycyjnej technologii ( izolowana masą gipsowo-cementową) przez co była narażona na oddziaływanie czynników atmosferycznych. To z kolei mogło powodować uszkodzenia, a co za tym idzie zwiększanie strat ciepła.

Reklama

- Obecnie stary ciepłociąg wymieniamy na rurociągi preizolowane z pogrubioną izolacją ze specjalnej pianki poliuretanowej i pokrytą specjalistycznym płaszczem izolacyjnym – wyjaśnia Juliusz Mikłasz i podkreśla, że nowy ciepłociąg, który jest umieszczany pod ziemią jest wyposażony w system monitoringu czyli specjalną instalację alarmową. - Dzięki niej ułatwione będzie wykrywanie i lokalizowanie ewentualnych nieszczelności. Wymiana sieci na znacznie nowocześniejszą przyczyni się poprawy efektywności dostaw ciepła, ograniczeniu strat, ale także poprawy estetyki bo z krajobrazu znikną napowietrzne rury ciepłownicze – tłumaczy.

Warto wspomnieć, że inwestycja realizowana przez rzeszowską spółkę MPEC, jest wykonywana z pełnym poszanowaniem otoczenia. Rosnące w bezpośrednim sąsiedztwie drzewa (ok 30 sztuk) solidnie zabezpieczono, całkowicie uniknięto wycinki.

Blisko 400-metrowa nowa instalacja ciepłownicza powstaje wraz z niezbędnymi odwodnieniami i jest łączona z istniejącymi przyłączami. Sieć zaopatruje w ciepło osiedle Architektów, odbiorców przy ulicy Przemysłowej oraz nowobudowane osiedle mieszkaniowe przy ulicy 9 Dywizji Piechoty oraz nowobudowane pawilony przy ulicy Przemysłowej.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Postęp prac na budowie parkingu piętrowego z lądowiskiem przy szpitalu „na górce” [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Na terenie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, trwa budowa piętrowego parkingu z lądowiskiem dla śmigłowców. Inwestycja ma być gotowa do końca czerwca 2026 roku. Sprawdzamy, na jakim...

Rzeszów

Ktoś uszkodził 20 samochodów przy ul. Żwirki i Wigury. Policja prosi o pomoc

RZESZÓW. Rzeszowska policja zwróciła się z prośbą o pomoc do ewentualnych świadków zdarzenia, do którego doszło na jednym z parkingów przy ul. Żwirki i Wigury. Nieznany sprawca uszkodził lakier w 20 samochodach.

Rzeszów

Podkarpacki Bazarek wraca po zimowej przerwie

RZESZÓW. Świeże produkty prosto od lokalnych producentów – po zimowej przerwie do Parku Papieskiego wraca Podkarpacki Bazarek. Najbliższa edycja odbędzie się w sobotę, 7 marca.

Rzeszów

Jest koncepcja rozbudowy zielonej Arkadii na osiedlu Drabinianka

RZESZÓW. Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie ma już opracowaną koncepcję zagospodarowania kolejnej przestrzeni na terenach rekreacyjnych Arkadia.

Rzeszów

Kolejny etap rozbudowy ul. Wyspiańskiego. Powstanie przedłużenie do al. Witosa

RZESZÓW. Miasto przygotowuje kolejną inwestycję związaną z rozbudową ul. Wyspiańskiego. Powstanie jej przedłużenie i połączenie z al. Witosa. Najpierw jednak konieczne jest opracowanie dokumentacji projektowej – przetarg na wybór projektanta został już...

Rzeszów

Kilkaset rzeszowskich przejść dla pieszych zostanie doświetlonych

RZESZÓW. Na 250 rzeszowskich przejściach dla pieszych będzie jaśniej i bezpieczniej. Zostaną doświetlone. Inwestycja jest dofinansowana ze środków unijnych.

Rzeszów

Niebezpieczne odkrycie niedaleko Rzeszowa. Interweniowali saperzy

W Hyżnem w powiecie rzeszowskim znaleziono niewybuchy z okresu II wojny światowej. Saperzy zajęli się ich neutralizacją.

Rzeszów

W Rzeszowie powstaje nowy salon motocyklowy znanej chińskiej marki

RZESZÓW. Game Over Cycles wprowadzona do Rzeszowa nową markę motocyklową. Przy ulicy Ludwika Chmury powstaje autoryzowany salon oraz serwis Benda – chińskiego producenta, który działa już w 85 krajach świata.

Reklama