Rzeszów - Niedziela, 17.08.2025
Reklama

Nowość w komunikacji miejskiej w Rzeszowie. Będą "przystanki na żądanie"

Dodano:

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Od 1 marca 2022 r. 230 przystanków autobusowych w Rzeszowie zyska status „na żądanie”. Miesiąc później do listy tego typu miejsc dojdzie kolejne 235 przystanków.

Podczas środowej konferencji prasowej, Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie przedstawił nowe rozwiązanie, jakie zostanie wprowadzone już wkrótce w komunikacji miejskiej w Rzeszowie. Od 1 marca 2022 r. 230 przystanków w Rzeszowie stanie się „przystankami na żądanie”. Będą to zespoły przystankowe „tam i z powrotem”, zlokalizowane z reguły naprzeciwko siebie. Kolejne 235 przystanków zyska taki status z dniem 2 kwietnia br.

Status przystanków „na żądanie” otrzymają także przystanki zlokalizowane poza terenem miasta. Będzie to 6 przystanków na terenie gminy Lubenia, 55 przystanków w Świlczy, 42 przystanki w gminie Trzebownisko, 32 przystanki w Tyczynie, 74 przystanki w Boguchwale oraz 7 przystanków w gminie Głogów Małopolski.

Jak tłumaczy ZTM, decyzja o wprowadzeniu takich zmian podyktowana jest „niewielkim wykorzystaniem przesz pasażerów części przystanków”.

Status „na żądanie” otrzymają przystanki o niskim poziomie wykorzystania, te oddalone od centrum miasta, przystanki na terenach przemysłowych o bardzo zróżnicowanym wykorzystaniu dobowym (duże w godzinach szczytu, poza szczytem prawie zerowe) oraz przystanki na słabo- i niezurbanizowanych odcinkach dróg.
Reklama
Zatrzymanie i wymiana pasażerska na przystankach „na żądanie” będzie odbywała się po wcześniejszym zasygnalizowaniu przesz pasażera takiej potrzeby. Osoba chcąca wsiąść do autobusu powinna stać w bezpiecznym i widocznym dla kierowcy miejscu oraz odpowiednio wcześniej dać kierowcy znak, wyraźnie i zdecydowanie podnosząc rękę. Z kolei pasażer, który chce wysiąść na przystanku „na żądanie” powinien, najlepiej zaraz po odjeździe z poprzedniego przystanku, wcisnąć przycisk indywidualnego otwierania drzwi lub „stop”. Osoby niepełnosprawne ruchowo, niewidome i niedowidzące oczekiwać powinny na przystanku w bezpiecznym i widocznym miejscu. Kierowca autobusu, widząc taką osobę, będzie musiał się zatrzymać.

Wszystkie przystanki „na żądanie” zostaną odpowiednio oznaczone specjalnymi tabliczkami.  Informacja o takich przystankach znajdzie się również na elektronicznych tablicach, w zapowiedzi głosowej w autobusach oraz na rozkładach jazdy publikowanych na stronie internetowej ztm.rzeszow.pl
 
Poniżej pełny wykaz przystanków „na żądanie” na terenie Rzeszowa.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W Rzeszowie urodziło się 8. dziecko z in vitro. Konrad Fijołek: Nasz projekt uszczęśliwił wiele par

RZESZÓW. Już 8 dzieci urodziło się dzięki rzeszowskiemu programowi in vitro. Najmłodsze przyszło na świat w tym tygodniu.

Rzeszów

Wiadukt w Krasnem do remontu

KRASNE. Wybudowany w 2006 roku wiadukt na DK94 w Krasnem wymaga remontu. Przez te lata obiekt uległ znacznym uszkodzeniom. - Brak realizacji remontu oznaczałoby dalszą degradację obiektu i konieczność wprowadzenia ograniczeń w...

Rzeszów

Zieleń zamiast betonu na boiskach szkolnych w Rzeszowie

RZESZÓW. Zniknie beton ze starych boisk na terenie dziewięciu rzeszowskich szkół. Zamiast niego powstaną trawiaste nawierzchnie. Zamontowane zostaną nowe elementy wyposażenia. Pojawi się również sporo roślinności.

Rzeszów

Przyszedł na egzamin na prawo jazdy pod wpływem alkoholu. Egzaminator powiadomił policję

RZESZÓW. 35-letni mężczyzna przyszedł na egzamin praktyczny na prawo jazdy, będąc w stanie nietrzeźwości. Miał promil alkoholu w organizmie. Okazało się również, że w przeszłości mężczyzna stracił już uprawnienia do kierowania pojazdami...

Rzeszów

Na osiedlu Przybyszówka powstanie nowy plac zabaw

RZESZÓW. Kilka dużych urządzeń zabawowych, huśtawki, karuzela, bujaki, piaskownica oraz tyrolka - to część elementów, jakie pojawią się na nowym placu zabaw, który powstanie na osiedlu Przybyszówka.

Rzeszów

Zakończyło się betonowanie prawej jezdni estakady na Wisłokostradzie

RZESZÓW. 60 godzin nieprzerwanej pracy, dwie 30-osobowe brygady, 20 betonowozów, 2 pompy – tak wyglądał proces betonowania prawej jezdni estakady na budowie Wisłokostrady.

Rzeszów

Na Dzień Kobiet bezpłatne badania dla Pań w ZOZ Nr 2 w Rzeszowie

RZESZÓW. Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet, Zespół Opieki Zdrowotnej Nr 2 w Rzeszowie organizuje akcję profilaktyczną dla Pań. Będzie można skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji.

Rzeszów

Kolejni terytorialsi złożyli przysięgę w Rzeszowie

RZESZÓW. W minioną niedzielę, kolejni żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę wojskową. Uroczystość odbyła się na placu przez Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie.

Reklama