Rzeszów - Środa, 24.06.2026
Reklama

Nowy rzeszowski basen oficjalnie otwarty

Dodano: 13.12.2022 r.

Fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
Fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. - Dziś oficjalnie oddajemy do użytku najnowocześniejszy w Europie a być może i na świecie basen. Wierzę, że na tym obiekcie, pod okiem wspaniałej kadry, wychowają się przyszli mistrzowie – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

W poniedziałek odbyło się oficjalne otwarcie nowego rzeszowskiego basenu, który powstał przy ul. Matuszczaka. – Nie bez powodu w tym obiekcie mamy napisy „Rzeszów – Stolica Innowacji”. Ten obiekt, który dziś otwieramy, jest innowacyjny, jest jednym z najlepszych, jak nie najlepszym na naszym kontynencie. Jest wszechstronny. Skoki do wody będą tutaj podstawą, ale to miejsce jest przystosowane do powszechnej nauki pływania i innych sportów pływackich. Przypomnę, że pływanie jest trzecią najbardziej popularną dyscypliną sportu w Polsce. Zarząd Polskiego Związku Pływackiego będzie chciał w stu procentach tę pływalnię wykorzystać. Przed nami m.in. Europejskie Igrzyska Olimpijskie, podczas których będziecie państwo mogli tutaj podziwiać najlepszych zawodników Europy. Jestem dumna i szczęśliwa, że będziemy mogli tu kształtować i rozwijać obecne i nowe pokolenia skoczków do wody, dyscypliny, której Rzeszów jest kolebką – mówiła podczas uroczystości Otylia Jędrzejczak, prezes Polskiego Związku Pływackiego.

- Dziś oficjalnie rozpoczynamy przygodę z obiektem, na którym wychowają się przyszli mistrzowie. Ten dzień jest też ważny, bo wieńczy wysiłek wielu ludzi, którzy intensywnie pracowali na to, aby tak wspaniałe miejsce, najnowocześniejsze w Europie a może i na świecie powstało właśnie w Rzeszowie. Przygoda z pływaniem i ze skokami w tym miejscu zrodziła się 40 lat temu, kiedy sekcję zakładał świętej pamięci Jerzy Szczerbaty. Z sekcją skoków związany był wybitny trener Sierż Koczarian, który wychował wspaniałych zawodników, takich jak bracia Kozdrańscy, Andrzej Rzeszutek – przypomniał Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. – Wiele osób długo walczyło o to, by rzeszowskie skoki do wody miały jak najlepsze warunki do treningów. Wymienię tu mojego poprzednika Tadeusza Ferenca, radnych a także działaczy sportowych z Grzegorzem Lesiakiem na czele. Udało się – mamy w Rzeszowie nowy wspaniały obiekt. Pozostaje nam tylko jak najlepiej organizować tu pracę z dziećmi, młodzieżą, wśród których na pewno będą przyszli mistrzowie oraz organizować tu największe imprezy – dodał prezydent Rzeszowa.
Reklama
W poniedziałkowym oficjalnym otwarciu basenu przy ul. Matuszczaka wzięli udział m.in. także Mariusz Zagórski, Dyrektor Departamentu Igrzysk Europejskich 2023 w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Pan Piotr Pilch, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Radosław Wiatr, Wicewojewoda Podkarpacki.

- Nowa pływalnia jest świetnym miejscem do uprawiania sportów takich jak skoki do wody, pływanie, piłka wodna, nurkowanie ale jest oczywiście dostępna dla każdego miłośnika rekreacji – podkreśla Konrad Fijołek.

Nowy obiekt przy ul. Matuszczaka umożliwia profesjonalny trening skoczkom do wody wszystkich kategorii wiekowych. Pływalnia wyposażona jest w trampoliny: 1 m, 3 m oraz wieże: 5 m, 7,5 m oraz 10 m. Dzięki takiemu wyposażeniu na pływali można organizować ważne zawody sportowe takie jak m.in. Letnie i Zimowe Mistrzostwa Polski, Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, zawody Grand Prix Polski oraz zawody międzynarodowe: Mistrzostwa Europy Juniorów, Mistrzostwa Europy Seniorów. Obiekt pełnić ma także funkcję głównego centrum przygotowań Kadry Narodowej Seniorów oraz Juniorów w skokach do wody.

Na pływalni odbywają się regularne zajęcia klubów pływackich z Rzeszowa, które mogą trenować równocześnie aż na dwunastu torach o długości 25 metrów. Wielkim atutem obiektu jest jego głębokość. Basen ma od 1,8 do 5 metrów głębokości. Dzięki temu mogą być tam prowadzone także zajęcia z nurkowania oraz piłki wodnej.

Kompleks przy Matuszczaka posiada również salę konferencyjną, siłownię, gabinety fizjoterapeutyczne, miejsca do odnowy biologicznej. Te elementy mogą być wykorzystywane np. podczas obozów sportowych, warsztatów i konferencji pływackich.

Obiekt wyposażony jest w trybuny, które znajdują się po dwóch stronach niecki pływalni. Trybuna znajdująca się po stronie północnej pomieści 325 osób, południowa to 70 miejsc. Jest także strefa dziennikarska z 30 miejscami wraz z pulpitami komentatorskim i oddzielnym zapleczem sanitarnym.

Budowa kompleksu przy ul. Matuszczaka kosztowała blisko 26 mln zł. Inwestycja została dofinansowana ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu Inwestycji o Szczególnym Znaczeniu dla Sportu – EDYCJA 2021 kwotą 12 506 300 zł.

Zadanie zrealizowała firma Texom.
 
 
Źródło: UM Rzeszów
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

250 tys. zł na odnowę trzech rzeszowskich zabytków

RZESZÓW. Miasto sfinansuje prace przy trzech rzeszowskich zabytkach. Chodzi o Dwór Chłapowskich na os. Słocina, Kościół pw. Chrystusa Króla oraz Cerkiew pw. Zaśnięcia NMP.

KONTROLE POLICJI, ITD, KAS i SG

Rzeszowscy policjanci kontrolowali taksówki na aplikację

RZESZOW. Rzeszowscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami innych służb, przeprowadzili kontrole pojazdów i kierowców realizujących przewozy "na aplikację". Sprawdzono 18 pojazdów, ujawniając 6 wykroczeń.

REKORD ZA REKORDEM

Kolejny rekord lotniska w Jasionce. Ponad 80 tys. pasażerów w kwietniu

RZESZÓW/JASIONKA. Od początku roku, port lotniczy Rzeszów-Jasionka obsłużył już ponad 270 tys. pasażerów, czyli 14,5 tys. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego – najlepszego w historii roku. W kwietniu lotnisko ustanowiło kolejny...

Rzeszów

Noc Muzeów 2024 w obiektywie [ZDJĘCIA]

Za nami kolejna Noc Muzeów w Rzeszowie. Tym razem swoje drzwi dla zwiedzających otworzyło osiemnaście instytucji. Placówki przygotowały kilkadziesiąt wydarzeń: wystawy, pokazy, warsztaty i wiele innych atrakcji. Tegoroczną nowością był udział w...

BĘDZIE BEZPIECZNIEJ

Doświetlą przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu na osiedlu Słocina

RZESZÓW. Doświetlenie 3 przejść dla pieszych na skrzyżowaniu w rejonie Szkoły Podstawowej nr 5 na rzeszowskim osiedlu Słocina, to jeden z 9 projektów z województwa podkarpackiego, które będą dofinansowane z rządowego programu.

Rzeszów

Poranne wypadki na ul. Witolda w Rzeszowie. Dwie osoby w szpitalu

RZESZÓW. Dziś rano, na ul. Witolda doszło do dwóch wypadków. Dwie osoby trafiły do szpitala. Jak informuje rzeszowska policja, w obydwu przypadkach przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa przez kierujących samochodami.

Rzeszów

Zmarł Stanisław Sienko, były zastępca Prezydenta Rzeszowa

RZESZÓW. W wieku 63 lat odszedł Stanisław Sienko, dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie, wieloletni wiceprezydent Rzeszowa.

NAJWIĘKSZA INWESTYCJIA DROGOWA W RZESZOWIE

Na jakim etapie jest budowa Wisłokostrady? [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Postępują prace przy budowie Wisłokostrady. Roboty prowadzone są równolegle w kilku miejscach. Ta strategiczna dla układu drogowego miasta inwestycja ma być gotowa wiosną 2026 roku.

Reklama