Rzeszów - Czwartek, 25.06.2026
Reklama

Nowy rzeszowski basen oficjalnie otwarty

Dodano: 13.12.2022 r.

Fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
Fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. - Dziś oficjalnie oddajemy do użytku najnowocześniejszy w Europie a być może i na świecie basen. Wierzę, że na tym obiekcie, pod okiem wspaniałej kadry, wychowają się przyszli mistrzowie – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

W poniedziałek odbyło się oficjalne otwarcie nowego rzeszowskiego basenu, który powstał przy ul. Matuszczaka. – Nie bez powodu w tym obiekcie mamy napisy „Rzeszów – Stolica Innowacji”. Ten obiekt, który dziś otwieramy, jest innowacyjny, jest jednym z najlepszych, jak nie najlepszym na naszym kontynencie. Jest wszechstronny. Skoki do wody będą tutaj podstawą, ale to miejsce jest przystosowane do powszechnej nauki pływania i innych sportów pływackich. Przypomnę, że pływanie jest trzecią najbardziej popularną dyscypliną sportu w Polsce. Zarząd Polskiego Związku Pływackiego będzie chciał w stu procentach tę pływalnię wykorzystać. Przed nami m.in. Europejskie Igrzyska Olimpijskie, podczas których będziecie państwo mogli tutaj podziwiać najlepszych zawodników Europy. Jestem dumna i szczęśliwa, że będziemy mogli tu kształtować i rozwijać obecne i nowe pokolenia skoczków do wody, dyscypliny, której Rzeszów jest kolebką – mówiła podczas uroczystości Otylia Jędrzejczak, prezes Polskiego Związku Pływackiego.

- Dziś oficjalnie rozpoczynamy przygodę z obiektem, na którym wychowają się przyszli mistrzowie. Ten dzień jest też ważny, bo wieńczy wysiłek wielu ludzi, którzy intensywnie pracowali na to, aby tak wspaniałe miejsce, najnowocześniejsze w Europie a może i na świecie powstało właśnie w Rzeszowie. Przygoda z pływaniem i ze skokami w tym miejscu zrodziła się 40 lat temu, kiedy sekcję zakładał świętej pamięci Jerzy Szczerbaty. Z sekcją skoków związany był wybitny trener Sierż Koczarian, który wychował wspaniałych zawodników, takich jak bracia Kozdrańscy, Andrzej Rzeszutek – przypomniał Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. – Wiele osób długo walczyło o to, by rzeszowskie skoki do wody miały jak najlepsze warunki do treningów. Wymienię tu mojego poprzednika Tadeusza Ferenca, radnych a także działaczy sportowych z Grzegorzem Lesiakiem na czele. Udało się – mamy w Rzeszowie nowy wspaniały obiekt. Pozostaje nam tylko jak najlepiej organizować tu pracę z dziećmi, młodzieżą, wśród których na pewno będą przyszli mistrzowie oraz organizować tu największe imprezy – dodał prezydent Rzeszowa.
Reklama
W poniedziałkowym oficjalnym otwarciu basenu przy ul. Matuszczaka wzięli udział m.in. także Mariusz Zagórski, Dyrektor Departamentu Igrzysk Europejskich 2023 w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Pan Piotr Pilch, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Radosław Wiatr, Wicewojewoda Podkarpacki.

- Nowa pływalnia jest świetnym miejscem do uprawiania sportów takich jak skoki do wody, pływanie, piłka wodna, nurkowanie ale jest oczywiście dostępna dla każdego miłośnika rekreacji – podkreśla Konrad Fijołek.

Nowy obiekt przy ul. Matuszczaka umożliwia profesjonalny trening skoczkom do wody wszystkich kategorii wiekowych. Pływalnia wyposażona jest w trampoliny: 1 m, 3 m oraz wieże: 5 m, 7,5 m oraz 10 m. Dzięki takiemu wyposażeniu na pływali można organizować ważne zawody sportowe takie jak m.in. Letnie i Zimowe Mistrzostwa Polski, Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, zawody Grand Prix Polski oraz zawody międzynarodowe: Mistrzostwa Europy Juniorów, Mistrzostwa Europy Seniorów. Obiekt pełnić ma także funkcję głównego centrum przygotowań Kadry Narodowej Seniorów oraz Juniorów w skokach do wody.

Na pływalni odbywają się regularne zajęcia klubów pływackich z Rzeszowa, które mogą trenować równocześnie aż na dwunastu torach o długości 25 metrów. Wielkim atutem obiektu jest jego głębokość. Basen ma od 1,8 do 5 metrów głębokości. Dzięki temu mogą być tam prowadzone także zajęcia z nurkowania oraz piłki wodnej.

Kompleks przy Matuszczaka posiada również salę konferencyjną, siłownię, gabinety fizjoterapeutyczne, miejsca do odnowy biologicznej. Te elementy mogą być wykorzystywane np. podczas obozów sportowych, warsztatów i konferencji pływackich.

Obiekt wyposażony jest w trybuny, które znajdują się po dwóch stronach niecki pływalni. Trybuna znajdująca się po stronie północnej pomieści 325 osób, południowa to 70 miejsc. Jest także strefa dziennikarska z 30 miejscami wraz z pulpitami komentatorskim i oddzielnym zapleczem sanitarnym.

Budowa kompleksu przy ul. Matuszczaka kosztowała blisko 26 mln zł. Inwestycja została dofinansowana ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu Inwestycji o Szczególnym Znaczeniu dla Sportu – EDYCJA 2021 kwotą 12 506 300 zł.

Zadanie zrealizowała firma Texom.
 
 
Źródło: UM Rzeszów
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Dodatkowe rządowe pieniądze dla Rzeszowa na posiłki dla dzieci i czytelnictwo

RZESZÓW. Rzeszów otrzyma ponad 2 mln zł dofinansowania na realizację programu  „Posiłek w szkole i w domu” oraz Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Rzeszów

Jest umowa na drugi etap ul. Parkowej

RZESZÓW. Lada dzień mają ruszyć prace przy budowie drugiego etapu ul. Parkowej oraz odcinka ul. Miłocińskiej. W czwartek podpisano umowę z wykonawcą, firmą Eurovia.

Rzeszów

Otwarto Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. To pierwsza taka placówka w Rzeszowie

RZESZÓW. W środę w Rzeszowie odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego. To pierwsze takie miejsce w mieście. W całym regionie jest tylko 7 tego typu placówek. Budowa COM kosztowała 7,3 mln zł.

Rzeszów

1 kwietnia rusza sezon ogródkowy na rzeszowskim Rynku

RZESZÓW. Lada dzień rozpocznie się sezon ogródkowy na rzeszowskim Rynku. Ogródki pozostaną tam do końca października.

Rzeszów

Rusza kiermasz wielkanocny w rzeszowskiej Plazie

RZESZÓW. Od 27 do 29 marca 2024 r. w CH Plaza odbędzie się Kiermasz Wielkanocny.  Wystawcy zaoferują regionalne produkty. Na stoiskach znajdą się m.in. wielkanocne przysmaki, rękodzieło artystyczne, ozdoby świąteczne oraz wyjątkowe...

Rzeszów

Obok stacji Rzeszów Staroniwa powstała hala serwisowa Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej

RZESZÓW. Oficjalnie oddano do użytku halę, w której serwisowany będzie tabor Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Koszt inwestycji to ponad 167 mln zł.

Rzeszów

Przebudowa ul. Załęskiej. Prace rozpoczną się lada dzień

RZESZÓW. Dziś w ratuszu podpisano umowę z konsorcjum firm, które przebuduje ulicę Załęską. Prace mają rozpocząć się lada dzień. Inwestycja o wartości blisko 6 mln zł ma zakończyć się jesienią br.

Rzeszów

Wisłokostrada. Trwają przygotowania do budowy obiektów inżynierskich

RZESZÓW. Na budowie Wisłokostrady prowadzone są obecnie prace rozbiórkowe mostu Załęskiego. Wykonawca rozpoczął również przygotowania do budowy drugiego mostu oraz estakady nad torami.

Reklama