Reklama

Aktualności Rzeszów

O LGBT, papieżu, Konstytucji, kryzysie polskiej rodziny oraz dobrym wychowaniu podczas sesji nadzwyczajnej

Dodano: 13.06.2019

O LGBT, papieżu, Konstytucji, kryzysie polskiej rodziny oraz dobrym wychowaniu podczas sesji nadzwyczajnej  - Aktualności Rzeszów

fot. RESinet.pl

RZESZÓW. Sesja nadzwyczajna, zwołana na życzenie Prawa i Sprawiedliwości, miała w przyszłości zapobiec organizacji pochodów typu Marsz Równości. Dyskusja była gorąca, a dodatkowo atmosferę na sali sesyjnej podkręcały ideologiczne wypowiedzi radnych oraz goście obserwujący obrady. Ostatecznie projekt uchwały nie został zaakceptowany.

W projekcie uchwały radnych Prawa i Sprawiedliwości czytamy, że ideologia środowisk LGBT uderza „we wrażliwość kulturową i uczucia religijne Polaków”, wywołuje „coraz większe oburzenie i sprzeciw społeczny” oraz może stanowić „zagrożenie porządku publicznego”. Dodatkowo jeżeli owa uchwała zostałaby przegłosowana, radni miasta Rzeszowa musieli by  się zgodzić ze stwierdzeniem, że „Rada Miasta pozostaje krytyczna wobec wszelkich prób nachalnego narzucania przez środowiska LGBT ideologii podważającej fundamentalne znaczenie wartości kultury i rodziny w społeczeństwie”, bo właśnie taki zapis widniał w proponowanej uchwale.

„Nachalne promowanie ideologii LGBT” powoduje kryzys w polskiej rodzinie?

Od początku obrad zapowiadało się, że dyskusja do łatwych należeć nie będzie, a obecność na Sali sesyjnej przedstawicieli Młodzieży Wszechpolskiej oraz osób LGBT nie zmniejszała unoszącej się w powietrzu wysokiej temperatury. Nie mniej jednak szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości Marcin Fijołek rozpoczął swoje przemówienie: „Na początku chciałem podkreślić, że nie interesuje nas strefa prywatna, styl życia czy światopogląd osób o innych orientacjach. My dzisiaj jako Rada Miasta Rzeszowa chcemy podjąć jasne, jednoznaczne stanowisko, które pozostaje krytyczne wobec wszelkich prób nachalnego promowania ideologii LGBT w przestrzeni publicznej”.

Zdaniem autorów uchwały, osoby LGBT oraz organizowane przez nich Marsze Równości są punktem zapalnym, prowadzącym w dalszym ciągu do skrajnych zachowań podczas ich trwania, a bezpośredni sposób wyrażania swoich poglądów oraz stylu życia podczas manifestacji niesie zagrożenie zarówno dla społeczeństwa, jak również dla polskiej rodziny, która zdaniem radnego Grzegorza Koryla przeżywa aktualnie kryzys.

„Od lat zwraca się uwagę w Polsce na kryzys rodziny. Występują negatywne zjawiska, takie jak malejąca dzietność, zwiększenie rozwodów, osłabianie więzi rodzinnych. To osłabia nasze społeczeństwo tu i teraz, ale także będzie procentować kiedyś w osłabianiu naszego społeczeństwa i kulturowo, i ekonomicznie.  W sytuacji kryzysu rodziny chcemy jeszcze tej rodzinie dołożyć nachalnym promowaniem ideologii LGBT, bo chyba nie mam wątpliwości, że promowanie tej ideologii wśród młodych ludzi w konsekwencji deprecjonuje rodzinę. Ja to odbieram jako podcinanie gałęzi, na której się siedzi” – mówił radny PiS, Grzegorz Koryl.

O Konstytucji i spotkaniu papieża Franciszka z homoseksualistą

Oczywiście radni powtarzali stwierdzenie mówiące o tym, aby nie oceniać osób, lecz społeczeństwo które tworzą, co poniekąd jest swego rodzaju oksymoronem. Kolejnym radnym przy mównicy był Wiesław Buż, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszów i przewodniczący podkarpackich struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

„Jeżeli gdziekolwiek w Polsce dochodziło do zakłócenia publicznego porządku w czasie przemarszu, to z powodu gorszących ekscesów przeciwników marszu. Po drugie pragnę przypomnieć wysokiej radzie, że zgodnie z art. 1 Konstytucji Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli. Zgodnie z art. 16, pkt 2 Konstytucji: samorząd terytorialny uczestnicy w sprawowaniu władzy publicznej, a zgodnie z art. 32, pkt 1: wszyscy są wobec prawa równi, wszyscy mają prawa do równego traktowania. W punkcie 2: nikt nie może być dyskryminowany w życiu publicznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. Art. 57 Konstytucji stanowi: każdemu zapewnia się wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich” – wyjaśniał Wiesław Buż.REKLAMA

W dalszej części wypowiedzi członek SLD odwołał się do cytatów biblijnych oraz spotkania papieża Franciszka z homoseksualistą Stephanem Amosem, brytyjskim komikiem i celebrytą: „Podczas audiencji u Franciszka Amos powiedział: jako gej nie czuje się akceptowany. Papież Franciszek odpowiedział: nie jest dobrze przywiązywać większe znaczenie do przymiotnika homoseksualny, niż do rzeczownika osoba. Wszyscy jesteśmy ludźmi i mamy godność”.

Głos nauczyciela o dobrym wychowaniu

„Trzeba sobie poukładać w głowie pewne fakty naukowe, udowodnione przez genetyków, lekarzy, psychiatrów, przez psychologów że LGBT to jest norma. Oni nie są niczemu winni, że mają taką orientacje seksualną a nie inną. Wczoraj spotkałem się z panią psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rzeszowie i odbyłem bardzo długą rozmowę nt. LGBT w szkole i w ogóle w naszym społeczeństwie. Jeżeli wszyscy uświadomią sobie, że to jest norma, że to nie jest żadna choroba, żadne zboczenie i dziwactwo, i zrozumiemy tych ludzi stawiając się w ich sytuacji, to nigdy by nie doszło do Marszu Równości” – wyjaśniał radny Sławomir Gołąb, nauczyciel.

Przerwanie sesji i głosowanie

Gdy Sławomir Gołąb zszedł z mównicy, jego miejsce miał zająć radny Rozwoju Rzeszowa Tomasz Kamiński, jednak w tym samym czasie prowadzący obrady wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek po raz wtóry był zmuszony zwrócić uwagę osobie stojącej wraz z Młodzieżą Wszechpolską, która często starała się w trakcie wypowiedzi przekrzykiwać radnych.

Konrad Fijołek zdecydował, że obrady zostaną przerwane do momentu kiedy autor zamieszania, którym był Tomasz Buczek z podkarpackiego Ruchu Narodowego, nie opuści Sali sesyjnej. Po rozmowie z radnymi Prawa i Sprawiedliwości reprezentant Ruchu Narodowego uspokoił się i sesje kontynuowano.

Na mównice wyszedł wywołany już wcześniej Tomasz Kamiński, który podczas wystąpienia zaczął cytować Konstytucję, wspomniał o tym, że radni PiS chcą „na siłę wrzucić tu ideologię”, a swoją wypowiedź zakończył wnioskiem o zamknięcie dyskusji, który notabene został zaakceptowany.

Przed głosowaniem nad projektem uchwały wnoszono jeszcze o przerwę, jednak bezskutecznie. Ostatecznie stosunkiem głosów 7 za, 4 wstrzymujące i 9 przeciw odrzucono propozycję Prawa i Sprawiedliwości, którzy zapowiedzieli, że będą dążyć do przeprowadzenia kolejnej sesji w tej sprawie. Przypomnijmy również, że Sąd Okręgowy w Rzeszowie unieważnił decyzję Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa, który zakazał przeprowadzenia II Marszu Równości. Zgodnie z pierwotnym planem, pochód przejdzie ulicami Rzeszowa 22 czerwca.

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Tadeusz Ferenc zarzuca TVP Rzeszów „wybiórcze relacjonowanie ważnych wydarzeń” - Aktualności Rzeszów

Tadeusz Ferenc zarzuca TVP Rzeszów „wybiórcze relacjonowanie ważnych wydarzeń”

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa ponownie napomina TVP Rzeszów.  ...

Jest szansa na budowę sygnalizacji na skrzyżowaniu ulicy Wieniawskiego, Kiepury i Siemaszkowej - Aktualności Rzeszów

Jest szansa na budowę sygnalizacji na skrzyżowaniu ulicy Wieniawskiego, Kiepury i Siemaszkowej

RZESZÓW. 20 września pojawiła się informacja o firmie z Nowego Sącza, która za kwotę  681 tys. zł zajmie się tym zadaniem...

Dzisiaj ostatni dzień głosowania na projekty RBO 2020 - Aktualności Rzeszów

Dzisiaj ostatni dzień głosowania na projekty RBO 2020

RZESZÓW. Dzisiejszy dzień jest ostatnim dniem, kiedy mieszkańcy Rzeszowa mogą głosować na projekty. ...

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny także w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny także w Rzeszowie

RZESZÓW. Manifestacja w Rzeszowie rozpoczęła się o godz. 12.00. ...

Pod Rzeszowem powstaje pierwszy w Polsce Bank Pszczeli - Aktualności Rzeszów

Pod Rzeszowem powstaje pierwszy w Polsce Bank Pszczeli

RZESZÓW. Do końca sezonu 2019 w Banku miało znaleźć się pierwszych 50 rodzin pszczelich. ...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem