Rzeszów - Niedziela, 21.12.2025
Reklama

O polityce i biznesie w Jasionce

Dodano: 07.06.2019 r.

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Daniel Kozik
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Daniel Kozik
RZESZÓW. Uczestnicy reprezentujący samorząd terytorialny, instytucje unijne i pozarządowe, finansowe oraz biznes, debatowali podczas drugiego dnia Forum Miast i Regionów w podrzeszowskiej Jasionce.

W trakcie paneli zaprezentowano wyniki raportu Regionalnego Obserwatorium Decentralizacji NALAS dla Europy Południowo-Wschodniej oraz wyniki badań prezentujących wkład lokalnych samorządów do Regionalnego Obszaru Gospodarczego.

Dzielono się też międzynarodowymi doświadczeniami w zakresie tworzenia systemów inteligentnych miast, gdzie sztuczna inteligencja miałaby posłużyć do obsługiwania procesów miejskich. Rozmawiano także o możliwościach przemiany regionów, których gospodarka była oparta na wydobyciu węgla na miejsca atrakcyjne do inwestowania w nowoczesne, ekologiczne technologie.

Ideą przyświecającą forum jest zbliżenie państw Bałkanów Zachodnich do Unii Europejskiej. Dlatego duży udział w forum wzięli goście właśnie z tego obszaru. Przedstawiciele z takich krajów, jak: Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kosowo, Macedonia i Serbia chętnie rozmawiali o współpracy politycznej i biznesowej.
Reklama
Podczas rozmów zgodnie podkreślano, że istotnym elementem tej współpracy miałby się stać międzynarodowy szlak drogowy Via Carpathia, łączący państwa Europy Środkowo-Wschodniej.

W tym roku Polska przejęła przewodnictwo w „Procesie Berlińskim”, który za cel postawił sobie budowę mostów dialogu i porozumień między krajami Unii Europejskiej a Bałkanów zachodnich. Istotą tego przedsięwzięcia jest rozwijanie współpracy gospodarczej, między poszczególnymi regionami.

Źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ryk silników i zapach metanolu powróci na Hetmańską 69

RZESZÓW.  Żużel w Rzeszowie powoli wstaje z kolan. 

Rzeszów

Asseco Resovia Rzeszów zagra zaległe spotkanie w Sosnowcu

RZESZÓW. W czwartek o godz. 20.30 siatkarze Asseco Resovii Rzeszów zagrają w Sosnowcu mecz z MKS-em Będzin. 

Rzeszów

Warsztaty świąteczne dla dzieci. W planach m.in. nauka tworzenia ozdabianych pierniczków

RZESZÓW. Świąteczne „Dzieciakowo” w CH Plaza Rzeszów odbędzie się w  15 grudnia b r. Warsztaty potrwają od godziny 15:00 do 18:00.

Rzeszów

Na dofinansowanie z programu "Maluch+" mogą liczyć również placówki niepubliczne

RZESZÓW, POLSKA. Na realizacje programu w 2020 roku w Polsce przeznaczono kwotę 400 mln zł.

Rzeszów

15 grudnia zmiana rozkładu jazdy dla przewozów regionalnych na Podkarpaciu

RZESZÓW. Z siatki połączeń na Podkarpaciu zniknie 8 połączeń.

Rzeszów

104 osoby ze stypendium od marszałka województwa podkarpackiego

RZESZÓW. Najpopularniejszym kierunkiem studiów był kierunek lekarski (37 os.) oraz lotnictwo i kosmonautyka (23 os.)

Rzeszów

28-latek wyskoczył z 10 piętra na ul. Sportowej. Sprawą zajmie się prokuratura

RZESZÓW. Z 10. piętra bloku przy ul. Sportowej 2 wyskoczył mężczyzna. 28-latek zginął na miejscu.

Rzeszów

Wypadek na ul. Warszawskiej. Są utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. Do zdarzenia doszło przed godz. 09.00.

Reklama