Rzeszów - Czwartek, 07.05.2026
Reklama

Od 2 marca zmiany w centrum Rzeszowa - ograniczenia dla samochodów

Dodano: 02.03.2026 r. / Redakcja

Al. Lubomirskich w Rzeszowie - fot. Grzegorz Bukała / UM Rzeszowa
Al. Lubomirskich w Rzeszowie - fot. Grzegorz Bukała / UM Rzeszowa

RZESZÓW. Od 2 marca 2026 r. w rzeszowskim śródmieściu zaczną obowiązywać nowe ograniczenia dla samochodów. Zmiany obejmą fragment ul. Zamkowej, odcinek al. Lubomirskich i Pod Kasztanami oraz plac Farny. - Dzięki nim kolejna część śródmiejskich ulic zostanie oddana pieszym – informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Zakaz ruchu dla samochodów

Przy skrzyżowaniu Zamkowej z Zygmuntowską ustawiony został znak informujący o zakazie ruchu. Nie będzie on dotyczył tylko służb komunalnych, rowerów, riksz, pojazdów zaopatrzenia oraz uprawnionych do wjazdu do strefy ograniczonego ruchu B.

Ponadto pojawił się tam także znak informujący o obowiązywaniu strefy zamieszkania. - To oznacza, że na wspomnianych wyżej alejach i ulicach bezwzględne pierwszeństwo mają piesi a uprawnione do przejazdu samochody muszą ustępować im pierwszeństwa. Samochody będą mogły się tam poruszać z prędkością nie większą niż 20 km/h. Dzięki temu poprawi się bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów – tłumaczy Artur Gernand.

Reklama

Nowe zasady parkowania

Wraz ze zmianami oznakowania od 2 marca obowiązują również nowe zasady parkowania, które zostało ograniczone. Na al. Lubomirskich, po prawej stronie, znajdują się miejsca postojowe dla osób posiadających zezwolenie na wjazd do strefy B (przed i za wjazdem na parking Polskiego Radia Rzeszów). Pojazdy znikną ze skrzyżowań Zamkowej, 3 Maja i Lubomirskich oraz al. Lubomirskich i Dekerta a także Lubomirskich i Pod Kasztanami. Przy al. Pod Kasztanami pozostało tylko kilka miejsc postojowych.
- Osoby zamieszkujące budynki przy wspomnianych wcześniej ulicach i posiadające zezwolenie na wjazd do strefy ograniczonego ruchu B, swoje pojazdy będą mogły pozostawiać tylko na wewnętrznych parkingach lub też korzystać z kilku miejsc przy al. Lubomirskich i Pod Kasztanami – wyjaśnia przedstawiciel ratusza.

Zmiany na placu Farnym

To nie wszystkie zmiany, jakie miasto wprowadziło w centrum Rzeszowa. Kolejne dotyczą placu Farnego. Powiększyła się tam wolna od samochodów przestrzeń dla pieszych i wiernych biorących udział w uroczystościach religijnych.
Urząd Miasta Rzeszowa informuje, że w pierwszych dniach obowiązywania nowych zasad rzeszowska Straż Miejska będzie na miejscu informowała i pouczała kierowców.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Beta Academics 2021 - o komunikacji wizualnej w nauce i biznesie

RZESZÓW. 18 referatów naukowych zostało zaprezentowanych na drugiej edycji konferencji naukowej Beta Academics, towarzyszącej jednej z najważniejszych konferencji branży internetowej w Polsce, czyli Internet Beta. 

Rzeszów

25-latek z Rzeszowa zatrzymany za posiadanie marihuany

RZESZÓW. Do 10 lat pozbawienia wolności grozi 25-letniemu mieszkańcowi Rzeszowa, którego zatrzymano za posiadanie znacznej ilości marihuany. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

Rzeszów

Za nami 13. edycja konferencji InternetBeta

RZESZÓW. 86 prelegentów i ponad 200 uczestników wzięło udział w 13. edycji konferencji InternetBeta. 

Rzeszów

Jubileusz 20-lecia Uniwersytetu Rzeszowskiego. Do Rzeszowa przyjadą rektorzy wszystkich polskich uniwersytetów

RZESZÓW. Największa uczelnia na Podkarpaciu świętuje 20-lecie działalności. Uroczysty Jubileusz odbędzie się już w najbliższy czwartek (23.09) w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego.

Rzeszów

Kładka rowerowa przy moście Karpackim otwarta

RZESZÓW. W niedzielą otwarto drugą w Rzeszowie kładkę dla rowerzystów.

Rzeszów

Pierwszy w Rzeszowie ekologiczny mural już gotowy

RZESZÓW. Eko-mural ozdobił ścianę Szkoły Podstawowej nr 11 im. Gen. Stanisława Maczka na rzeszowskim Nowym Mieście. Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa spotkał się z autorką projektu – Aleksandrą Dankiewicz.

Rzeszów

W weekend Targi Ślubne w Jasionce. Będzie blisko 100 wystawców

JASIONKA. W dniach 18 – 19 września br. w G2A Arena w Jasionce odbędzie się XVI edycja Targów Ślubnych. Na zwiedzających czeka masa inspiracji i gorące nowinki wprost z weselnego parkietu. Swoje...

Rzeszów

Wypadek na ul. Sikorskiego. Zablokowane dwa pasy w kierunku Tyczyna

RZESZÓW. Przed godz. 11:00 na ul. Sikorskiego w Rzeszowie doszło do zderzenia dwóch samochodów – fiata pandy z audi. Ranna została 32-letnia mieszkanka Rzeszowa.

Reklama