Rzeszów - Piątek, 06.02.2026
Reklama

Od lutego ważne zmiany w centrum Rzeszowa. Powiększy się strefa spacerowa

Dodano: 31.01.2026 r. / Redakcja

Na zdj. ul. Zamkowa / fot. ViC - Archiwum RESinet.pl
Na zdj. ul. Zamkowa / fot. ViC - Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Ratusz wprowadza kolejne zmiany w Śródmieściu. Dzięki nim centrum miasta ma być bezpieczniejsze i bardziej przyjazne dla spacerowiczów. Z jednych z najbardziej klimatycznych ulic znikną samochody.

Więcej przestrzeni dla pieszych w rzeszowskim śródmieściu

Po kompleksowej metamorfozie ul. Grunwaldzkiej czy wyłączeniu ruchu samochodowego w ścisłym centrum miasta, m.in. na ul. Matejki i Jagiellońskiej, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek wprowadza kolejne zmiany, które mają ograniczyć ruch pojazdów w rzeszowskim śródmieściu i „oddać” ulice pieszym.

– Ścisłe centrum naszego pięknego miasta powinno być przyjazne pieszym, zachęcać do spacerów, odpoczynku, spotkań w kawiarniach. Dlatego też sukcesywnie wprowadzamy tu zmiany, powiększamy tę spacerową przestrzeń. Jedną z takich zmian było np. wyłączenie z ruchu samochodowego ul. Matejki. Jeszcze nie tak dawno tą uliczką, znajdującą się tuż przy rzeszowskim Rynku, przejeżdżało każdego dnia tysiące aut. Teraz jest to przestrzeń, w którą wkracza śródmiejskie życie – mówi Prezydent.

Rzeszowskie perełki architektoniczne bardziej wyeksponowane

Od lutego kolejne zmiany wprowadzone zostaną na jednych z najbardziej klimatycznych uliczek Rzeszowa: Zamkowej, alei Pod Kasztanami, alei Lubomirskich. -To przy nich znajdują się takie perełki architektury jak Letni Pałacyk Lubomirskich czy kamienica i wille zaprojektowane przez Tadeusza Mateusza Tekielskiego.

- Problemem było jednak to, że przestrzeń przy nich była zastawiana samochodami, a same ulice nie spełniały swoich ról jako śródmiejskich deptaków. To zmieni się już niedługo – wyjaśnia Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Nowe zasady dotyczyć będą odcinka ul. Zamkowej (od skrzyżowania z Zygmuntowską w kierunku 3 Maja), al. Lubomirskich (od skrzyżowania z Zamkową i Lubomirskich do al. Pod Kasztanami) i al. Pod Kasztanami.

Przy skrzyżowaniu Zamkowej z Zygmuntowską ustawiony zostanie znak informujący o zakazie ruchu. Nie będzie on dotyczył tylko służb komunalnych, rowerów, riksz, pojazdów zaopatrzenia oraz uprawnionych do wjazdu do strefy ograniczonego ruchu B. Ponadto pojawi się także znak informujący o obowiązywaniu tam strefy zamieszkania.

- To będzie oznaczało, że na wspomnianych wyżej alejach i ulicach bezwzględne pierwszeństwo mają piesi a uprawnione do przejazdu samochody muszą ustępować im pierwszeństwa. Samochody będą mogły się tam poruszać z prędkością nie większą niż 20 km/h. Dzięki temu poprawi się bezpieczeństwo najmniej chronionych uczestników ruchu - pieszych i rowerzystów – wyjaśnia przedstawiciel ratusza.

Reklama

Nowe zasady parkowania

Wraz ze zmianami oznakowania zaczną obowiązywać nowe zasady parkowania. Zostanie ono ograniczone.

- Na Al. Lubomirskich miejsca postojowe dla posiadających zezwolenie na wjazd do strefy B będą znajdować się po prawej stronie alei, przed i za wjazdem na parking Polskiego Radia Rzeszów. Pojazdy znikną ze skrzyżowań Zamkowej, 3 Maja i Lubomirskich oraz al. Lubomirskich i Dekerta a także Lubomirskich i Pod Kasztanami. Na ul. Zamkowej wyznaczone zostaną dwa miejsca krótkoterminowego postoju dla zaopatrzenia. Przy al. Pod Kasztanami będzie tylko i wyłącznie kilka miejsc postojowych – wylicza Artur Gernand.

Osoby zamieszkujące budynki przy wspomnianych wcześniej ulicach i posiadające zezwolenie na wjazd do strefy ograniczonego ruchu B, swoje pojazdy będą mogły pozostawiać tylko na wewnętrznych parkingach lub też korzystać z kilku miejsc przy al. Lubomirskich i Pod Kasztanami.

Zmiany na placu Farnym i ul. Kopernika


Plac Farny w Rzeszowie - fot. ViC / RESinet.pl

To nie wszystkie zmiany, jakie miasto zamierza wprowadzić w centrum Rzeszowa. Kolejne szykują się na placu Farnym. - Zostanie tam powiększona wolna od samochodów przestrzeń dla pieszych i wiernych biorących udział w uroczystościach religijnych. Będzie ona wygrodzona donicami i parkletami – informuje Artur Gernand. W swoim dotychczasowym miejscu pozostanie postój dla taksówek i innych przewoźników.

Ograniczona zostanie także możliwość dojazdu przez plac Farny na ul. 3 Maja i Kościuszki. Będą mogli z niej korzystać mieszkańcy tych ulic, którzy posiadają zezwolenie na wjazd. W zachodniej części, liniami zostanie wyznaczone miejsce do zawracania dla samochodów.

Ponadto na ul. Kopernika, na wniosek restauratorów utworzone zostanie dodatkowe miejsce dla zaopatrzenia. Przypomnijmy - takie miejsca dla zaopatrzenia funkcjonują już przy ul. Matejki oraz ul. Dymnickiego.

Zmiany w centrum zostaną wprowadzone w lutym, po zakończeniu montażu oznakowania.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Strajk rolników w Rzeszowie. Objazdy autobusów komunikacji miejskiej

RZESZÓW. W związku ze strajkiem rolników, który odbędzie się w Rzeszowie od godz. 9.00 dnia 24 sierpnia do godz. 9.00 dnia 25 sierpnia br. część autobusów MPK pojedzie objazdami.

Rzeszów

Rzeszowscy policjanci mają nowe, specjalistyczne radiowozy

RZESZÓW. Podkarpacka Policja odebrała cztery specjalistyczne radiowozy. Dwa z nich trafiły komendy miejskiej w Rzeszowie. Samochody będą wykorzystywane przez policjantów drogówki, obsługujących zdarzenia drogowe.

Rzeszów

Pumptrack na osiedlu Baranówka jednak powstanie

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zdecydował się na zwiększenie pieniędzy na budowę Pumptracka na osiedlu Baranówka.

Rzeszów

Rolnicy zablokują DK97 i dwa ronda w Rzeszowie na 24 godziny

RZESZÓW. Lider ruchu społecznego Agrounia, Michał Kołodziejczak zapowiedział blokady dróg w całej Polsce, w tym również w Rzeszowie. Strajki odbędą się w przyszłym tygodniu.

Rzeszów

Wtargnął do cudzego mieszkania i zasnął na podłodze. Miał ponad 6 promili alkoholu

RZESZÓW. Policjanci z oddziału prewencji KMP w Rzeszowie podjęli nietypową interwencję w jednym z mieszkań na osiedlu Kmity w Rzeszowie.

Rzeszów

W sobotę utrudnienia na ul. Świadka. Trwa rozbudowa sieci ciepłowniczej

RZESZÓW. Trwa rozbudowa sieci ciepłowniczej na osiedlu Nowe Miasto. W sobotę (21 sierpnia) wyłączony z ruchu będzie jednokierunkowy odcinek ul. Witolda Świadka.

Rzeszów

Kto wykona ogród kieszonkowy przy ul. Reymonta i ul. Króla Augusta? Ruszył przetarg

RZESZÓW. Miasto poszukuje firmy, która stworzy ogród kieszonkowy w rejonie ulic Reymonta i Króla Augusta. Nowa, zielona przestrzeń ma powstać jeszcze w tym roku.

Rzeszów

Na podwójnym gazie pędził 138 km/h przez al. Sikorskiego

RZESZÓW. 39-letni motocyklista jadąc al. Sikorskiego, przekroczył dozwoloną prędkość o 88 km/h. Mężczyzna zignorował sygnały policjantów i zaczął uciekać. Kiedy funkcjonariuszom udało się go zatrzymać, okazało się że był pijany.

Reklama