Rzeszów - Czwartek, 26.06.2025
Reklama

Odmulanie rzeszowskiego zalewu zakończone

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Zakończył się proces wydobywania osadów z rzeszowskiego zalewu. Firma Transpol Lider oczyściła z mułu koryto rzeki, a Wody Polskie zajęły oczyszczeniem okolicy ujęcia rezerwowego wody dla Rzeszowa. Obecnie na zalewie prowadzone są jeszcze prace porządkowe, w tym min. demontaż maszyn.
 
Przez dziesięciolecia istnienia rzeszowski zalew nie był odmulany. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej Wody Polskie w Rzeszowie zdecydował o odmuleniu zbiornika. Prace przy odmulaniu rozpoczęły się we wrześniu 2019 roku i były podzielone na dwa etapy.
 
Łącznie w pierwszym i drugim etapie wydobyto ok. 680 tys. m3 namułów. Drugi etap inwestycji realizowany był na obszarze terenie objętym ochroną Natura 2000 i obejmował odcinek ponad 3 kilometrów.
 
Reklama
Do usunięcia zalegających osadów wykorzystywano specjalistyczne maszyny, w tym koparkę wieloczerpakową, refulery oraz koparki z osprzętem łyżkowym, na pontonach. Wydobyte osady gromadzone byly terenie tzw. deponii głównej na prawym brzegu Wisłoka w obrębie zbiornika powyżej zapory oraz na terenie deponii alternatywnej. Następnie osad usunięty ze zbiornika był wywożony na miejsce docelowego zagospodarowania w miejscowości Siedliska w gminie Lubenia.
 
Samo odmulanie rzeszowskiego zalewu już się zakończyło. Obecnie trwają prace porządkowe oraz demontaż maszyn, które wywożone są do Inowrocławia, do siedziby wykonawcy. Ze względu na konieczność rozmontowywania urządzeń ręcznie, proces ten jest czasochłonny.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W Rzeszowie trwa budowa centrum dla osób z niepełnosprawnościami

RZESZÓW. Trwa budowa nowoczesnego Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Rzeszowie. Prace mają zakończyć się jesienią tego roku. Nowa placówka rozpocznie działalności 1 stycznia 2024 r.

Rzeszów

Pierwszy na Podkarpaciu system do wirtualnej rekonstrukcji zdarzeń kryminalnych

RZESZÓW. Podkarpackie Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, wzbogaci o specjalny system służący do wirtualnej rekonstrukcji zdarzeń kryminalnych i wizualizacji jego różnych wariantów. 

Rzeszów

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W Rzeszowie zawyją syreny alarmowe

RZESZÓW. Zgodnie z decyzja Prezydenta Miasta Rzeszowa Konrada Fijołka, we wtorek, 1 sierpnia br. o godzinie 17:00 w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Rzeszowie zostaną włączone syreny alarmowe.

Rzeszów

Trwają prace wykończeniowe na budowie hali sportowej przy ZS nr 1 w Rzeszowie

RZESZÓW. Nowoczesny budynek powstaje w rejonie ulicy Towarnickiego, na działce między Zespołem Szkół nr 1 a urzędem marszałkowskim. Hala za 16,5 mln zł będzie gotowa jesienią.

Rzeszów

10 ukraińskich miast wspiera Rzeszów w drodze do Europejskiej Stolicy Kultury

RZESZÓW. Rzeszów ubiega się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Kandydaturę stolicy podkarpacia wspiera już 10 miast ukraińskich, w tym sześć miast partnerskich.

Rzeszów

Festiwal wina w Rzeszowie. Kilkanaście winnic, ponad 80 win do degustacji

RZESZÓW. Carpathian Wine Fest rozpocznie się w piątek o godzinie 17:00 w fosie Zamku Lubomirskich i potrwa do niedzieli do godziny 20:00. 

Rzeszów

Wypadek 14-latków na hulajnodze elektrycznej. Jeden z nich trafił do szpitala

RZESZÓW. Dwaj 14-latkowie jechali hulajnoga elektryczną. Na progu zwalniającym jednoślad przewrócił się, a obaj nastolatkowie na jezdnię. Kierujący doznał niegroźnych obrażeń, natomiast jego „pasażer” trafił do szpitala

Rzeszów

Trwa budowa drogi łączącej ul. Bł. Karoliny z drogą KDL na osiedlu Słoneczny Stok

RZESZÓW. Inwestycja o wartości ponad 6,3 mln zł ma być gotowa do końca tego roku.

Reklama