Rzeszów - Czwartek, 26.06.2025
Reklama

Odmulanie rzeszowskiego zalewu zakończone

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Zakończył się proces wydobywania osadów z rzeszowskiego zalewu. Firma Transpol Lider oczyściła z mułu koryto rzeki, a Wody Polskie zajęły oczyszczeniem okolicy ujęcia rezerwowego wody dla Rzeszowa. Obecnie na zalewie prowadzone są jeszcze prace porządkowe, w tym min. demontaż maszyn.
 
Przez dziesięciolecia istnienia rzeszowski zalew nie był odmulany. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej Wody Polskie w Rzeszowie zdecydował o odmuleniu zbiornika. Prace przy odmulaniu rozpoczęły się we wrześniu 2019 roku i były podzielone na dwa etapy.
 
Łącznie w pierwszym i drugim etapie wydobyto ok. 680 tys. m3 namułów. Drugi etap inwestycji realizowany był na obszarze terenie objętym ochroną Natura 2000 i obejmował odcinek ponad 3 kilometrów.
 
Reklama
Do usunięcia zalegających osadów wykorzystywano specjalistyczne maszyny, w tym koparkę wieloczerpakową, refulery oraz koparki z osprzętem łyżkowym, na pontonach. Wydobyte osady gromadzone byly terenie tzw. deponii głównej na prawym brzegu Wisłoka w obrębie zbiornika powyżej zapory oraz na terenie deponii alternatywnej. Następnie osad usunięty ze zbiornika był wywożony na miejsce docelowego zagospodarowania w miejscowości Siedliska w gminie Lubenia.
 
Samo odmulanie rzeszowskiego zalewu już się zakończyło. Obecnie trwają prace porządkowe oraz demontaż maszyn, które wywożone są do Inowrocławia, do siedziby wykonawcy. Ze względu na konieczność rozmontowywania urządzeń ręcznie, proces ten jest czasochłonny.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Zderzenie czterech samochodów w centrum Rzeszowa. Dwie osoby ranne

RZESZÓW. Sprawczyni wypadku była pijana, miała ponad 3 promile alkoholu w organizmie.

Rzeszów

Połączenie ulic Warszawskiej i Krakowskiej. Ruszył przetarg na opracowanie PFU

RZESZÓW. Otwarcie ofert zostało zaplanowane na 17 lipca. Latem tego roku wykonawca ma zostać wybrany.

Rzeszów

ZTM wymienia biletomaty w 20 autobusach

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie rozpoczął wymianę czytników w kilkudziesięciu biletomatach znajdujących się w autobusach.

Rzeszów

Miasto przyznało stypendia najzdolniejszym młodym artystom

RZESZÓW. 48 młodych artystów otrzymało stypendia Prezydenta Miasta Rzeszowa w zakresie twórczości artystycznej. Wyróżnienia wręczono podczas uroczystej gali w Teatrze Maska.

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa spotka się z mieszkańcami trzech osiedli

RZESZÓW. W czwartek, 22 czerwca 2023 r., odbędzie się spotkanie prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami osiedli Pobitno, Załęże i Wilkowyja.

Rzeszów

Sacheon nowym miastem partnerskim Rzeszowa

RZESZÓW. Od piątku (16 czerwca) Rzeszów ma nowe miasto partnerskie - Sacheon z Korei Południowej. Podpisaniu umowy partnerskiej towarzyszyła konferencja dla przedsiębiorców „Doing Business with South Korea”.

Rzeszów

Zakończono przebudowę przejazdu przez tory na ul. Myśliwskiej

RZESZÓW. Od piątku (16.06) od godz. 18:00 kierowcy będą mogli już korzystać z przebudowanego przejazdu przez tory na ul. Myśliwskiej w Rzeszowie. Inwestycję udało się zakończyć szybciej niż pierwotnie zakładano.

Rzeszów

Zderzenie dwóch renault w Dynowie. Jedna osoba trafiła do szpitala

RZESZÓW. Do wypadku doszło wczoraj tuż przed godz. 20:00. 

Reklama