Rzeszów - Czwartek, 11.09.2025
Reklama

„Odnowi oblicze ziemi”. Słowa Papieża Polaka hasłem tegorocznego Orszaku Trzech Króli

Dodano: 03.01.2019 r.

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Już 6 stycznia ulicami Rzeszowa po raz siódmy przejdzie Orszak Trzech Króli. Będzie siedem scenek i scenariusz pisany wierszem. „W sferze artystycznej staramy się nie udziwniać” – zapewnia reżyser Orszaku.

W tym roku OTK przejdzie z parkingu przy hali Podpromie przez ulice Szopena, aleją Kasztanową, ul. 3 Maja aż do rzeszowskiego Rynku, gdzie na uczestników czeka żywa szkopka. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji będą słowa, jakie Papież Jan Paweł II wypowiedział podczas 1. pielgrzymki do Polski: „Odnowi oblicze ziemi”.

„Jest to na Podkarpaciu najliczniejszy Orszak, w poprzednim roku zgromadził 20 tys. osób. Są to najliczniejsze Jasełka w Polsce, co roku dochodzi około 100 miejscowości. W tym roku zgromadziliśmy 752 miejscowości, których Orszak pójdzie” – mówiła Krystyna Łobos, rzecznik prasowy wydarzenia.

Podobna inicjatywa odbywa się również w innych krajach, mowa m.in. o Niemczech, Anglii, Francji, Włoszech, Austrii, Rumunii, Wegrzech, Kongo, Rwandzie, USA oraz Boliwii. Dochód z tegorocznej zbiórki pieniężnej powędruje na rzecz letniego wypoczynku dla dzieci z najuboższych rodzin.

Przebieg OTK

Organizatorzy tegorocznego Orszaku Trzech Króli zapraszają mieszkańców Rzeszowa już od godz. 11.30 na parking przy hali Podpromie, gdzie przy akompaniamencie kolęd autorstwa Arki Noego (utwory będą odtwarzane) uczestnicy odbędą swego rodzaju „rozgrzewkę” przed marszem.

O godz. 12.00 odbędzie się Anioł Pański pod przewodnictwem ks. Biskupa Ordynariusza Jana Wątroby, następnie Orszak ww. trasą kierować się będzie w stronę płyty rzeszowskiego Rynku wprost przed szopkę.
 

Trasa Orszaku Trzech Króli, materiały pokonferencyjne

Podczas 7. scen zostanie zaprezentowany scenariusz pisany wierszem przez Agnieszkę Przywarę. Najważniejsze punkty tegorocznego scenariusza to:
 
  • Scena 0 – Rozporządzenie cesarza Augusta,
  • Prezentacja orszaku,
  • Scena 1 – Pastuszkowie w polu,
  • Scena 2 – Anioł Pański – anielskie zachęty,
  • Scena 3 – Kraina przyjemności – diabelskie podszepty,
  • Scena 4 – Dwór Heroda,
  • Scena 5 – Walka Dobra ze Złem,
  • Scena 6 – Pokłon Trzech Króli w szopce na Rynku. 
 
„Jesteśmy o rok starsi, mamy większe doświadczenie, dlatego też staramy się wpompowywać nową krew. Bardzo nam zależy na zgłaszaniu się nowych ludzi, nie brakuje nam tych zgłoszeń. W sferze artystycznej staramy się nie udziwniać, nie szukamy taniej rozrywki. Jest pewna klasyka gatunku, której staramy się trzymać, zależy nam szczególnie na atmosferze, która towarzyszy Orszakowi” – wyjaśnia Jerzy Jezuit, reżyser OTK.
Reklama


Trzej królowie i Święta Rodzina


Wzorem poprzednich lat w Orszaku pojawi się wielbłąd, a aktorami i głównymi uczestnikami wydarzenia będą dzieci z rzeszowskich szkół. Co więcej, organizatorzy informowali, że ilość chętnych znacznie przekroczyła ich zamierzenia i dla wielu uczniów nie zdążyli uszyć stroi.

„Pierwszy raz w tym roku zdarzyło się, że w ostatniej chwili dołączyły szkoły i nie dla wszystkich wystarczyło strojów. Pierwszy raz ok. 90 dzieci nie będzie mogło wziąć udziału w tych tradycyjnych orszakowych szkołach, gdyż za późno się zdecydowali” – informuje Bartłomiej Bartosiewicz, prezes fundacji „Szczęśliwa rodzina”.

Królem Kacprem zastanie Paweł Komorowski (42 lata), magister inżynier pracujący w branży samochodowej, ojciec dwójki dzieci. Królem Melchiorem zostanie 24-latek Dawid Al.-Sulwi, którego ojciec pochodzi z Jemenu, on sam zaś pochodzi z Rzeszowa. Damian Spukniewicz zostanie Królem Baltazarem, prywatnie mąż i ojciec trójki córek, zawodowo muzyk Filharmonii Podkarpackiej.

Maryją i Józefem  zostało małżeństwo z 10 letnim stażem, Barbara i Damian Drabiccy, na co dzień pracujący w jednym z rzeszowskich urzędów. Są rodzicami 8-letniej Zosi i rocznego Adasia, który wcieli się w role dzieciątka Jezusa. Gwiazdorem został Bogumił Drzał, założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich AKTA, pracownik Urzędu Marszałkowskiego. Ponadto 38-latek jest mężem Agaty i ojcem dwóch córek.

Orszak Trzech Króli w liczbach

Tegoroczna edycja będzie 11. w Polsce i 7. w Rzeszowie. Łączna liczba osób zaangażowanych w OTK to prawie 2 tys. osób. Przygotowano 20 tys. koron w Rzeszowie oraz 10 tys. śpiewników. Dodatkowo upieczono 5 tys. piernikowych koron.

Partnerami Orszaku Trzech Króli 2019  jest m.in. 7 szkół podstawowych i ponadpodstawowych, 5 przedszkoli, Samorząd Województwa Podkarpackiego, Związek Harcerstwa Polskiego, Mały Chór dziecięcy im. Józefa Kalasancjusza przy parafii OO Pijarów w Rzeszowie, Rycerze Kolumba oraz Ochotnicza Straż Pożarna.

„Od lat jestem pod wrażeniem zaangażowania dwóch szkół: szkoły sióstr Pijarek i szkoły sióstr Prezentek, które stanowią taki matecznik Orszaku” – dodaje reżyser.

Dodatkowo, do 9 stycznia  trwać będzie konkurs plastyczny. Znajdziemy w nim pięć kategorii wiekowych. Szczegóły i regulamin dostępne TUTAJ.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Trwają prace przeciwpowodziowe na Strugu w Rzeszowie

RZESZÓW. Ruszyły prace związane z zabezpieczeniem i regulacją rzeki Strug. 

Rzeszów

Jesienne porządki nad Wisłokiem. Pół tony śmieci w kilka godzin

RZESZÓW. Pół tony śmieci zniknęło z brzegów Wisłoka w centrum Rzeszowa i to zaledwie w kilka godzin. To efekt działań prowadzonych w ramach akcji #WodyToNieŚmietnik, która odbyła się 7 października.

Rzeszów

Wzmożone kontrole Policji w sklepach, urzędach i autobusach MPK

RZESZÓW. Funkcjonariusze będą sprawdzali, czy mieszkańcy stosują się do obowiązujących obostrzeń.

Rzeszów

MZBM wymienił już ponad 1100 pieców węglowych w Rzeszowie

RZESZÓW. Około 50 ton niebezpiecznych pyłów i prawie 4500 ton dwutlenku węgla mniej w rzeszowskim powietrzu.

Rzeszów

Miasto zachęca do udziału w loterii meldunkowej. Do wygrania cenne nagrody

RZESZÓW. Ruszyła loteria meldunkowa „Rzeszów to My”. W puli nagród o łącznej wartości ponad 105 tys. zł są m.in. laptopy i hulajnogi elektryczne. Nagroda główna to samochód marki Hyundai i20.

Rzeszów

Specjalna linia autobusowa dowiezie pasażerów na Lotniczy Piątek w Jasionce

RZESZÓW. W piątek, 8 października 2021 r. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi specjalną linię „OKL”, która dowiezie pasażerów na wydarzenie pn. Lotniczy Piątek. Przejazdy będą bezpłatne.

Rzeszów

Rzeszowska przychodnia ma nowoczesny rezonans. Jedyny taki w Polsce

RZESZÓW. Pracownia Rezonansu Magnetycznego ZOZ Nr 2 w Rzeszowie została wyposażona w nowoczesny rezonans magnetyczny - INGENIA AMBITION 1.5 X T. Jest to jedyne tego typu urządzenie w Polsce.

Rzeszów

Bezpłatna komunikacja miejska na mecz Polska - Niemcy na Stadionie Miejskim

RZESZÓW. Już jutro w Rzeszowie wielkie piłkarskie wydarzenie. Wszyscy kibice będą mogli skorzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej.

Reklama