Rzeszów - Niedziela, 27.07.2025
Reklama

Ofiarą oszustwa została 75-latka z Rzeszowa. Sprawca zadzwonił w imieniu siostrzenicy

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Wczoraj ofiarą oszustów padła 75-letnia mieszkanka Rzeszowa. Uwierzyła mężczyźnie, który podając się za policjanta, zadzwonił do niej w imieniu siostrzenicy, która rzekomo miała spowodować wypadek. Kobieta przekazała nieznanej osobie pieniądze, które miały pomóc jej krewnej uniknięciu kary.

Wczoraj po godzinie 15 policjanci zostali zawiadomieni o oszustwie dokonanym metodą „na wnuczka”. Pokrzywdzoną była 75-letnia mieszkanka Rzeszowa. Na telefon stacjonarny zadzwonił nieznany mężczyzna i przedstawił się jako policjant. Przekazał kobiecie, że dzwoni w imieniu jej siostrzenicy, która spowodowała wypadek. Aby nie trafić do więzienia potrzebuje pieniędzy na kaucję.

Jego słowa potwierdziła kobieta, która po chwili włączyła się do rozmowy i podała się za siostrzenice pokrzywdzonej. Kobieta przekonana, że rozmawia z krewną zgodziła się przekazać posiadane w domu pieniądze. Miał je odebrać przysłany przez nią kurier. Po kilkunastu minutach z pokrzywdzoną ponownie skontaktował się rzekomy policjant informują, że kurier już czeka na podwórzu. Był to mężczyzna około 60-letni, któremu pokrzywdzona przekazał pieniądze.

Sprawcy jeszcze raz skontaktowali się z kobietą upewniając się czy przekazała pieniądze. Policjantów zawiadomiła rodzina pokrzywdzonej niestety już po przekazaniu pieniędzy. W bardzo podobnych okolicznościach, w ubiegłym tygodniu pieniądze straciły dwie mieszkanki Rzeszowa w wieku 84 i 88 lat.
Reklama
Policjanci, pracujący nad wyjaśnieniem przypadków tego typu oszustw, przypuszczają, że pieniądze mogą odbierać osoby werbowane przez przestępców do pracy w charakterze kurierów. Funkcjonariusze apelują do osób poszukujących pracy lub dodatkowego zajęcia w charakterze kurierów o rozwagę. Podejrzenie powinno wzbudzić to, że:
 
  • praca polega na odbieraniu przesyłek od osób starszych;
  • następują częste zamiany adresów, skąd mają zostać odebrane przesyłki;
  • często odwoływane są w ostatniej chwili zlecenia, kurier kierowany pod kolejny adres;
  • ich zadaniem ma być informowanie osób, od których odbierają przesyłki, że działają w imieniu rozmówcy.

Policjanci przestrzegają, że udział w takich przestępstwach, tylko w charakterze pośrednika, choćby nieświadomy, naraża taka osobę na odpowiedzialność za współudział w oszustwie.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Kiermasz z okazji Dnia Matki w CH Plaza

RZESZÓW. W najbliższą sobotę, 22 maja centrum handlowe Plaza wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Rzeszowie, organizują kiermasz z okazji Dnia Matki.

Rzeszów

Narodowy Spis Powszechny 2021. Punkty spisowe podczas meczów na Stadionie Miejskim

RZESZÓW. Punkty będą otwarte podczas meczów piłkarskich.

Rzeszów

Samochód potrącił 35-latka na hulajnodze elektrycznej

RZESZÓW. 35-letni mieszkaniec Rzeszowa kierujący hulajnogą elektryczną, został potrącony na przejeździe dla rowerów, przez seata. Poszkodowany trafił do szpitala.

Rzeszów

W weekend zlot foodtrucków w Rzeszowie

RZESZÓW. W najbliższy weekend na skwerze Millenium Hall znów zaparkują ciężarówki z jedzeniem. 

Rzeszów

Wniosek ZRID na przebudowę ronda Pobitno złożony

​RZESZÓW. Kolejny krok w kierunku przebudowy ronda Pobitno. Na ręce wojewody trafił wniosek o zezwolenie na realizację tej inwestycji. Służby wojewody mają 90 dni na wydanie decyzji ZRID.

Rzeszów

Utrudnienia na ul. Wierzbowej, w rejonie mostu Narutowicza

RZESZÓW. Do piątku 21 maja mogą potrwać utrudnienia na ul. Wierzbowej, na odcinku od mostu im. Narutowicza do skrzyżowania z ul. Warzywną.

Rzeszów

Policyjny pościg za kierowcą. Potrącił matkę z dzieckiem i uciekł

RZESZÓW. 28-letni kierowca opla potrącił na przejściu dla pieszych matkę z dzieckiem i uciekł z miejsca wypadku. Mężczyzna nie miał prawa jazdy i był objęty zakazem prowadzenia pojazdów.  

Rzeszów

Część ul. Mickiewicza tylko dla pieszych i rowerzystów

RZESZÓW. Na kilkudziesięciometrowym odcinku ul. Mickiewicza wprowadzono zakaz ruchu samochodów.

Reklama