Rzeszów - Sobota, 19.07.2025
Reklama

Ogłoszono przetarg na 10 km odcinek S19 na trasie Rzeszów Południe – Babica

Dodano:

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
RZESZÓW, PODKARPACIE. Odcinek będący głównym punktem przetargu jest częścią kluczowego szlaku „Via Carpatia”. Przyszły wykonawca zajmie się wykonaniem 10,3 km odcinka.

Dokumentacja przetargowa została wczoraj skierowana do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, natomiast ogłoszenie o przetargu ukaże się niebawem na platformie zakupowej GDDKiA. W treści opublikowanego ogłoszenia znajdą się szczegółowe informacje na temat warunków udziału w przetargu i zakresu zamówienia. Umowę z wykonawcą planuje się podpisać w pierwszym kwartale 2020 roku.

Publikacja przetargu odbyła się podczas specjalnej konferencji zlokalizowanej przy węźle „Kielanówka” na trasie S19. Wzięli w niej udział: minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wraz z zastępcą Rafałem Weberem. Obecny był także europoseł Tomasz Poręba. Samorząd województwa reprezentował marszałek Władysław Ortyl. Nie zabrakło wojewody Ewy Leniart, parlamentarzystów oraz przedstawicieli GDDKiA.

„Dla mnie to jest moment szczególny, bardzo emocjonalny i wzruszający. Coś co mieszkańcom województwa podkarpackiego jeszcze kilkanaście lat temu nawet się nie śniło – dziś staje się faktem – mówił w Kielanówce Tomasz Poręba – Chcę także podziękować Marszałkowi Województwa Podkarpackiego i przypomnieć 2014 r. Był wtedy moment krytyczny dla budowy tej drogi. Poprzedni rząd w kontrakcie terytorialnym, zwyczajnie nie ujął tego odcinka w kierunku Babicy. Dopiero upór pana marszałka i twarde negocjacje z poprzednim rządem doprowadziły do tego, że ten kontrakt został tak przygotowany, że odcinek do Babicy się w nim znalazł” – powiedział europoseł Tomasz Poręba.

Zadaniem wyłonionego w przetargu wykonawcy będzie zaprojektowanie i  budowa drogi ekspresowej S19 na odcinku węzeł Rzeszów Południe - węzeł Babica o długości ok. 10,3 km. W ramach projektowanego odcinka przewiduje się wykonanie obiektów inżynierskich, w tym tunelu o długości ok. 2 km, sześciu estakad, dwóch wiaduktów nad S19, przejazdu gospodarczego, wiaduktu kolejowego oraz trzech przejść dla zwierząt.
Reklama
W ramach umowy zaprojektowany i wykonany zostanie także węzeł Babica. Droga będzie posiadać przekrój poprzeczny dwujezdniowy, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Przebieg S19 będzie zgodny z przebiegiem wariantu, dla którego Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie  wydał decyzję środowiskową. Realizacja inwestycji planowana jest na lata 2020-2025.

Budowa odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Rzeszów Południe (Kielanówka) do węzła Babica jest częścią dużego zadania, jakim jest realizacja międzynarodowej trasy Via Carpatia w Polsce, przebiegającej m.in. przez Litwę, Polskę, Słowację Węgry i docelowo na południe Europy. Obecnie na Podkarpaciu w realizacji jest ponad 54 km drogi ekspresowej S19, kolejne 85 km jest w przygotowaniu.

„Via Carpatia to droga życia państw Europy środkowo-wschodniej. To marzenie wielu pokoleń mieszkańców Polski wschodniej. Via Carpatia jest wielkim i ważnym projektem. Dzisiejsze ogłoszenie na kolejny już odc. S19 na Podkarpaciu jest dowodem na to, że dotrzymujemy słowa i sukcesywnie rozwijamy ciągi komunikacyjne północ-południe” – mówił Andrzej Adamczyk.

W ciągu pół roku udało się zakontraktować i przekazać wykonawcom do realizacji 6 odcinków drogi ekspresowej S19 na Podkarpaciu. Oznacza to, że już cały odcinek S19 od granicy województwa lubelskiego i podkarpackiego do Sokołowa Małopolskiego o łącznej długości 54,2 km jest w realizacji w systemie „Projektuj i buduj”. Aktualnie trwa etap projektowania.

W przygotowaniu jest dokumentacja do złożenia wniosku o uzyskanie ZRID dla ostatniego odcinka S19 na trasie Lublin-Rzeszów, tj. odcinek Kamień - Sokołów Małopolski Północ. Pierwsze prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. Droga ekspresowa S19 w województwie podkarpackim będzie miała docelowo ok. 169 km.

Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - Oddział w Rzeszowie / Samorząd Województwa Podkarpackiego
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Budowa nowej stacji paliw w Rzeszowie na finiszu [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Przy al. Armii Krajowej, w pobliżu skrzyżowania z al. Krzyżanowskiego, powstaje nowa stacja paliw Orlen. Inwestycja jest na końcowym etapie realizacji. Otwarcie zaplanowano na przełomie lipca i sierpnia.

Rzeszów

Rozpoczyna się betonowanie jezdni lewej estakady na Wisłokostradzie

RZESZÓW. W najbliższy poniedziałek rusza betonowanie jezdni lewej estakady na Wisłokostradzie. Proces potrwa około 80 godzin i będzie prowadzony w trybie ciągłym przez dwie 40-osobowe brygady. Na plac budowy trafi ponad 4,4...

Rzeszów

Zmiany w organizacji ruchu przy Dworcu PKP Rzeszów Główny

RZESZÓW. W dniach 21 lipca – 10 sierpnia 2025 r. na górnej płycie Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego prowadzone będą prace związane z uszczelnianiem dylatacji parkingu podziemnego. Roboty wykonywane będą przez firmę Budimex w...

Rzeszów

Od 17 lipca koniec utrudnień na ul. Wieniawskiego

RZESZÓW. Od czwartku, 17 lipca 2025 kierowcy nie muszą już korzystać z objazdu, który funkcjonował przez kilka miesięcy na ul. Wieniawskiego.

Rzeszów

Remont przy Placu Dworcowym w Rzeszowie. Zmiana rozkładu jazdy 4 linii MPK

RZESZÓW. W związku z remontem w obrębie Placu Dworcowego, na blisko 3 tygodnie zmianie ulegną trasy przejazdów linii 0B oraz nocnych N1 – N3.

Rzeszów

Dodatkowe miliony na budowę łącznika ul. Krzyżanowskiego z Wieniawskiego [nowe zdjęcia z budowy]

RZESZÓW. Rzeszów otrzymał dotację z Ministerstwa Infrastruktury na dużą inwestycję drogową, która jest obecnie w trakcie realizacji. Chodzi o budowę drogi, która połączy ul. Krzyżanowskiego z ul. Wieniawskiego.

Rzeszów

Na rzeszowskim Nowym Mieście powstanie miasteczko ruchu drogowego

RZESZÓW. Młodsi mieszkańcy Rzeszowa zyskają kolejne miejsce, w którym będą mogli zdobywać wiedzę i doświadczenie niezbędne do bezpiecznego poruszania się po drogach.

Rzeszów

Historyczny rekord lotniska w Jasionce. Podsumowanie I półrocza 2025 r.

RZESZÓW/JASIONKA. To było rekordowe półrocze w historii Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów. Lotnisko obsłużyło największą dotychczas liczbę pasażerów, rozwija się w segmencie cargo e-commerce, a jednocześnie realizuje inwestycje infrastrukturalne.

Reklama