Reklama

Aktualności / Rzeszów

Ogłoszono przetarg na 10 km odcinek S19 na trasie Rzeszów Południe – Babica

Dodano: 01.10.2019 r.

Ogłoszono przetarg na 10 km odcinek S19 na trasie Rzeszów Południe – Babica - Aktualności Rzeszów

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego

RZESZÓW, PODKARPACIE. Odcinek będący głównym punktem przetargu jest częścią kluczowego szlaku „Via Carpatia”. Przyszły wykonawca zajmie się wykonaniem 10,3 km odcinka.

Dokumentacja przetargowa została wczoraj skierowana do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, natomiast ogłoszenie o przetargu ukaże się niebawem na platformie zakupowej GDDKiA. W treści opublikowanego ogłoszenia znajdą się szczegółowe informacje na temat warunków udziału w przetargu i zakresu zamówienia. Umowę z wykonawcą planuje się podpisać w pierwszym kwartale 2020 roku.

Publikacja przetargu odbyła się podczas specjalnej konferencji zlokalizowanej przy węźle „Kielanówka” na trasie S19. Wzięli w niej udział: minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wraz z zastępcą Rafałem Weberem. Obecny był także europoseł Tomasz Poręba. Samorząd województwa reprezentował marszałek Władysław Ortyl. Nie zabrakło wojewody Ewy Leniart, parlamentarzystów oraz przedstawicieli GDDKiA.

„Dla mnie to jest moment szczególny, bardzo emocjonalny i wzruszający. Coś co mieszkańcom województwa podkarpackiego jeszcze kilkanaście lat temu nawet się nie śniło – dziś staje się faktem – mówił w Kielanówce Tomasz Poręba – Chcę także podziękować Marszałkowi Województwa Podkarpackiego i przypomnieć 2014 r. Był wtedy moment krytyczny dla budowy tej drogi. Poprzedni rząd w kontrakcie terytorialnym, zwyczajnie nie ujął tego odcinka w kierunku Babicy. Dopiero upór pana marszałka i twarde negocjacje z poprzednim rządem doprowadziły do tego, że ten kontrakt został tak przygotowany, że odcinek do Babicy się w nim znalazł” – powiedział europoseł Tomasz Poręba.

Zadaniem wyłonionego w przetargu wykonawcy będzie zaprojektowanie i  budowa drogi ekspresowej S19 na odcinku węzeł Rzeszów Południe - węzeł Babica o długości ok. 10,3 km. W ramach projektowanego odcinka przewiduje się wykonanie obiektów inżynierskich, w tym tunelu o długości ok. 2 km, sześciu estakad, dwóch wiaduktów nad S19, przejazdu gospodarczego, wiaduktu kolejowego oraz trzech przejść dla zwierząt.

W ramach umowy zaprojektowany i wykonany zostanie także węzeł Babica. Droga będzie posiadać przekrój poprzeczny dwujezdniowy, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Przebieg S19 będzie zgodny z przebiegiem wariantu, dla którego Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie  wydał decyzję środowiskową. Realizacja inwestycji planowana jest na lata 2020-2025.

Budowa odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Rzeszów Południe (Kielanówka) do węzła Babica jest częścią dużego zadania, jakim jest realizacja międzynarodowej trasy Via Carpatia w Polsce, przebiegającej m.in. przez Litwę, Polskę, Słowację Węgry i docelowo na południe Europy. Obecnie na Podkarpaciu w realizacji jest ponad 54 km drogi ekspresowej S19, kolejne 85 km jest w przygotowaniu.

„Via Carpatia to droga życia państw Europy środkowo-wschodniej. To marzenie wielu pokoleń mieszkańców Polski wschodniej. Via Carpatia jest wielkim i ważnym projektem. Dzisiejsze ogłoszenie na kolejny już odc. S19 na Podkarpaciu jest dowodem na to, że dotrzymujemy słowa i sukcesywnie rozwijamy ciągi komunikacyjne północ-południe” – mówił Andrzej Adamczyk.

W ciągu pół roku udało się zakontraktować i przekazać wykonawcom do realizacji 6 odcinków drogi ekspresowej S19 na Podkarpaciu. Oznacza to, że już cały odcinek S19 od granicy województwa lubelskiego i podkarpackiego do Sokołowa Małopolskiego o łącznej długości 54,2 km jest w realizacji w systemie „Projektuj i buduj”. Aktualnie trwa etap projektowania.

W przygotowaniu jest dokumentacja do złożenia wniosku o uzyskanie ZRID dla ostatniego odcinka S19 na trasie Lublin-Rzeszów, tj. odcinek Kamień - Sokołów Małopolski Północ. Pierwsze prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. Droga ekspresowa S19 w województwie podkarpackim będzie miała docelowo ok. 169 km.
Reklama
Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - Oddział w Rzeszowie / Samorząd Województwa Podkarpackiego

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Przebudowa skrzyżowania na os. Krakowska Południe. Wybrano projektanta - Aktualności Rzeszów

Przebudowa skrzyżowania na os. Krakowska Południe. Wybrano projektanta

RZESZÓW. Jesienią przyszłego roku ma być gotowa dokumentacja projektowa dla przebudowy skrzyżowania al. Witosa z ul. Solarza na osied...

Trwa budowa Parku dla Seniora w Rzeszowie. Zakończenie prac w tym miesiącu [ZDJĘCIA] - Aktualności Rzeszów

Trwa budowa Parku dla Seniora w Rzeszowie. Zakończenie prac w tym miesiącu [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Park powstaje przy ul. Staszica, na osiedlu gen. Grota-Roweckiego.  ...

Nowości w miejskim programie skierowanym do rodzin - Aktualności Rzeszów

Nowości w miejskim programie skierowanym do rodzin

RZESZÓW. Od początku października Gmina Miasto Rzeszów rozpoczyna realizację programu samorządowego „Rzeszowska Karta Ro...

Rozpoczyna się przebudowa ulicy Grunwaldzkiej w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

Rozpoczyna się przebudowa ulicy Grunwaldzkiej w Rzeszowie

RZESZÓW. W piątek, 29 września 2023 r. podpisano umowę na przebudowę ul. Grunwaldzkiej. Inwestycję zrealizuje firma OBO Polska z Rzes...

Z centrum Rzeszowa do Jasionki w 18 minut. Ruszyło nowe połączenie kolejowe - Aktualności Rzeszów

Z centrum Rzeszowa do Jasionki w 18 minut. Ruszyło nowe połączenie kolejowe

RZESZÓW. W niedzielę, 1 października o godz. 5:22 ze stacji Rzeszów Główny wyruszył pierwszy szynobus do Portu Lotnicze...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Poranne wypadki z udziałem pieszych w RzeszowieDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
6 firm zainteresowanych budową PCLA w RzeszowieAnna Nowak: Bardzo dobre wieści....
Pod Rzeszowem powstaje duży ośrodek sportowy Anna Nowak: Zapowiada się na prawdę...
1 osoba ranna w zderzeniu dwóch samochodów na al. Armii KrajowejDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: