Rzeszów - Sobota, 13.09.2025
Reklama

"Operacja Czysty Wisłok". Wielkie sprzątanie rzeszowskich terenów nadrzecznych

Dodano: 27.03.2025 r. / Redakcja

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
fot. ViC / Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Kilka rzeszowskich organizacji pozarządowych połączy siły, aby posprzątać brzegi Wisłoka, Strugu i Żwirowni. Akcja pod hasłem "Operacja Czysty Wisłok", odbędzie się w najbliższą sobotę, 29 marca 2025 r. Będzie prowadzona od strony lądu, jak i wody. Wszyscy chętni mogą wziąć w niej udział.

W najbliższą sobotę, 29 marca, z okazji siódmej edycji ogólnopolskiej akcji o nazwie: "Operacja Czysta Rzeka" rzeszowskie NGOsy organizują wspólne sprzątanie i oczyszczanie terenów rzeszowskiej Żwirowni, Wisłoka i Strugu. Tegoroczna edycja operacji, odbywa się pod hasłem: "Spotkajmy się nad rzeką". Działania będą prowadzone zarówno od strony lądu, jak i wody.

Zasadnicza część akcji potrwa trzy i pół godziny i obejmie usunięcie odpadów z terenów kąpieliska Żwirownia oraz brzegów rzek Wisłok i Strug. Te ostatnie będą sprzątane również od strony wody, przy pomocy kajaków i pontonów, które dostarczą Kajaki Water Team, UKS Foxball Rzeszów II LO oraz Stowarzyszenie Folkowisko. O bezpieczeństwo uczestników podczas akcji wodnej zadba Rzeszowskie Wodne Pogotowie Ratunkowe, które zapewni łódź patrolowo-ratowniczą z obsadą 2 ratowników wodnych.

W akcji udział wezmą: Stowarzyszenie Folkowisko, Fundacja Ukraiński DIM - Dom Integracji Międzynarodowej, Fundacja Będzie Dziko, Spółdzielnia Polifonia Project, Viva - Akcja dla zwierząt Rzeszów, Fundacja Centrum Współpracy Międzynarodowej Germanitas, Fundacja O Rzesz!, Stacja Rzeszów Dziki, Rzeszowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Kajaki Water Team oraz UKS Foxball II LO Rzeszów.

Reklama

W „Operacji Czysty Wisłok” może wziąć udział każdy. - Każda chętna osoba może się przyłączyć, aby w ramach międzykulturowej, międzypokoleniowej i prozwierzęcej akcji nieść pomoc dzikiej przyrodzie. Rzeszowska Żwirownia oraz tereny nieopodal to miejsce rekreacji dla wielu mieszkańców Rzeszowa i siedlisko licznych gatunków zwierząt. Utrzymywanie tych obszarów w czystości jest niczym innym, jak dbaniem o wspólne dobro – podkreślają organizatorzy sobotniej akcji.

Zbiórka uczestników odbędzie się o godz. 10:00 na terenie miejskiego kąpieliska Żwirownia. Z kolei uczestnicy akcji wodnej, spotkają się na Lisiej Górze, w rejonie Klubu Kajakowego "Lisia Góra".

Jak zaznaczają organizatorzy, w wodnej części udział mogą wziąć wyłącznie osoby pełnoletnie, które na miejscu zbiórki podpiszą oświadczenie o udziale na własną odpowiedzialność. Osoby chętne wziąć udział w sprzątaniu przy pomocy kajaków i pontonów proszone są o zarejestrowanie się pod linkiem: https://forms.gle/jwda8MtWr9qR2crTA
Po zakończeniu sprzątania (ok. godz. 13:30) zaplanowano ognisko integracyjne z wegańskimi kiełbaskami, wspólnym śpiewem przy dźwiękach gitary oraz występem chóru żeńskiego Berehyni.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rozbudowa drogi z Rzeszowa do Jasionki. Inwestycja za ponad 145 mln ma być gotowa jeszcze w tym roku [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Trwa rozbudowa 5-kilometrowego odcinka drogi od granicy miasta Rzeszowa do drogi wojewódzkiej w Jasionce. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z realizacji inwestycji.

Rzeszów

Rekordowy rok w historii lotniska w Jasionce. Obsłużono już ponad 800 tys. pasażerów

RZESZÓW/JASIONKA. W czwartek, 5 października na podrzeszowskim lotnisku odprawiono 800-tysięcznego pasażera w tym roku.

Rzeszów

250 mln zł na połączenie ul. Warszawskiej i Krakowskiej

RZESZÓW. 6,5 kilometra będzie miała droga, która połączy ulice Warszawska i Krakowską. W ramach inwestycji powstanie m.in. wiadukt nad ul. Warszawską i torami kolejowymi. Budowa drogi - ostatniego elementu północnej obwodnicy Rzeszowa,...

Rzeszów

Piknik Jabłonki. Posadzą 400 ozdobnych jabłonek w Rzeszowie

RZESZÓW. W najbliższy piątek, 6 października w Rzeszowie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie pn. Piknik Jabłonki. W ramach pikniku organizatorzy wspólnie z mieszkańcami posadzą 400 ozdobnych jabłonek, m.in. w Parku Papieskim, gdzie na...

Rzeszów

Wielkie otwarcie nowoczesnego Centrum Sportowego w Świlczy. Gościem specjalnym Patryk Lach-Lachu

ŚWILCZA. Wydarzenie odbędzie się w już najbliższy weekend. Na gości czeka wiele sportowych atrakcji.

Rzeszów

Kiermasz "Niezła Sztuka" i zbiórka elektrośmieci - Eko Weekend w rzeszowskiej Plazie

RZESZÓW. W najbliższą sobotę Centrum Handlowe Plaza organizuje dwa wydarzenia pod hasłem „Eko Weekend”. Będą to: zbiórka elektrośmieci oraz giełda pyt winylowych i CD, rękodzieła artystycznego, biżuterii, mody i obrazów lokalnych artystów.

Rzeszów

Wiemy, kto wyremontuje dach Szkoły Podstawowej nr 1 w Rzeszowie

RZESZÓW. Urząd Miasta Rzeszowa rozstrzygnął przetarg na remont dachu Szkoły Podstawowej nr 1 w Rzeszowie. Inwestycję o wartości blisko 1 mln zł wykona firma Construm z Krosna.

Rzeszów

Na rzeszowskim rynku stanie wielki budzik, który odlicza czas do wyborów

RZESZÓW. Stolica Podkarpacia włączyła się w kampanię profrekwencyjną "Nie śpij, bo Cię przegłosują". Z tej okazji, w najbliższy piątek na rzeszowskim rynku pojawi się wielki budzik, który odlicza czas do wyborów.

Reklama