Rzeszów - Środa, 17.09.2025
Reklama

"Operacja Czysty Wisłok". Wielkie sprzątanie rzeszowskich terenów nadrzecznych

Dodano: 27.03.2025 r. / Redakcja

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
fot. ViC / Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Kilka rzeszowskich organizacji pozarządowych połączy siły, aby posprzątać brzegi Wisłoka, Strugu i Żwirowni. Akcja pod hasłem "Operacja Czysty Wisłok", odbędzie się w najbliższą sobotę, 29 marca 2025 r. Będzie prowadzona od strony lądu, jak i wody. Wszyscy chętni mogą wziąć w niej udział.

W najbliższą sobotę, 29 marca, z okazji siódmej edycji ogólnopolskiej akcji o nazwie: "Operacja Czysta Rzeka" rzeszowskie NGOsy organizują wspólne sprzątanie i oczyszczanie terenów rzeszowskiej Żwirowni, Wisłoka i Strugu. Tegoroczna edycja operacji, odbywa się pod hasłem: "Spotkajmy się nad rzeką". Działania będą prowadzone zarówno od strony lądu, jak i wody.

Zasadnicza część akcji potrwa trzy i pół godziny i obejmie usunięcie odpadów z terenów kąpieliska Żwirownia oraz brzegów rzek Wisłok i Strug. Te ostatnie będą sprzątane również od strony wody, przy pomocy kajaków i pontonów, które dostarczą Kajaki Water Team, UKS Foxball Rzeszów II LO oraz Stowarzyszenie Folkowisko. O bezpieczeństwo uczestników podczas akcji wodnej zadba Rzeszowskie Wodne Pogotowie Ratunkowe, które zapewni łódź patrolowo-ratowniczą z obsadą 2 ratowników wodnych.

W akcji udział wezmą: Stowarzyszenie Folkowisko, Fundacja Ukraiński DIM - Dom Integracji Międzynarodowej, Fundacja Będzie Dziko, Spółdzielnia Polifonia Project, Viva - Akcja dla zwierząt Rzeszów, Fundacja Centrum Współpracy Międzynarodowej Germanitas, Fundacja O Rzesz!, Stacja Rzeszów Dziki, Rzeszowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Kajaki Water Team oraz UKS Foxball II LO Rzeszów.

Reklama

W „Operacji Czysty Wisłok” może wziąć udział każdy. - Każda chętna osoba może się przyłączyć, aby w ramach międzykulturowej, międzypokoleniowej i prozwierzęcej akcji nieść pomoc dzikiej przyrodzie. Rzeszowska Żwirownia oraz tereny nieopodal to miejsce rekreacji dla wielu mieszkańców Rzeszowa i siedlisko licznych gatunków zwierząt. Utrzymywanie tych obszarów w czystości jest niczym innym, jak dbaniem o wspólne dobro – podkreślają organizatorzy sobotniej akcji.

Zbiórka uczestników odbędzie się o godz. 10:00 na terenie miejskiego kąpieliska Żwirownia. Z kolei uczestnicy akcji wodnej, spotkają się na Lisiej Górze, w rejonie Klubu Kajakowego "Lisia Góra".

Jak zaznaczają organizatorzy, w wodnej części udział mogą wziąć wyłącznie osoby pełnoletnie, które na miejscu zbiórki podpiszą oświadczenie o udziale na własną odpowiedzialność. Osoby chętne wziąć udział w sprzątaniu przy pomocy kajaków i pontonów proszone są o zarejestrowanie się pod linkiem: https://forms.gle/jwda8MtWr9qR2crTA
Po zakończeniu sprzątania (ok. godz. 13:30) zaplanowano ognisko integracyjne z wegańskimi kiełbaskami, wspólnym śpiewem przy dźwiękach gitary oraz występem chóru żeńskiego Berehyni.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Będzie rozbudowa ul. Myśliwskiej

RZESZÓW. Miasto ogłosiło przetarg w związku z rozbudową ul. Myśliwskiej (os. Pogwizdów Nowy) na odcinku od ul. Pogwizdowskiej do ul. Św. Huberta.

Rzeszów

Rzeszowskie Forum Zieleni. Rozmowy o studium i nowych inwestycjach

RZESZÓW. We wtorek w Urban Lab dyskutowano o zieleni, klimacie i krajobrazie miejskim. Powstaną nowe parki i ogrody działkowe.

Rzeszów

Pierwszy krok do powstania aquaparku w Rzeszowie

RZESZÓW. Rozpoczęły się konsultacje rynkowe dotyczące budowy parku wodnego w Rzeszowie. To pierwszy etap w realizacji wyczekiwanej inwestycji.

Rzeszów

Nowe pojemniki na elektroodpady w Rzeszowie

RZESZÓW. W Rzeszowie ustawione zostały cztery kolejne pojemniki na elektrośmieci. Łącznie w mieście mamy już 35 miejsc, gdzie można oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Rzeszów

26-latek z Rzeszowa aresztowany za posiadanie narkotyków

RZESZÓW. Podczas kontroli samochodu na al. Niepodległości, rzeszowscy policjanci zabezpieczyli ponad 150 gramów narkotyków – mefedron, amfetaminę i marihuanę.

Rzeszów

Tragiczny wypadek w Budach Głogowskich. Nie żyje 49-letni rowerzysta

Do tragicznego wypadku doszło dziś rano w Budach Głogowskich w powiecie rzeszowskim. Kierujący osobową skodą śmiertelnie potrącił rowerzystę.

Rzeszów

Kot z rury ciepłowniczej uratowany

RZESZÓW. Wczoraj po południu, po 10 dniach akcji służb i wolontariuszy udało się wyswobodzić kota, który utknął w rurze ciepłowniczej.

Rzeszów

Będzie rewitalizacja Koszar Kraińskiego. Konserwator zabytków odbył wizję lokalną

RZESZÓW. Jak poinformował Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu, trwają działania mające na celu rewitalizację tzw. Koszar Kraińskiego w Rzeszowie.

Reklama