Reklama

Aktualności Rzeszów

Opłaty za parkowanie w mieście wzrosną od maja

Dodano: 25.02.2020

Opłaty za parkowanie w mieście wzrosną od maja - Aktualności Rzeszów

fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Rada Miasta Rzeszowa zaakceptowała projekt uchwały ustanawiający nowe stawki za korzystanie z miejsc parkingowych w strefie płatnego parkowania. Powstaną także dwie nowe podstrefy na os. Grota Roweckiego i os. 1000-lecia.

Dwie nowe strefy będą oznaczone kolorem „zielonym”(os. 1000-lecia) i „czerwonym”(os. Grota Roweckiego) i zgodnie z brzmieniem projektu uchwały zaczną obowiązywać od 1 października br. Wyższe opłaty za parkowanie w poszczególnej podstrefie zostaną wprowadzone „w życie”  od 1 maja 2020 roku.

Nowe stawki

W podstrefie „niebieskiej” i „zielonej” po podwyżce zapłacimy 2,5 zł za pierwszą godzinę, 3 zł za drugą godzinę, 3,60 zł za trzecią godzinę i 2,5 zł za czwartą i każdą kolejną godzinę. Parkowanie w strefie „pomarańczowej” i „czerwonej” wiąże się z opłatą w wysokości 2 zł za każdą godzinę postoju.

Zwiększona zostaje również kwota za abonament. Dotychczasowe 200 zł, które płaciliśmy miesięcznie za parkowanie w podstrefie „niebieskiej” wzrośnie do 250 zł. Zwiększona zostanie również stawka, którą dotychczas płacili abonenci „pomarańczowej” podstrefy. Nowe zasady mówią o tym, że trzy pozostałe podstrefy (poza „niebieską) zostaną obciążone kosztem 150 zł miesięcznie.

Dodatkowo dla pojazdów o napędzie hybrydowym w podstrefie „niebieskiej” miesięczny abonament to koszt 125 zł miesięcznie, zaś dla pozostałych podstref 75 zł miesięcznie. Samochody elektryczne korzystają z płatnych miejsc parkingowych za darmo.REKLAMA

Debata radnych

W zdecydowanej większości radni z optymizmem zareagowali na nowe propozycje cenowe w strefie płatnego parkowania. W trakcie rozmów pojawiło się kilka tematów, które już wcześniej zagościły na sali sesyjnej, jak m.in. pomysł budowy parkingów na obrzeżach miasta, które miałyby skłonić kierowców, żeby przesiąść się do komunikacji miejskiej.

„Trend z poszerzaniem ma nasze poparcie. Chciałbym zwrócić uwagę na jeden element. Celem miasta powinno być zmniejszanie liczby samochodów w centrum miasta. Zwiększenie cen jest elementem, który na to wpływa” – mówił Marcin Fijołek, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Co więcej, radna Maria Warchoł, Marcin Deręgowski oraz Daniel Kunysz uważają, że stawki za pierwszą godzine powinny być wyższe: „Stawka powinna być zbliżona do ceny biletu jednoprzejazdowego w komunikacji miejskiej” – wyjaśniał Daniel Kunysz.

W związku z powyższym stanowiskiem radnych pojawił się wniosek o podniesienie stawek, jakie znajdują się w projekcie uchwały. Nie mniej jednak został on odrzucony 12 głosami radnych. W głosowaniu nad przyjęciem projektu uchwały, za opowiedziało się 21 radnych, zaś od głosu wstrzymali się: Maria Warchoł, Robert Walawender i Tadeusz Ożyło.

Nowy cennik zacznie obowiązywać od 1 maja br.. Dwie nowe podstrefy będą uruchomione od października 2020 roku.

 

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Uważajmy na oszustów. Stosują m.in. metodę "na tarczę antykryzysową" - Aktualności Rzeszów

Uważajmy na oszustów. Stosują m.in. metodę "na tarczę antykryzysową"

RZESZÓW, POLSKA. Ministerstwo finansów informuje o nowych sposobach oszustwa. Dotyczą one metody „na tarczę antykryzysow...

Radni "za" poszerzeniem Rzeszowa - Aktualności Rzeszów

Radni "za" poszerzeniem Rzeszowa

RZESZÓW.  Na pierwszej „wirtualnej” sesji Rady Miasta, rajcy Rzeszowa opowiedzieli się za przyłączaniem podrzeszowsk...

Policjanci kontrolują miejsca wypoczynku mieszkańców Rzeszowa - Aktualności Rzeszów

Policjanci kontrolują miejsca wypoczynku mieszkańców Rzeszowa

RZESZÓW. W związku z obowiązującymi od 25 marca ograniczeniami dotyczącymi przemieszczania się, rzeszowscy policjanci kontrolują prze...

W weekend zmiana czasu na letni. Jak pojadą linie nocne?  - Aktualności Rzeszów

W weekend zmiana czasu na letni. Jak pojadą linie nocne?

RZESZÓW. W związku ze zmianą czasu, w nocy z 28 na 29 marca 2020r. zmianie ulegną godziny jazdy dwóch nocnych linii autobus&oa...

Targowisko przy ul. Dworaka będzie zamknięte - Aktualności Rzeszów

Targowisko przy ul. Dworaka będzie zamknięte

RZESZÓW. W związku z nowymi obostrzeniami rządu w związku z pandemią koronawirusa zdecydowano, że targowisko miejsce będzie niec...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem