Rzeszów - Piątek, 11.07.2025
Reklama

PCN "Łukasiewicz" nagrodzone w konkursie “Budowa Roku 2022”

Dodano:

fot. Wiktor Strzępek / RESinet.pl
fot. Wiktor Strzępek / RESinet.pl
RZESZÓW. Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie otrzymał nagrodę I stopnia w XXXIII edycji Konkursu Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa „Budowa Rok 2022”. Organizowany od 33 lat konkurs, promuje najciekawsze w danym roku realizacje w kraju.

- Główna nagroda w tak prestiżowym, ogólnopolskim konkursie jest dla nas potwierdzeniem wysokich walorów obiektu PCN „Łukasiewicz” nie tylko tych związanych bezpośrednio z samą budową i jej terminową realizację w zgodnej współpracy. Komisja konkursowa doceniła zarówno ciekawą architektonicznie bryłę budynku, związany z tym kunszt wykonawców i przyjęte rozwiązania techniczne jak i przede wszystkim funkcjonalność obiektu, jego różnorodną i skomponowaną pod potrzeby strukturę pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych. Niebagatelną rolę w naszej ocenie miała także idea budowy tego obiektu i cele jakimi służy społeczeństwu realizując misję popularyzacji nauki i przyczynia się do rozwoju społeczeństwa opartego na wiedzy. - mówi Tomasz Michalski - Z-ca Dyrektora WDK d/s Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”
 
Ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie nagród odbyło się 19 września 2023 r. w gmachu Naczelnej Organizacji Technicznej w Warszawie.
 
Budynek Podkarpackiego Centrum Nauki "Łukasiewicz" powstał w latach 2020-2022. Kształtem nawiązuje do wyglądu sterowca, rakiety, balonu, statku kosmicznego, helisy DNA zaś otaczające go orbity są niczym orbity satelitów, a także pierścienie Jowisza. Z kolei wnętrze budynku zainspirowane jest kształtem komórki żywego organizmu. Autorem koncepcji architektonicznej jest dr hab. inż. arch. Marcin Furtak. Projekt przygotowała Pracownia Projektowa F-11 Kraków
 
Od samego początku, czyli etapu projektowania, Warbud S.A. współpracował ściśle w zakresie uzgodnień technicznych oraz rozwiązań materiałowych z autorem projektu. Łącznie w budynku Centrum wbudowano około 106 t stali. Za sprawą świetlika umieszczonego w centralnej i zarazem szczytowej części konstrukcji, do wnętrza jednoprzestrzennego kolistego lobby wpada światło dzienne, rozjaśniając ekspozycje. Obiekt dysponuje także tarasem widokowym położonym na wysokości powyżej 17 m. To stąd odwiedzający mogą obserwować położony w sąsiedztwie Port Lotniczy Rzeszów – Jasionka. Wokół Centrum Nauki wykonano parking na 125 aut, 6 autokarów i kilkadziesiąt rowerów. Bardzo ważna jest funkcja edukacyjna PCN "Łukasiewicz", która ma inspirować, rozwijać, zachęcać do eksperymentowania, stawiania pytań i poszukiwania na nie odpowiedzi. Nie tylko mieszkańcy Podkarpacia, ale i goście z całej Polski mogą tego doświadczyć.
 
Reklama
Misją Centrum jest aktywizacja społeczeństwa w kierunku uczenia się całożyciowego (lifelong learning), w zakresie umiejętności kluczowych dla województwa podkarpackiego, poprzez kreowanie przestrzeni stymulującej do zdobywania wiedzy i osobistego rozwoju w oparciu samodzielne doświadczanie nauki, kontakt z dziedzictwem regionalnym oraz odkrywanie złożoności i współzależności pomiędzy światem naturalnym, człowiekiem w nim żyjącym, jak i osiągnięciami naszej cywilizacji. PCN tylko pobudza zainteresowanie naukami ścisłymi. Jego celem jest również promowanie Podkarpacia, w szczególności jego dziedzictwa naukowego, kulturowego i przyrodniczego.
 
Powierzchnia budynku PCN to ok 6,5 tys. m kw., w tym przestrzeń wystawiennicza zajmuje ok. 3 tys. m kw. Ekspozycja obejmuje prawie 200 interaktywnych eksponatów, które rozmieszczono na trzech piętrach oraz na zewnątrz budynku. Obiekt wyróżnia wątek lotniczy. Ponadto, znajduje się tu 5 w pełni wyposażonych pracowni warsztatowych: Fablab, Robotyka,Biologia i Ekologia, Chemia i Fizyka. Na zewnątrz budynku przewidziano wystawy plenerowe i tereny rekreacyjne. Powierzchnia zabudowy wynosi 2299,00 m2, powierzchnia użytkowa 7544,70 m2, a kubatura budynku 39 423,29 m3.
 
ZOBACZ JAK WYGLĄDA PODKARPACKIE CENTRUM NAUKI W ŚRODKU


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Nowy teren rekreacyjny na os. Przybyszówka już prawie gotowy [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Dobiegają końca prace przy budowie nowego terenu rekreacyjnego przy ul. Ceramicznej w Rzeszowie. Jest to zadanie wybrane do realizacji przez mieszkańców w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt zdobył blisko 1,7 tysiąca...

Rzeszów

ZOBACZ. Pomysły studentów UR na tereny zielone w Rzeszowie

RZESZÓW. Studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprezentowali swoje propozycje zagospodarowania terenów na osiedlu Baranówka oraz na Olszynkach, pod kątem zieleni i rekreacji.

Rzeszów

Wandalizm na nowych terenach rekreacyjnych w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Mimo że w Rzeszowie przybywa terenów rekreacyjnych, nie wszyscy potrafią o nie dbać. Tuż po otwarciu lub nawet jeszcze przed nim, dochodzi na nich do aktów wandalizmu. Miasto apeluje do mieszkańców...

Rzeszów

Leją asfalt na ul. Wyspiańskiego w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Na blisko 800-metrowym odcinku ul. Wyspiańskiego w Rzeszowie, biegnącym wzdłuż ogrodów działkowych, trwa układanie nowej podbudowy i asfaltowej nawierzchni. Koszt tej inwestycji to około 800 tys. zł.

Rzeszów

Zobaczcie, jak wypiękniał zabytkowy park na osiedlu Słocina [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Kojący śpiew ptaków, pluski fontanny na stawie, względna cisza i spokój - mieszkańcy już korzystają ze zrewitalizowanej części zabytkowego parku na osiedlu Słocina w Rzeszowie.

Rzeszów

Rzeszowscy policjanci mają nowe radiowozy [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Sześć nowych Volkswagenów Crafter zasiliło flotę podkarpackiej Policji. Radiowozy trafiły do funkcjonariuszy Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie. Zakup został sfinansowany z budżetu Policji w ramach Programu Modernizacji.

Rzeszów

Rzeszów połączy się z kosmosem! Rozmowa na żywo z polskim astronautą na Politechnice Rzeszowskiej

RZESZÓW. W najbliższą sobotę na Politechnice Rzeszowskiej odbędą się kosmiczne wydarzenia edukacyjne dla dzieci od lat 8, młodzieży i studentów, których punktem kulminacyjnym będzie połączenie na żywo z Międzynarodową Stacją Kosmiczną i...

Rzeszów

Roboty drogowe na al. Armii Krajowej. Zmiany trasy autobusów linii 6 i 14

RZESZÓW. Jak przekazał Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie, w związku z przebudową skrzyżowania al. Armii Krajowej i ul. Krzyżanowskiego, zmianie ulegną trasy przejazdu autobusów linii nr 6 i 14.

Reklama