Rzeszów - Niedziela, 28.06.2026
Reklama

PGE Energia Ciepła rozpoczęła negocjacje ws. odbioru odpadów. Ucierpią portfele mieszkańców?

Dodano: 15.11.2019 r.

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. Rozpoczynają się negocjacje podmiotów, które w 2020 roku będą mogły dostarczać odpady niesegregowane do spalarni PGE. Wszystko wskazuje na to, że ratusz musi przebić każdą pojawiającą się ofertę, przez co aktualna kwota, jaką miasto płaci za tonę, przestanie obowiązywać.

PGE Energia Ciepła przystąpiła do II etapu postępowania na dostawę odpadów komunalnych do Instalacja Termicznego Przekształcania z Odzyskiem Energii (ITPOE) przy ul. Ciepłowniczej w Rzeszowie. Spalarnia przyjmie 35 100 ton odpadów z terenu województwa podkarpackiego. Mówimy o odpadach o kodzie 20 03 01. Są to odpady komunalne niesegregowane. Dodajmy, że spalarnia jest w stanie przyjąć rocznie ok. 100 tys. ton odpadów. 

Na dzień dzisiejszy jedno jest pewne, ITPOE nie przyjmie wszystkich odpadów jakie wytwarzane są w Rzeszowie i nie chodzi tylko o ww. ograniczenie do 35 tys. ton lecz wymóg PGE, że podana liczba ma być suma dostarczaną do spalarni przez trzy podmioty. Zdaniem spółki ma to pomóc „zabezpieczyć niezakłócone funkcjonowanie ITPOE”.

„Przykładamy dużą wagę do współpracy z lokalnymi interesariuszami, dlatego po analizie ofert, postanowiliśmy, że co najmniej 50 proc. rocznego wolumenu odpadów o kodzie 20 03 01 wykorzystywanego przez ITPOE będzie zagwarantowane firmom odbierającym odpady z terenu województwa podkarpackiego. Pozwoli to zrównoważyć cele biznesowe z potrzebami lokalnych społeczności” – wyjaśnia Grzegorz Gilewicz, Dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie.

Decyzja o ogłoszeniu postępowania jest wynikiem wejścia w życie w dniu 6 września 2019 roku Ustawy z dnia 19 lipca 2019 roku „o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw”. Ustawa znosi tzw. regionalizację (status regionalnej instalacji do przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych) poprzez uchylenie art. 9l. Celem nowelizacji ustawy jest zwiększenie konkurencyjności na rynku odpadów i zapewnienie gminom możliwości ich przekazywania do instalacji położonych na obszarze całego kraju.
Reklama
Zgodnie ze strategią obraną przez PGE Energia Ciepła oferenci zostaną zaproszeni do negocjacji, a potem do złożenia ofert z ceną ostateczną. Aktualnie miasto za dostarczenie do ITPOE tony odpadów płaci kwotę 302,40 zł i wszystko wskazuje na to, że cena może ulec zmianie. W tym miejscu ponownie należało by się odnieść do listu intencyjnego jaki 26 lipca podpisali przedstawiciele Gminy Miasta Rzeszowa oraz PGE Górnictwa i Energetyki Konwencjonalnej S.A, w którym padły zapewnienia, że odpady na bramie nie będą wyższe od średniej opłaty w analogicznych instalacjach termicznego przetwarzanie w regionie. W dniu dzisiejszym PGE nie ma zamiaru dotrzymywać poprzednio złożonych obietnic.

„Odnosząc się do poruszanej przez przedstawicieli Gminy Miasto Rzeszów kwestii zapisów listu intencyjnego należy z całą stanowczością wyjaśnić, że przywołany list intencyjny stanowił jedynie pisemną wstępną deklarację dotyczącą zawarcia wieloletniej umowy na dostawy odpadów o kodzie 20 03 01 do planowanej wówczas ITPOE. Zważywszy, że Gmina Miasto Rzeszów nie zobowiązała się do zapewnienia minimalnej ilości odpadów dostarczanych do instalacji, pomimo prowadzonych w tym zakresie negocjacji oraz nie doszło do zawarcia wieloletniej umowy na dostawę odpadów do ITPOE, treść listu intencyjnego nie kreuje po naszej stronie żadnych zobowiązań” – informowała Agnieszka Dietrich z biura prasowego PGE Energia Ciepła S.A.

Jeszcze początkiem tego miesiąca w ratuszu odbyła się konferencja prasowa poruszająca ww. kwestie. Szczegóły znajdują się TUTAJ.


Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Bezpłatne badania dla mieszkańców Rzeszowa. Miasto na dwa dni stanie się centrum profilaktyki

RZESZÓW. Dwa dni, kilkanaście stoisk i kilkadziesiąt bezpłatnych badań — bez kolejek, bez zapisów i bez skierowań. W piątek i sobotę, 12 i 13 czerwca, Rzeszów zamieni się w wielkie miejskie centrum...

Rzeszów

Ruszyła rozbudowa ul. Robotniczej. Powstanie ścieżka pieszo-rowerowa

RZESZÓW. Rozpoczęły się roboty budowlane w ramach rozbudowy drogi powiatowej – ul. Robotniczej. Inwestycja warta ponad 5,1 mln zł obejmie m.in. budowę niemal kilometrowej ścieżki pieszo-rowerowej. Zadanie dofinansowano ze środków unijnych.

Rzeszów

Przy ul. Skrajnej powstanie chodnik i nowy parking

RZESZÓW. Na początku czerwca wykonawcy – firmie EUROVIA POLSKA S.A. – przekazano plac budowy pod inwestycję przy ul. Skrajnej. Powstanie tam ponad 320-metrowy chodnik, parking na 16 aut oraz nowa infrastruktura towarzysząca....

Rzeszów

Blisko 100 wystawców z regionalnymi produktami. W sobotę kolejny Podkarpacki Bazarek

RZESZÓW. W sobotę, 13 czerwca 2026 roku, parking przy Parku Papieskim w Rzeszowie ponownie zamieni się w tętniące życiem targowisko pełne regionalnych smaków i produktów prosto od lokalnych wytwórców. To kolejna w...

Rzeszów

Minironda na Słocinie coraz bliżej. Prace ruszają w piątek, ruch będzie sterowany ręcznie

RZESZÓW. W piątek i w sobotę wykonawca zamontuje zapowiadane już od dłuższego czasu minironda na dwóch skrzyżowaniach na osiedlu Słocina. Ich wprowadzenie ma poprawić ruch w tej części miasta.

Rzeszów

Na cmentarzu przy ul. Świętokrzyskiej powstaną nowe alejki

RZESZÓW. Na cmentarzu komunalnym na osiedlu Zwięczyca powstanie 11 nowych odcinków alejek. To inwestycja wybrana przez mieszkańców w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Trwa już przetarg na wykonawcę zadania.

Rzeszów

Wypadek w Błędowej Tyczyńskiej. Cztery osoby trafiły do szpitala

RZESZÓW. Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło w poniedziałek, 9 czerwca, w Błędowej Tyczyńskiej. W zderzeniu dwóch samochodów osobowych rannych zostało cztery osoby. Droga w miejscu zdarzenia była całkowicie zablokowana, a...

Rzeszów

Wirtualne tablice informacji pasażerskiej. Ruszył pilotaż w Rzeszowie

RZESZÓW. Na wybranych rzeszowskich przystankach pojawiły się kody QR, dzięki którym pasażerowie sprawdzą aktualne rozkłady jazdy bez instalowania żadnej aplikacji. To start pilotażowego programu wirtualnych tablic informacji pasażerskiej.

Reklama