Rzeszów - Poniedziałek, 29.12.2025
Reklama

Pierwsi pasażerowie z przystanku Rzeszów Zachodni skorzystają już 9 czerwca

Dodano: 07.06.2019 r.

fot. PKP PLK
fot. PKP PLK
RZESZÓW. Możliwość przejazdu w stronę Lublina i Stalowej Woli, to podstawowe korzyści z otwarcia nowego przystanku Rzeszów Zachodni. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują inwestycję w ramach przebudowy stacji Rzeszów Główny. Projekt współfinansowany z POIiŚ  wart jest 205 mln zł netto.

W niedzielę 9 czerwca podróżni skorzystają z nowego przystanku i peronu Rzeszów Zachodni. To jeden z efektów Krajowego Programu Kolejowego - poprawa komunikacji w regionie i aglomeracji. Zapewni on dostęp do 14 pociągów, jadących min. w stronę Lublina i Stalowej Woli Południe. Dla podróżnych przygotowano wiaty i ławki.

Będą dwa perony

Peron ma oświetlenie, zamontowano czytelne oznakowanie oraz tablice informacyjne z rozkładami jazdy. Osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się, pochylnia oraz ścieżki dotykowe, pola uwagi i pasy ostrzegawcze ułatwią komunikację.

W grudniu, Rzeszów Zachodni będzie miał także drugi peron – peron wyspowy, przy którym z obu stron będą mogły zatrzymywać się pociągi. Podróżni będą z niego wyjeżdżać i przyjeżdżać pociągami kursującymi na trasie Kraków - Rzeszów – Przemyśl. Dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się dostępna będzie winda.

Stacja Rzeszów Główny

Nowy przystanek Rzeszów Zachodni powstaje w ramach modernizacji stacji Rzeszów Główny. Efektem inwestycji w połowie 2021 r. będzie stacja bez barier architektonicznych. Windy i schody ruchome oraz czytelne oznakowanie ułatwią komunikację wszystkim podróżnym. Lepszy standard obsługi zapewnią też nowe wiaty, ławki i tablice informacyjne. Bezpieczeństwo na stacji zwiększy nowe przejście pod torami, które zastąpi kładkę.
Reklama
Na przełomie czerwca i lipca rozpoczną się roboty w centralnej części stacji oraz przy wiadukcie na ul. Batorego. Do końca czerwca gotowe będą też mosty nad Al. Wyzwolenia. Pociągi płynnie pojadą po trzech nowych obiektach. Sprawniejszy będzie także ruch drogowy w rejonie mostów. Kończą się prace na przejeździe kolejowo-drogowym przy ul. Marii Konopnickiej. Nowoczesne urządzenia i nowa jezdnia zwiększą poziom bezpieczeństwa użytkowników skrzyżowania.

Inwestycja w Rzeszowie, realizowana jest z Krajowego Programu Kolejowego, w ramach projektu: „Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM)”. Wartość podpisanej w czerwcu 2018 r. umowy na stację Rzeszów, współfinansowanej ze środków unijnych POIiS to 205 mln zł netto. Projekt ma na celu m.in. likwidację barier architektonicznych oraz poprawę komfortu podróżnych.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Jubileusz 20-lecia Uniwersytetu Rzeszowskiego. Do Rzeszowa przyjadą rektorzy wszystkich polskich uniwersytetów

RZESZÓW. Największa uczelnia na Podkarpaciu świętuje 20-lecie działalności. Uroczysty Jubileusz odbędzie się już w najbliższy czwartek (23.09) w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego.

Rzeszów

Kładka rowerowa przy moście Karpackim otwarta

RZESZÓW. W niedzielą otwarto drugą w Rzeszowie kładkę dla rowerzystów.

Rzeszów

Pierwszy w Rzeszowie ekologiczny mural już gotowy

RZESZÓW. Eko-mural ozdobił ścianę Szkoły Podstawowej nr 11 im. Gen. Stanisława Maczka na rzeszowskim Nowym Mieście. Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa spotkał się z autorką projektu – Aleksandrą Dankiewicz.

Rzeszów

W weekend Targi Ślubne w Jasionce. Będzie blisko 100 wystawców

JASIONKA. W dniach 18 – 19 września br. w G2A Arena w Jasionce odbędzie się XVI edycja Targów Ślubnych. Na zwiedzających czeka masa inspiracji i gorące nowinki wprost z weselnego parkietu. Swoje...

Rzeszów

Wypadek na ul. Sikorskiego. Zablokowane dwa pasy w kierunku Tyczyna

RZESZÓW. Przed godz. 11:00 na ul. Sikorskiego w Rzeszowie doszło do zderzenia dwóch samochodów – fiata pandy z audi. Ranna została 32-letnia mieszkanka Rzeszowa.

Rzeszów

Pierwszy samolot z Oslo wylądował w Jasionce. Wracają połączenia z Norwegią

RZESZÓW/JASIONKA. Samoloty linii Wizzair polecą z Podkarpacia na lotnisko Torp obsługujące aglomerację Oslo.

Rzeszów

To już pewne! W Rzeszowie odbędzie się Festiwal Kulinarny "Karpaty na widelcu"

RZESZÓW. W przyszłym roku w Rzeszowie odbędzie się, zapowiadany kilka miesięcy temu Festiwal Kulinarny "Karpaty na widelcu" pod patronatem Przezydenta MIasta Rzeszowa i Roberta Makłowicza.

Rzeszów

InternetBeta powraca do Kielnarowej! Trzynasta edycja wydarzenia już 15-17 września

RZESZÓW. Wszyscy głodni wiedzy i stęsknieni za podkarpackim klimatem, będą mogli spotkać się w dniach 15-17 września na żywo!

Reklama