Rzeszów - Piątek, 26.06.2026
Reklama

Pierwsze statystyki dotyczące ruchu po otwarciu Wisłokostrady. Co się zmieniło?

Dodano: 24.03.2026 r. / Redakcja

Wisłokostrada - fot. ViC / RESinet.pl
Wisłokostrada - fot. ViC / RESinet.pl

RZESZÓW. O 14 proc. mniejszy ruch na moście Lwowskim, o 5 proc. na al. Piłsudskiego i ul. Asnyka, 31 proc mniej samochodów na ul. Marszałkowskiej – tak zmieniło się natężenie ruchu w Rzeszowie, po uruchomieniu Wisłokostrady, wynika z danych pomiaru ruchu przeprowadzonego przesz Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie.

Kancelaria Prezydenta Miasta Rzeszowa przedstawiła dane dotyczące natężenia ruchu samochodowego na ważnych rzeszowskich ulicach po uruchomieniu WIsłokostrady, czyli drogi która połączyła al. Rejtana z ul. Gen. Maczka.

Dane zebrane przez MZD pochodzą z Systemu Obszarowego Sterowania Ruchem Drogowym. Porównano wartości z wybranego dnia października ubiegłego roku z danymi z 12 marca br., czyli już po zakończeniu ferii zimowych, kiedy ruch się ustabilizował.

Ze statystyk wynika, że na ul. Marszałkowskiej odnotowano spadek natężenia ruchu o 31 proc., czyli ok. 9 600 pojazdów na dobę mniej. Na Moście Lwowskim ruch zmalał o 14 proc. czyli ok. 6 300 pojazdów mniej.

Kolejne ulice, jakie objęto badaniem to:

- al. Piłsudskiego – ul. Asnyka – spadek o 5 proc., ok. 1 500 pojazdów na dobę mniej,
- al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego (w tym rondo Pobitno)– spadek o 5 proc., ok. 2 000 pojazdów na dobę mniej,
- ul. Głowackiego (relacja skrętu w lewo w al. Piłsudskiego) – spadek o 7 proc., czyli ok. 1 200 pojazdów na dobę mniej.

Reklama

. – Wisłokostrada to wygodne połączenie południa miasta z północą i dalej z drogą ekspresową S19. Ale jej powstanie miało na celu także odciążenie z ruchu ważnych dróg, takich jak al. Piłsudskiego, czy też al. Armii Krajowej i ronda Pobitno. Dane, które zebrał Miejski Zarząd Dróg, potwierdzają, że te cele udaje się realizować – mówi Konrad Fijołek, Prezydent

- Sytuacja na Wisłokostradzie jest cały czas monitorowana i jeśli będzie taka potrzeba, będą wprowadzane korekty dotyczące pracy sygnalizacji świetlnej – informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Budowa Wisłokostrady to największa inwestycja drogowa w Rzeszowie realizowana w ostatnich latach. W ramach zadania wybudowano drogi o łącznej długości ponad 2 kilometrów oraz obustronne chodniki i ścieżki rowerowe o długości ok. 3,3 km. Ponadto powstało 6 zatok autobusowych, 13 przejść dla pieszych, oświetlenie drogi oraz cała infrastruktura podziemna.

Ważną częścią tej inwestycji była budowa nowych obiektów inżynierskich: mostu na rzece Młynówka o długości ok 18,8 m, nowego mostu Załęskiego na Wisłoku o długości prawie 271 m, ronda w rejonie ulicy Ciepłowniczej oraz dwujezdniowej estakady nad linią kolejową Kraków-Medyka (jezdnia lewa o długości ok 374 m, jezdnia prawa o długości ok 271 m).

Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm - ANTEX II Sp. z o.o. i Wysowa Mosty Sp. z o.o. Jej wartość to ponad 184 mln zł. Pieniądze na budowę Wisłokostrady pochodzą z budżetu miasta Rzeszowa oraz ze środków, które miasto zdobyło z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych - 65 mln zł i z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – 30 mln zł.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Zmiany w zagospodarowaniu ogródków na rzeszowskim Rynku

RZESZÓW. Przypomnijmy, że tegoroczny sezon ogródkowy trwać będzie od 10 kwietnia do 15 października.

Rzeszów

Utrudnienia na ul. Cieplińskiego. Potrącono pieszego

RZESZÓW. Utrudnienia potrwają do nawet do godz. 12.

Rzeszów

Nowy system wywozu odpadów zaakceptowany. Było kilka pomysłów na poprawki

RZESZÓW. Pomimo burzliwej dyskusji, radni zaakceptowali proponowane zmiany.

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska ogłasza konkurs. Chodzi o projekt rewitalizacji jednego z wydziałów

RZESZÓW. Termin składania prac konkursowych upływa 15 marca 2019 r.

Rzeszów

Młodzi piłkarze Stali Rzeszów zagrają z takimi klubami jak: Atletico Madryt, Juventus Turyn oraz AC Milan

RZESZÓW. Stal Rzeszów została partnerem fundacji ,,Ja Też Mam Marzenia’’.

Rzeszów

W rzeszowskim szpitalu MSWiA mają nowy sprzęt medyczny. Rozbudowa placówki wciąż trwa

RZESZÓW. Do użytku pacjentów oddano m.in. nowe karetki pogotowia, nowoczesny aparat USG oraz 8 kardiomonitorów.

Reklama