RZESZÓW. Autobus, który nie tylko nie emituje spalin, ale wręcz oczyszcza powietrze podczas jazdy — od kilku dni można go spotkać na ulicach miasta. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne testuje wodorowego NesoBusa o zasięgu 450 km. Już wkrótce 20 takich pojazdów zasili rzeszowską komunikację miejską.
Jeździ na wodór, nie emituje spalin, oczyszcza powietrze
NesoBus to ekologiczny autobus miejski, który zamiast spalać paliwo, wytwarza energię elektryczną na bieżąco dzięki ogniwu paliwowemu. Pobierane z otoczenia powietrze przechodzi przez specjalne filtry, a oczyszczony tlen łączy się z wodorem ze zbiorników, wytwarzając prąd zasilający silnik elektryczny. W procesie nie zachodzi spalanie — pojazd nie emituje żadnych spalin, a co więcej, filtruje i oczyszcza powietrze w trakcie jazdy. Stąd nazwa: NesoBus, czyli „Nie Emituje Spalin i Oczyszcza".
Pojazd oferuje zasięg do 450 km na jednym tankowaniu, co w praktyce miejskiej pozwala na dwa dni pracy bez wizyty w stacji tankowania. Samo uzupełnienie wodoru trwa zaledwie 15 minut — w przeciwieństwie do autobusów elektrycznych, które tracą wiele godzin na ładowanie baterii, NesoBus pozostaje cały czas w ruchu. Standardowe zużycie wodoru wynosi około 8 kg na 100 km, a w teście SORT-2 osiągnięto wynik 5,5 kg/100 km. Zbiorniki mieszczą 37,5 kg wodoru.
Pod względem konstrukcyjnym autobus wpisuje się w realia transportu miejskiego: 12 m długości, 2,55 m szerokości i 3,4 m wysokości, przy masie własnej poniżej 13 ton. Pomieści do 93 pasażerów, w tym 37 na miejscach siedzących.
Pojazd wykorzystuje zaawansowane rozwiązania technologiczne — trwałe ogniwa paliwowe zamontowane na dachu, zbiorniki wodorowe gwarantujące pełen zasięg, instalacje wodorowe od czołowych światowych producentów oraz sprawdzony napęd elektryczny z silnikami zabudowanymi w piastach osi tylnej.
20 autobusów wodorowych dla Rzeszowa
Umowę na zakup 20 zeroemisyjnych autobusów wodorowych podpisano w sierpniu ubiegłego roku. Pojazdy dostarczy polska firma PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy.
– Podpisanie umowy to historyczny moment dla Rzeszowa i kolejny milowy krok w modernizacji transportu publicznego w naszym mieście. Zamawiamy pierwsze w Rzeszowie autobusy wodorowe. To inwestycja, która nie tylko odmieni naszą komunikację miejską, ale także znacząco wpłynie na jakość powietrza – podkreślał podczas podpisywania umowy prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.
Testy na liniach 0A i 0B
Aktualnie jeden z takich pojazdów jest testowany na ulicach miasta. Pracownicy MPK szkolą się w zakresie obsługi i tankowania nowego autobusu.
„Od 26 kwietnia do 4 maja autobus będzie można spotkać na ulicach naszego miasta, najczęściej na liniach 0A i 0B, czyli popularnych «kołach», ale planujemy także sprawdzenie go na innych połączeniach" – informuje MPK Rzeszów.
Wszystkie 20 wodorowców ma trafić do Rzeszowa w czerwcu. Koszt zakupu to ponad 82,4 mln zł, z czego ponad 67 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków Krajowego Planu Odbudowy Unii Europejskiej.
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz