Rzeszów - Wtorek, 16.09.2025
Reklama

PKS Rzeszów kupiło 10 autobusów gazowych

Dodano: 02.06.2025 r. / Redakcja

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

RZESZÓW. Spółka PKS w Rzeszowie podpisała umowę z firmą Scania Polska S.A. na dostawę 10 autobusów zasilanych gazem CNG. Nowe pojazdy mają być dostarczone w ciągu 10 miesięcy.

Umowę w ramach projektu pn. „Zakup autobusów niskoemisyjnych przez operatora publicznego transportu zbiorowego PKS w Rzeszowie S.A." podpisali prezes PKS Piotr Klimczak oraz Tomasz Mosoń i Tomasz Jaroszewicz, przedstawiciele Scania Polska.

Zakupione pojazdy to autobusy klasy II Scania Higer Fencer o długości 12,5 m, wyposażone w urządzenie ułatwiające załadowanie wózka inwalidzkiego, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych oraz umożliwiające łatwe załadowania wózka dziecięcego.

Wewnątrz autobusów zamontowany będzie system informacji pasażerskiej wraz z zapowiedziami głosowymi, tablice elektroniczne z widocznymi przystankami na wykonywanej trasie. Do dyspozycji pasażerów będzie 48 wygodnych foteli oraz miejsca stojące.

Autobusy są wyposażone w zaawansowane systemy wspomagania kierowcy (ADAS), w tym system ostrzegania o kolizji, system ostrzegania o martwym polu, adaptacyjny tempomat, system wspomagania koncentracji i zaawansowany system hamowania awaryjnego. Ponadto technologia elektropneumatycznego hamulca postojowego pozwala uniknąć niezamierzonego ruchu autobusu, a tym samym potencjalnych wypadków.

Dodatkowym elementem wyposażenia nowych pojazdów będzie 8 kamer, umożliwiających zapis obrazu z wewnątrz jak również na zewnątrz autobusu.

Reklama

- Podpisana umowa i późniejsza dostawa to milowy krok w rozwoju taboru niskoemisyjnego wykorzystywanego do obsługi linii użyteczności publicznej przez PKS w Rzeszowie S.A. Po zrealizowaniu wszystkich planów zakupowych dotyczących autobusów napędzanych gazem ziemnych ich łączna liczba w rzeszowskim PKS-ie wzrośnie w ciągu roku z 3 sztuk do 44, co stanowić będzie 1/3 całego taboru eksploatowanego przez Spółkę – zapowiada Piotr Klimczak, prezes PKS S.A w Rzeszowie.

Nowe autobusy zasilane gazem będą wykorzystywane do obsługi 9 istniejących linii komunikacyjnych oraz jednej nowej o charakterze pozamiejskim, organizowanych przez Związek Gmin PKS.

  • 108 Rzeszów - Niebylec -Gwoźnica
  • 202 Rzeszów - Jasionka - Medynia Głogowska
  • 203 Rzeszów - Boguchwała - Zarzecze- Siedliska
  • 206 Rzeszów - Malawa
  • 207 Rzeszów - Zaczernie -Trzebownisko
  • 210 Rzeszów - Niechobrz - Czudec
  • 212 Rzeszów - Świlcza - Nosówka
  • 223 Rzeszów - Boguchwała - Niechobrz
  • 228 Rzeszów - Racławówka - Nosówka
  • Rzeszów - Brzóza Królewska - Leżajsk - Chałupki Dębniańskie – nowa linia.

Zakup tych pojazdów jest możliwy dzięki uzyskaniu dofinansowania w ramach środków z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Koszt to 18 819 000 zł.

Autobusy mają trafić do Rzeszowa w ciągu 10 miesięcy od daty podpisania umowy.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ścieżka biegowa na rzeszowskich Bulwarach gotowa

RZESZÓW. Zakończono prace przy budowie nowego odcinka profesjonalnej ścieżki biegowej na Bulwarach nad Wisłokiem. Koszt tej inwestycji to nieco ponad 1,2 mln zł.

Rzeszów

Świąteczny Konwój Radia ZET w Rzeszowie

RZESZÓW. W związku z wizytą Konwoju w czwartek część ul. Słowackiego w centrum Rzeszowa będzie wyłączona z ruchu.

Rzeszów

Kolizja na rondzie przy al. Wyzwolenia. Sprawca był pijany

RZESZÓW. Wczoraj rano na rondzie przy al. Wyzwolenia doszło do kolizji z udziałem dwóch samochodów. Okazało się, że 22 letni sprawca miał blisko 2 promile. Na szczęście nikt nie został ranny.

Rzeszów

"Sztuka pomagania nie mija". XIV Charytatywna Aukcja Obrazów już w najbliższą niedzielę

RZESZÓW. XIV Charytatywna Aukcja Obrazów ARTYŚCI DZIECIOM pod hasłem „Sztuka pomagania nie mija” odbędzie się 11.12.2022 roku w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. 

Rzeszów

Nowe atrakcje na placach zabaw przy rzeszowskich przedszkolach

RZESZÓW. Miasto ogłosiło przetarg na dostawę urządzeń do zabawy, w które doposażone zostaną place zabaw przy wszystkich 44 przedszkolach w Rzeszowie.

Rzeszów

Rzeszów ma już wszystkie tereny potrzebne do budowy nowego stadionu

RZESZÓW. Obiekt powstanie na bazie stadionu CWKS Resovii, a przetarg na jego wykonanie ma być ogłoszony jeszcze w grudniu.

Rzeszów

ALDI otwiera drugi sklep w Rzeszowie

RZESZÓW. Otwarcie we wtorek, 6 grudnia 2022 r. Dla klientów przygotowano liczne promocje. Pojawi się również foodtruck z poczęstunkiem.

Rzeszów

Wystartował sezon łyżwiarski na lodowisku w Parku Sybiraków

RZESZÓW. Ze ślizgawki przy ul. Broniewskiego można korzystać 7 dni w tygodniu. Partnerem lodowiska jest Miasto Rzeszów.

Reklama