Rzeszów - Sobota, 07.06.2025
Reklama

Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne UR będzie oddane do użytku w 2021 roku

Dodano:

fot. Uniwersytet Rzeszowski
fot. Uniwersytet Rzeszowski
RZESZÓW. Trwają pracę przy budowie Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego. W budynku, poza halą lekkoatletyczną, znajdzie się laboratorium biomechaniki ruchu sportowca oraz laboratorium fizjologii i biochemii wysiłku fizycznego. Studenci z obiektu skorzystają już w przyszłym roku akademickim.

„Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne wykorzystując potencjał naukowy Uniwersytetu Rzeszowskiego, stworzy nowe możliwości szkoleniowe w zakresie lekkoatletycznych dyscyplin sportowych, zapewni możliwość rozgrywania zawodów krajowych oraz międzynarodowych. Centrum będzie wykorzystywane także do celów treningowych, integrując wszystkie lekkoatletyczne sekcje Podkarpacia i Regionu Karpackiego oraz będzie otwarte dla społeczności lokalnej” – informuje dr Maciej Ulita, rzecznik prasowy Uniwersytet Rzeszowski.

Międzynarodowe standardy

Pierwszą ważną informacją jest fakt, że projektowana hala spełniać będzie standardy użytkowania, umożliwiające organizacje w obiekcie międzynarodowych wydarzeń, co pod względem promocji miasta jak i samej uczelni, przedstawia się bardzo korzystnie.
Podstawowe parametry techniczne przedstawiają się w następująco:
  • powierzchnia netto: 7 318,51 m²,
  • powierzchnia zabudowy: 7 658 m²,
  • wysokość budynku: 11,75 m,
  • szerokość budynku: 99,72 m
  • długość budynku: 82,90 m.

„Obecnie na terenie inwestycji, wszystkie prace przeniosły się do wnętrza PCL: „Obecnie obiekt jest zabezpieczony na zimę, co umożliwia prowadzenie prac we wnętrzu. Układane są instalacje elektryczne, sanitarne, etc. Prace przebiegają szybciej, niż pierwotnie zakładano. Zakończenie budowy planowane jest z końcem 2020 r., a oddanie obiektu do użytku w pierwszym kwartale 2021 r.” – informuje dr Maciej Ulita.
Reklama
Wielozadaniowa hala sportowa z widownią

W budynku, po zakończeniu robót, znajdzie się laboratorium biomechaniki ruchu sportowca, laboratorium fizjologii i biochemii wysiłku fizycznego, gabinet masażu i odnowy biologicznej oraz rzecz jasna hala sportowa z pełnym wyposażeniem sprzętowym.

Inwestycja, przede wszystkim, obejmuje budowę wielozadaniowej profesjonalnej hali, na której znajdzie się 200-metrowa bieżnia okrężna (6 torów), 60-metrowa bieżna prosta (8 torów), rozbieg do skoku o tyczce, skocznia do skoku w dal i trójskoku, rzutnia do pchnięcia kulą i rzutu oszczepem, dwie mobilne skocznie do skoku wzwyż, 80-metrowa bieżnia rozgrzewkowa oraz widownia zdolna pomieścić 300 osób.

„Jeśli nie wydarzy się nic nieoczekiwanego studenci (i nie tylko) będą mogli korzystać z obiektu w przyszłym roku kalendarzowym” – dodaje rzecznik UR.

Całościowa wartość inwestycji to ok. 50 mln zł. Dotychczas wydatkowano połowę tej kwoty. Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne to inwestycja realizowana przez Uniwersytet Rzeszowski, dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Sportu i Turystyki (Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej) oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Trwa budowa hali sportowej przy Zespole Szkół nr 1. Prace idą zgodnie z harmonogramem

RZESZÓW. Obiekt ma być gotowy do połowy 2023 roku. Koszt inwestycji to ponad 15,2 mln zł.

Rzeszów

Pędził motocyklem przez ul. Sikorskiego z prędkością ponad 170 km/h

RZESZÓW. W sobotę, funkcjonariusze rzeszowskiej drogówki zatrzymali dwóch motocyklistów, którzy rażąco przekroczyli dopuszczalną prędkości. Jeden z nich miał 174 km/h na liczniku.

Rzeszów

Trwa modernizacja kolejnych przystanków autobusowych w Rzeszowie

RZESZÓW. Wymienionych zostanie 55 kolejnych wiat przystankowych. 

Rzeszów

W Rzeszowie otwarto RoboLAB

RZESZÓW. To miejsce, w którym młodzież będzie szkolić się z budowy i programowania robotów, aby następnie startować w międzynarodowych zawodach robotycznych.

Rzeszów

Pierwszy samolot z Wenecji wylądował w Jasionce. Rusza nowe połączenie

RZESZÓW. LOT uruchomił wakacyjne połączenie do Wenecji. Czy nowy kierunek będzie hitem tegorocznych wakacji?

Rzeszów

Przy al. Lubomirskich staną nowe ławki

RZESZÓW. Jedno i dwustronne ławki zastąpią te stare, wysłużone.

Rzeszów

Jak pojadą autobusy w okresie święta Bożego Ciała?

RZESZÓW. W święto Bożego Ciała, autobusy komunikacji miejskiej pojadą jak w niedzielę, natomiast dzień później jak w dni robocze wolne od nauki szkolnej.  

Rzeszów

W sobotę w Rzeszowie "Moc Odkrywców" - święto nauki dla małych i dużych

RZESZÓW. Miasteczko Piknikowe zlokalizowane będzie tradycyjnie wokół głównego budynku V Politechniki Rzeszowskiej.

Reklama