Rzeszów - Wtorek, 13.05.2025
Reklama

Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne UR będzie oddane do użytku w 2021 roku

Dodano:

fot. Uniwersytet Rzeszowski
fot. Uniwersytet Rzeszowski
RZESZÓW. Trwają pracę przy budowie Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego. W budynku, poza halą lekkoatletyczną, znajdzie się laboratorium biomechaniki ruchu sportowca oraz laboratorium fizjologii i biochemii wysiłku fizycznego. Studenci z obiektu skorzystają już w przyszłym roku akademickim.

„Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne wykorzystując potencjał naukowy Uniwersytetu Rzeszowskiego, stworzy nowe możliwości szkoleniowe w zakresie lekkoatletycznych dyscyplin sportowych, zapewni możliwość rozgrywania zawodów krajowych oraz międzynarodowych. Centrum będzie wykorzystywane także do celów treningowych, integrując wszystkie lekkoatletyczne sekcje Podkarpacia i Regionu Karpackiego oraz będzie otwarte dla społeczności lokalnej” – informuje dr Maciej Ulita, rzecznik prasowy Uniwersytet Rzeszowski.

Międzynarodowe standardy

Pierwszą ważną informacją jest fakt, że projektowana hala spełniać będzie standardy użytkowania, umożliwiające organizacje w obiekcie międzynarodowych wydarzeń, co pod względem promocji miasta jak i samej uczelni, przedstawia się bardzo korzystnie.
Podstawowe parametry techniczne przedstawiają się w następująco:
  • powierzchnia netto: 7 318,51 m²,
  • powierzchnia zabudowy: 7 658 m²,
  • wysokość budynku: 11,75 m,
  • szerokość budynku: 99,72 m
  • długość budynku: 82,90 m.

„Obecnie na terenie inwestycji, wszystkie prace przeniosły się do wnętrza PCL: „Obecnie obiekt jest zabezpieczony na zimę, co umożliwia prowadzenie prac we wnętrzu. Układane są instalacje elektryczne, sanitarne, etc. Prace przebiegają szybciej, niż pierwotnie zakładano. Zakończenie budowy planowane jest z końcem 2020 r., a oddanie obiektu do użytku w pierwszym kwartale 2021 r.” – informuje dr Maciej Ulita.
Reklama
Wielozadaniowa hala sportowa z widownią

W budynku, po zakończeniu robót, znajdzie się laboratorium biomechaniki ruchu sportowca, laboratorium fizjologii i biochemii wysiłku fizycznego, gabinet masażu i odnowy biologicznej oraz rzecz jasna hala sportowa z pełnym wyposażeniem sprzętowym.

Inwestycja, przede wszystkim, obejmuje budowę wielozadaniowej profesjonalnej hali, na której znajdzie się 200-metrowa bieżnia okrężna (6 torów), 60-metrowa bieżna prosta (8 torów), rozbieg do skoku o tyczce, skocznia do skoku w dal i trójskoku, rzutnia do pchnięcia kulą i rzutu oszczepem, dwie mobilne skocznie do skoku wzwyż, 80-metrowa bieżnia rozgrzewkowa oraz widownia zdolna pomieścić 300 osób.

„Jeśli nie wydarzy się nic nieoczekiwanego studenci (i nie tylko) będą mogli korzystać z obiektu w przyszłym roku kalendarzowym” – dodaje rzecznik UR.

Całościowa wartość inwestycji to ok. 50 mln zł. Dotychczas wydatkowano połowę tej kwoty. Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne to inwestycja realizowana przez Uniwersytet Rzeszowski, dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Sportu i Turystyki (Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej) oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Na Stadionie Miejskim odbędzie się mecz Polska-Portugalia. Będą bezpłatne wejściówki

RZESZÓW. 9 września 2019 r. odbędzie się mecz towarzyski reprezentacji mężczyzn U-20 Polska – Portugalia.

Rzeszów

Koniec utrudnień na wiadukcie Śląskim

RZESZÓW. „Wczoraj zakończyły się pracę” – informuje Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego miasta Rzeszowa.

Rzeszów

Za kilka dni rusza głosowanie na projekty Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2020 r.

RZESZÓW. 30 sierpnia 2019 r. rozpocznie się głosowanie na projekty do realizacji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2020 r. 

Rzeszów

Czy w Rzeszowie powstanie centrum tenisowe? W Ratuszu trwają rozmowy

RZESZÓW. W Ratuszu trwają rozmowy odnośnie stworzenia centrum tenisowego.

Rzeszów

Koduj z Gigantami! Piąta edycja darmowych warsztatów programowania dla dzieci i młodzieży

Młodsi uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił poznając programy takie jak Scratch, Kodu czy AppInventor...

Rzeszów

Wprowadzenie opłat na parkingu lotniska w Jasionce od 21 sierpnia br.

RZESZÓW. Łączna ilość miejsc parkingowych wyniesie 857.

Reklama