Rzeszów - Sobota, 28.03.2026
Reklama

Podpisano porozumienie ws. budowy północno-wschodniej obwodnicy Rzeszowa

Dodano: 29.01.2026 r. / Redakcja

fot. GDDKiA
fot. GDDKiA

RZESZÓW. Dzisiaj w rzeszowskim ratuszu podpisano porozumienie dotyczące wspólnej realizacji północno-wschodniej obwodnicy Rzeszowa, przez Miasto i Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Dokument pozwala rozpocząć prace przygotowawcze dla nowej inwestycji. Obwodnica połączy w przyszłości DK97 z DK94.

Porozumienie określa zasady współpracy pomiędzy Miastem Rzeszów a Skarbem Państwa, reprezentowanym przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, w zakresie przygotowania i realizacji nowej trasy.

- Szanowni Państwo, to bardzo ważne porozumienie dla Rzeszowa, bo w zasadzie domyka całość działań, które dla Rzeszowa podejmujemy w północnej części naszego miasta. Kompletujemy w ten sposób już rozwiązania niezbędne dla miasta, żeby Rzeszów idealnie wpisać w układ krajowy, a nawet europejski układ transportowy, gdzie na skrzyżowaniu ważnych korytarzy transportowych Rzeszów ma szczęście leżeć – mówił podczas podpisania dokumentu Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Prezydent poinformował, że nowa droga pozwoli domknąć układ komunikacyjny w tej części Rzeszowa. Zaznaczył także, trasa będzie miała również ogromne znacznie w kontekście lokalnym. Pozwoli "uwolnić" od nadmiernego ruchu osiedla Załęże i Wilkowyja.

- Ja sam obiecywałem mieszkańcom Załęża, że ponieważ podlegają trochę procesom urbanizacyjnym, rozwoju gospodarczego, między innymi na dawnej giełdzie pojawiła się Stokrotka - centrum logistyczne, inne firmy się rozwijają, pojawia się coraz większy ruch, także lokalny, samochodowy, ciężarowy, że będziemy robić wspólnie, co się da z panem prezydentem Ustrobińskim (przyp. red. dyrektor Oddziału GDDKiA w Rzeszowie, wcześniej wiceprezydent Rzeszowa) , żeby Załęże uwolnić od tego i w tym kontekście ta droga będzie miała ogromne znaczenie – zaznaczył Konrad Fijołek.

- Podobnie jak Wilkowyja, żeby nie była obwodnicowym osiedlem, to dla nich uwolnimy ich z tego trudnego obszaru i to jest bardzo ważny kontekst lokalny. On jest również ważny dlatego, że domyka sekwencję pewnych działań. Wisłokostrada, bajpasy na Pobitnym, które przygotowujemy i ta droga pozwoli uwolnić tę część miasta od bardzo dużego natężenia ruchu – dodał Prezydent.


 Podpisanie porozumienia pomiędzy GDDKiA a Miastem ws. budowy północno-wschodniej obwodnicy Rzeszowa fot. Grzegorz Bukała / UM Rzeszowa

To dopiero początek

Podczas dzisiejszego spotkania w ratuszu podkreślano, że podpisane porozumienie to dopiero sam początek, rozpoczęcie etapu przygotowawczego dla budowy północno-wschodniej obwodnicy Rzeszowa. Pierwszym krokiem będzie przygotowanie Studium techniczno ekonomiczno środowiskowego (STEŚ). Ten etap w całości będzie finansowany przez miasto Rzeszów. Jego koszt wyniesie 2,6 mln zł.

Reklama

- W ramach tego studium, tych analiz, tych wszystkich przymiarek, prac przygotowawczych chcemy przez najbliższe 3 lata, bo do roku 2029 wypracować różne warianty przebiegu tego połączenia, mówiąc językiem Generalnej Dyrekcji „Przełożenia Drogi Krajowej nr 97 do Drogi Krajowej nr 94” w takim celu, aby ta droga omijała Rondo-Kuronia i Rondo-Pobitno. W wyniku tych prac studialnych zostaną wypracowane warianty. Te warianty oczywiście będą dyskutowane, będą omawiane, przewidujemy dyskusje publiczne, przewidujemy akcje informacyjne, przewidujemy także, oczywiście to jest konieczne z punktu widzenia prawa, uzyskanie decyzji środowiskowej i uzyskanie tej decyzji środowiskowej, w której trakcie będą także dwa razy podejmowane konsultacje społeczne, będzie można zadawać pytania, składać uwagi – mówił dyrektor Oddziału GDDKiA w Rzeszowie.

Kolejny etap przygotowań do budowy północno-wschodniej obwodnicy miasta będzie polegał na opracowaniu elementów koncepcji programowej. - Będzie obejmował koncepcję programową z badaniami geologicznymi, z przygotowaniem dokumentów do możliwości ogłoszenia przetargu – zaznacza dyrektor Ustrobiński. Etap ten może potrwać od 2029 do 2032 roku. - I dopiero wtedy, jeżeli będzie to wszystko możliwe do realizacji, akceptowalne społecznie, zostanie ogłoszony przetarg w systemie projektu i buduj na budowę tego łącznika, który przewidujemy do roku 2035 – dodaje dyrektor rzeszowskiego oddziału GDDKiA.

Zgodnie z porozumieniem realizacja inwestycji podzielona zostanie na trzy etapy:

• Etap I – opracowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego (STEŚ), przygotowanie materiałów do wniosku o wydanie DŚU oraz uzyskanie ostatecznej decyzji środowiskowej. Koszty tego etapu w całości pokrywa Miasto Rzeszów.

• Etap II – opracowanie elementów Koncepcji programowej oraz wykonanie pełnego rozpoznania geologicznego. Koszty tego etapu poniesie GDDKiA, a jego realizacja będzie możliwa po zapewnieniu środków finansowych na ten cel.

• Etap III – przetarg i realizacja inwestycji w formule Projektuj i buduj. Po zagwarantowaniu finansowania strony zawrą odrębne porozumienie dotyczące realizacji robót budowlanych. Udział finansowy poszczególnych stron będzie uzależniony od przebiegu trasy.

Nowa obwodnica

Planowana obwodnica będzie drogą klasy GP o nośności 11,5 t/oś. Nowa trasa pozwoli na usprawnienie ruchu tranzytowego i osobowego między DK94 a autostradą A4 i drogą ekspresową S19. Dodatkowo obwodnica pomoże rozwiązać problem korków powstających na drodze krajowej nr 97, szczególnie w rejonie ronda Pobitno oraz ronda im. Jacka Kuronia. Odciąży północno wschodnią część miasta, zwiększy bezpieczeństwo i płynność ruchu, a także stworzy nowe możliwości rozwoju układu komunikacyjnego Rzeszowa.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Więcej pasażerów na lotniku w Jasionce

JASIONKA. W kwietniu br. z usług podrzeszowskiego lotniska skorzystało blisko 49 tys. podróżnych.

Rzeszów

W piątek utrudnienia w ruchu w centrum Rzeszowa

RZESZÓW. Na Placu Farnym w Rzeszowie odbędą się wojewódzkie obchody Dnia Strażaka połączone ze 150-leciem Rzeszowskiej Straży Pożarnej. W związku z tym kilka ulic w centrum Rzeszowa zostanie zamkniętych.

Rzeszów

Miasto zacieśnia współpracę z rzeszowskimi uczelniami

RZESZÓW. Podpisano porozumienie dotyczące współpracy i wspólnego działania miasta z sześcioma rzeszowskimi uczelniami.

Rzeszów

Dachowanie w Hermanowej. Kierowca miał ponad 2 promile

RZESZÓW. 33-latek kierujący oplem stracił panowanie nad samochodem i dachował. Okazało się, że był pijany. Miał ponad 2,2 promila alkoholu w organizmie.

Rzeszów

Rzeszów stawia na rekreację i sport

RZESZÓW. Edukacyjny sad, bieżnia i pumptrack, to kolejne z kilkudziesięciu miejskich inwestycji w sport i rekreację, które powstaną w tym roku w naszym mieście.

Rzeszów

W sobotę Ultramaraton Podkarpacki. Około 300 zawodników pobiegnie wokół Rzeszowa

RZESZÓW. Będą rywalizować na trasach o długości 30, 50, 70 i 115 km.

Rzeszów

Nowe wiaty przystankowe i przebudowa zatok w Rzeszowie

RZESZÓW. Przy rzeszowskich ulicach zamontowanych zostanie kolejnych 77 nowych wiat przystankowych. Przebudowanych zostanie także część zatok autobusowych.

Rzeszów

Posadzą blisko 1300 nowych drzew w Rzeszowie

RZESZÓW. Będą to m.in.: lipy drobnolistne, dęby szypułkowe, tulipanowce amerykańskie i platany klonolistne.

Reklama