Reklama

Aktualności / Rzeszów

Podpisano umowę na budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Rzeszowie

Dodano: 09.11.2022 r.

Podpisano umowę na budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

Fot. Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Jesienią przyszłego roku pierwsi podopieczni skorzystają z nowego Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Rzeszowie. Koszt inwestycji to ponad 7,3 mln zł. Prezydent Konrad Fijołek podpisał umowę na jego budowę.

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne powstanie w rejonie ulicy Sucharskiego, w sąsiedztwie Domu Pomocy Społecznej. Budynek będzie miał jedną kondygnację i powierzchnię całkowitą prawie 800 m kw. Obiekt został tak zaprojektowany, aby w przyszłości można dobudować dodatkową kondygnację. W części mieszkalnej znajdą się cztery pokoje z łazienkami dla osób niepełnosprawnych oraz pokoje dla personelu. W części dziennej powstaną pokoje zajęć, hol jadalniany, kuchnia z zapleczem, szatnia i toalety. Na dachu zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne. Budynek Centrum otoczony będzie ogrodem sensorycznym pełniącym funkcje terapeutyczną i rehabilitacyjną. Będzie to pierwsza tego typu placówka w Rzeszowie.

- Centrum obejmie opieką 20 dorosłych osób posiadających znaczny i umiarkowany stopień niepełnosprawności. Z usług w ramach pobytu dziennego będzie mogło skorzystać 16 mieszkańców Rzeszowa, a z możliwości opieki całodobowej 4 mieszkańców – mówi Irena Marszałek – Czekierda, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie.

Centrum będzie świadczyło usługi zdrowotne, pielęgnacyjne, korzystający z niego będą mogli rozwijać sprawność ruchową, kompetencje poznawcze i społeczne. - Chcemy, aby kuchnia funkcjonująca w centrum przygotowywała posiłki także dla osób, które nie będą uczestniczyć w zajęciach na miejscu. Zamierzamy dostarczać je do domów osób, które same nie są w stanie samodzielnie gotować. Ideą centrum jest wsparcie, integracja i otwarcie. Także ogród sensoryczny i park sportowy mają być dla wszystkich dostępne – dodaje dyrektorka MOPS.

Budowa COM będzie kosztować ponad 7,3 mln zł. 3 mln zł dopłaci do inwestycji Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Na terenie Rzeszowa działają cztery domy pomocy społecznej świadczące usługi pomocy całodobowej dla osób  starszych oraz osób z niepełnosprawnościami, dysponujące 455 miejscami. Dodatkową formą pomocy skierowaną dla Seniorów, pozwalającą na ich pozostanie w naturalnym środowisku domowym jest działalność Ośrodków Wsparcia. W Rzeszowie działają dwa ośrodki wsparcia dla osób starszych: przy ul. mjr H. Sucharskiego 1, działający w strukturach DPS dysponujący 35 miejscami oraz przy ul. Seniora 2, będący w strukturach MOPS, dysponujący 115 miejscami.

- Z kolei w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Rzeszowie od sierpnia tego roku działa mieszkanie chronione wspierane dla 10 osób z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności, mieszkańców Rzeszowa. Aktualnie w mieszkaniu chronionym zamieszkuje 6 osób. To miejsce, które przygotowuje osoby tam przebywające, pod opieką specjalistów, do prowadzenia samodzielnego życia – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.

W grudniu ubiegłego roku przy ul. Litewskiej otwarto Środowiskowy Dom Samopomocy „Niezapominajka”. Jest to placówka przeznaczona dla 25 osób starszych z różnymi postaciami otępienia, w tym cierpiących na chorobę Alzheimera.
 
Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Półmaraton Rzeszowski. Utrudnienia w ruchu i objazdy autobusów - Aktualności Rzeszów

Półmaraton Rzeszowski. Utrudnienia w ruchu i objazdy autobusów

RZESZÓW. rasa biegu będzie prowadzić ulicami miasta oraz Bulwarami nad Wisłokiem. Niektóre drogi zostaną częściowo lub całkowi...

Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz" od 31 marca dostępne dla zwiedzających - Aktualności Rzeszów

Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz" od 31 marca dostępne dla zwiedzających

RZESZÓW. Od najbliższego piątku, 31 marca 2023 r. będzie można już regularnie odwiedzać Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz...

Dodatkowe miesiące dla Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

Dodatkowe miesiące dla Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki w Rzeszowie

RZESZÓW. Ministerstwo Sportu i Turystyki zaakceptowało propozycję władz Rzeszowa i zgodziło się na dłuższy o dziewięć miesięcy termin...

Zderzenie trzech samochodów w Trzebownisku - Aktualności Rzeszów

Zderzenie trzech samochodów w Trzebownisku

RZESZÓW. Wszystkie pojazdy biorące udział w kolizji wylądowały w rowie. Na szczęście nikomu nic się nie stało....

16. PKO Półmaraton Rzeszowski już w tą niedzielę. Pobiegną również osoby z niepełnosprawnościami [TRASA] - Aktualności Rzeszów

16. PKO Półmaraton Rzeszowski już w tą niedzielę. Pobiegną również osoby z niepełnosprawnościami [TRASA]

RZESZÓW. Ponad 1700 zawodników weźmie udział w szesnastej edycji PKO Półmaratonu Rzeszowskiego....

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Kolejny rekordowy miesiąc na lotnisku w JasionceAndrzej Nowak: Doobrze... czyli ile...
Wypadek w Boguchwale. Samochód potrącił matkę z dwójką dzieciDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
Wypadek na DK28 w Rymanowie. Utrudnienia w ruchuDawid Petrus: Proszę rodzinę dziecka...
Jedna osoba ranna w wypadku na ul. NowosądeckiejDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: