Reklama

Aktualności / Rzeszów

Podpisano umowę na dostarczenie pociągów dla Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej

Dodano: 31.07.2019 r.

Podpisano umowę na dostarczenie pociągów dla Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej - Aktualności Rzeszów

fot. RESinet.pl

RZESZÓW. Marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Ewa Draus i prezes firmy Newag podpisali umowę na nowe pociągi dla naszego województwa. Sprzęt za ok. 200 mln zł będzie obsługiwał Podkarpacką Kolej Aglomeracyjną.

W zasadzie o rozstrzygnięciu było już wiadomo od 15 maja, kiedy Samorząd Województwa Podkarpackiego ogłosił jakiej firmie powierza dostarczenie pociągów, które w przyszłości będą obsługiwać Podkarpacką Kolej Aglomeracyjną. Dzisiejsza konferencja była jedynie konieczną formalnością.

Szczegóły umowy

Zgodnie z rozstrzygniętym przetargiem, firma Newag z Nowego Sącza dostarczy 8 trójczłonowych pojazdów kolejowych z napędem elektrycznym oraz 2 pociągi dwuczłonowe z napędem spalinowym. Łączna kwota za nowe pociągi wynosi 195,8  mln zł z czego 76 mln zł to dofinansowanie ze środków POIiŚ. Udział województwa podkarpackiego z budżetu województwa to 120 mln zł. Oprócz tego z budżetu województwa za prawie 35 mln zł opłacona zostanie obsługa serwisowa, naprawcza i utrzymanie nowych pociągów w kolejnych latach.

„Chcemy, żeby kolej służyła dojeżdżającym do pracy, studentom, ale też chcemy żeby kolei służyła rozwojowi turystyki. Przykładem tego są nasze bardzo dobre połączenia turystyczne na Roztocze, w Bieszczady, Sandomierz. Cieszą się one bardzo dobrą popularnością” – mówił podczas konferencji marszałek.

Wyposażenie pociągów

Każdy z pojazdów będzie wyposażony w  zintegrowany system informacji pasażerskiej z zewnętrznymi tablicami LED, wewnętrznymi monitorami LCD oraz przystankowym system informacji komunikacji miejskiej. Bezpieczeństwo pasażerów będzie wspomagał system monitoringu wnętrza pojazdu oraz Intercom umożliwiający kontakt z kabiną maszynisty. Przedziały pasażerskie będą wyposażone w system gaszenia pożaru, klimatyzację przestrzeni pasażerskiej z układem okien umożliwiającym swobodne przewi­trzanie składu oraz system zliczania podróżnych.

Pociągi będą przystosowane do przewożenia pasażerów z ograniczeniami ruchowymi, dla których wyznaczono specjalne miejsca wyposażone w uchwyty do zamocowania wózków inwalidzkich oraz rampy, aby ułatwić wsiadanie i wysiadanie pasażerom o ograniczonej możliwości poruszania się, matkom z małymi dziećmi oraz rowerzystom, dla których będą wydzielone miejsca do przewożenia rowerów.REKLAMA

„Te pojazdy będą pojazdami trójczłonowymi, około 140 miejsc siedzących w każdym pojazdów elektrycznych i 110 w pojazdach spalinowych. Wszystkie urządzenia i dogodności, które nowoczesny pojazd kolejowy mieć powinien” – wyjaśniał Zbigniew Konieczek, prezes Newag.

W każdym pojeździe będzie zainstalowany system urządzeń do obsługi biletów, także z możliwością zakupu biletu. Przewiduje się integrację z system miejskiej komunikacji autobusowej ( ZTM) w celu korzystania z tzw. elektronicznego biletu zintegrowanego. Dostępne będzie także wifi.

Termin dostarczenia i linia do Jasionki

„Termin jest bardzo krótki, ale zrobimy wszystko, aby go dotrzymać. Pojazdy Impuls 2, które dostarczymy dla województwa podkarpackiego są sprawdzone, jeżdżą w całej Polsce i we Włoszech” – dodaje Zbigniew Konieczek.

Dostawca zgodnie z umową ma dostarczyć pojazdy do końca III kwartału 2020 roku. Pierwsze pociągi ruszą na tory od stycznia 2021 r. - najpierw na wybranych liniach a później, po wybudowaniu w 2023 r linii kolejowej do lotniska Rzeszów-Jasionka.

Przypominamy, że realizowany przez województwo podkarpackie projekt pt. „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej – PKA” składa się z dwóch części. Pierwsza mówi o zakupie taboru oraz budowie zaplecza technicznego, druga natomiast wiąże się z budową i modernizacją linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej.

Łącznie zakupione pojazdy będą mieć ponad 3 tys. miejsc dla pasażerów, w tym 1 314 miejsc siedzących. Nowe pociągi będą kursować na liniach PKA w relacjach:
 
  • Rzeszów – Dębica na linii 91;
  • Rzeszów - Przeworsk na linii 91;
  • Rzeszów – Kolbuszowa na linii 71;
  • Rzeszów – Strzyżów na linii 106;
  • Rzeszów – Port Lotniczy Rzeszów Jasionka. 
 

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Jazda profilaktyczna. Sprawdź, gdzie zaparkuje autobus "Medyka" w październiku - Aktualności Rzeszów

Jazda profilaktyczna. Sprawdź, gdzie zaparkuje autobus "Medyka" w październiku

RZESZOW. W autobusie mieszkańcy mogą bezpłatnie wykonać badania profilaktyczne 40+....

Ul. Potockiego w Rzeszowie została przebudowana  - Aktualności Rzeszów

Ul. Potockiego w Rzeszowie została przebudowana

RZESZÓW.  Jezdnia została poszerzona do 6 metrów, wybudowany został szeroki na 2 m chodnik oraz kanalizacja deszczowa....

Kolejne udogodnienia dla pieszych i osób z niepełnosprawnościami na ul. Słowackiego - Aktualności Rzeszów

Kolejne udogodnienia dla pieszych i osób z niepełnosprawnościami na ul. Słowackiego

RZESZÓW. Zmieniono sposób parkowania samochodów, dzięki czemu na chodniku jest szerzej. Powstało również nowe mi...

W Rzeszowie rusza IX edycja akcji profilaktycznej "Rak a Zdrowie" - Aktualności Rzeszów

W Rzeszowie rusza IX edycja akcji profilaktycznej "Rak a Zdrowie"

RZESZÓW. Akcja rozpoczyna się 03.10.2022 r. i jest skierowana do mieszkanek Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego....

Rozpoczęła się kolejna inwestycja związana z Podkarpacką Koleją Aglomeracyjną - Aktualności Rzeszów

Rozpoczęła się kolejna inwestycja związana z Podkarpacką Koleją Aglomeracyjną

RZESZÓW. W piątek, na terenie stacji kolejowej Rzeszów-Staroniwa odbyło się symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego pod bud...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Dowiedz się, w której aptece kupisz swój lek. Ruszyła specjalna infolinia NFZprazykwantel sprzedam prazykwa: Lek przeciwgrzybiczy...
Gdzie w Rzeszowie można oddać przeterminowane leki? Lista aptekprazykwantel sprzedam prazykwa: Metformina cukrzyca...
Wypadek na A4. Ranny 8-letni chłopiecDawid Petrus: Proszę rodzinę dziecka...
Czołowe zderzenie busa z osobówką w Nowej DębieDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
Dowiedz się, w której aptece kupisz swój lek. Ruszyła specjalna infolinia NFZprazykwantel sprzedam prazykwa: Alfadiol alfakalcydol...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: