Rzeszów - Poniedziałek, 12.05.2025
Reklama

Podział mandatów sejmowych w okręgu rzeszowskim. Buczak, Szlachta, Gawlik i Wróblewska poza Sejmem?

Dodano:

fot. Kancelaria Sejmu / Krzysztof Białoskórski
fot. Kancelaria Sejmu / Krzysztof Białoskórski
RZESZÓW, PODKARPACIE. Zgodnie z  wyliczeniami opartymi na metodzie d'Hondta, obowiązującej w obecnej ordynacji wyborczej, spośród 15 mandatów, dziesięć otrzymają politycy z komitetu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Poza listą takie nazwiska jak Wróblewska, Skowrońska, Ustrobiński i Buczak. Wyniki podawane są na podstawie wyliczeń naszej redakcji.

Zgodnie z metodą d'Hondta, dla każdego komitetu wyborczego, który przekroczył próg wyborczy, obliczane są kolejne ilorazy całkowitej liczby głosów uzyskanych przez dany komitet i kolejnych liczb naturalnych, czyli ilorazy wyborcze. O podziale miejsc pomiędzy komitetami decyduje wielkość obliczonych w ten sposób ilorazów.

Obliczenia podawane są na podstawie wyników z wszystkich komisji. Według powyższego schematu obliczeń, w wyborach do Sejmu 2019 w okręgu 23 (okręg Rzeszowski), dla osób startujących z list Prawa i Sprawiedliwości przypadnie 10 mandatów, które powędrują do:
 
  1. Krzysztof Sobolewski – 38 912 głosów,
  2. Ewa Leniart – 36 305 głosów,
  3. Marcin Warchoł – 28 495 głosów,
  4. Rafał Weber – 26 746 głosów,
  5. Zbigniew Chmielowiec – 20 634 głosów,
  6. Jan Warzecha  - 18 913 głosów,
  7. Fryderyk Kapinos – 18 450 głosów,
  8. Kazimierz Gołojuch – 18 306 głosów,
  9. Kazimierz Moskal – 17 444 głosów,
  10. Jerzy Paul – 16 094 głosów.

Zgodnie z naszymi obliczeniami dla Koalicji Obywatelskiej przypadły by dwa mandaty, które powędrują do Pawła Poncyliusza oraz Krystyny Skowrońskiej. Poza listą znalazł się m.in. Zdzisław Gawlik oraz zastępca prezydenta Rzeszowa, Marek Ustrobiński. „Jedynka” KO uzyskała 23 312 głosów.
Reklama

Po jednym mandacie otrzyma Lewica, PSL oraz Konfederacja Wolność i Niepodległość. Z Lewicy największą ilością głosów może poszczycić się Wiesław Buż – 15 605 głosów, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.

Stanisław Tyszka, reprezentujący komitet wyborczy PSL-u otrzymał 17 086 głosów, w związku z czym on również otrzyma mandat. Ostatni „bilet” do Sejmu przypada dla KWiN-u, a dokładniej dla Grzegorza Brauna, który otrzymał 31 148 głosów.
 
 
 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Autobus Ciepła znów wyjechał na ulice Rzeszowa. Zatrzymuje się w 4 punktach

RZESZÓW. Już po raz czwarty na rzeszowskie ulice wyjechał Autobus Ciepła. Jest to wspólna inicjatywa Miasta Rzeszowa, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Rzeszowskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Osoby potrzebujący mogą...

Rzeszów

Nowy letni kierunek z Jasionki. Od kwietnia polecimy na Maltę

RZESZÓW/JASIONKA. Niskokosztowy Ryanair uruchamia dziewiąty kierunek z lotniska w Jasionce. Od 2 kwietnia 2025 roku r będzie można polecieć bezpośrednio na Maltę.

Rzeszów

Wypadek na ul. Krakowskiej. 18-latek na hulajnodze potrącony przez samochód

RZESZÓW. 18-letni mieszkaniec Rzeszowa, przejeżdżający na hulajnodze przez przejście dla pieszych, został potrącony przez samochód osobowy. Młody mężczyzna trafił do szpitala.

Rzeszów

Ponad 900 kierowców dmuchało w alkomaty. Podsumowanie „Trzeźwego poranka” w Rzeszowie

RZESZÓW. Od godzin wczesnoporannych, policjanci rzeszowskiej drogówki prowadzili działania mające na celu wyeliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierowców. Ujawniono trzech kierowców, którzy wsiedli za kółko po alkoholu.

Rzeszów

IKEA wprowadza w Rzeszowie możliwość zakupu wybranych produktów „od ręki”

RZESZÓW. Rzeszowskie Studio IKEA wprowadza wyczekiwaną od dawna przez klientów, możliwość zrobienia drobnych zakupów na miejscu. W ofercie dostępne są m.in. tekstylia, dekoracje, zabawki oraz szwedzkie przysmaki.

Rzeszów

Oto mistrzyni i mistrz Rzeszowa w szachach

RZESZÓW. Zakończyły się XVI Mistrzostwa Rzeszowa w Szachach. Nowym mistrzem szachowym został 17-letni Mateusz Kusiak, a mistrzynią Maja Kokocińska (Rzeszowski Klub Szachowy).

Rzeszów

Od 6 grudnia Świąteczne Miasteczko na rzeszowskim Rynku [PROGRAM]

RZESZÓW. Wzorem ubiegłych lat, tak i w tym roku rzeszowski Rynek zyska magiczny klimat świąt. Centrum starówki na miesiąc zamieni się w Świąteczne Miasteczko.

Rzeszów

Milionowy pasażer na lotnisku w Jasionce. To będzie kolejny rekordowy rok

RZESZÓW/JASIONKA. Już w listopadzie podrzeszowskie lotnisko powitało milionowego pasażera w tym roku. Przypomnijmy, że rok temu stało się to ponad miesiąc później, bo 28 grudnia 2023 r.

Reklama