Rzeszów - Piątek, 16.05.2025
Reklama

Politechnika Rzeszowska i PWSTE w Jarosławiu rozpoczynają współpracę

Dodano:

fot. Politechnika Rzeszowska
fot. Politechnika Rzeszowska
RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska podpisała porozumienie o współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Techniczno-Ekonomiczną w Jarosławiu w sprawie wspólnego kształcenia studentów, współpracy dydaktycznej, naukowej i rozwojowej.

Porozumienie podpisali prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej oraz prof. ucz. dr hab. Krzysztof Rejman, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu. W uroczystości wziął udział minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, który odwiedził w czwartek Politechnikę Rzeszowską.

Podpisana umowa zakłada m.in. współpracę przy opracowywaniu programów studiów pierwszego stopnia na kierunkach prowadzonych zarówno na Politechnice Rzeszowskiej jak i Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu.

Dotyczy to m.in. kierunków: automatyka i elektronika praktyczna, budownictwo, informatyka, logistyka i spedycja. W ramach umowy kandydaci na pierwszy rok studiów, którzy ze względu na wyczerpaną liczbę miejsc nie zostali przyjęci na Politechnikę Rzeszowską mogą podjąć studia na PWST-E w Jarosławiu. Z kolei absolwenci studiów pierwszego stopnia na PWSTE mogą kontynuować studia na Politechnice Rzeszowskiej.

„Nasze porozumienie dotyczy prowadzenia i wsparcia wspólnych kierunków studiów o profilu technicznym. Będą realizowane te kierunki studiów, które w planie ma uczelnia w Jarosławiu, i które wkomponowują się w to, co my robimy na Politechnice. Nasza uczelnia gwarantuje wsparcie kadrowe i możliwość przyjścia na studia magisterskie osób, które ukończyły studia pierwszego stopnia w Jarosławiu” – mówił prof. Markowski.
Reklama
Porozumienie obejmuje również współpracę przy tworzeniu nowych kierunków studiów w PWSTE w Jarosławiu, takich jak mechatronika, mechanika i budowa maszyn, geodezja i kartografia.

„Dla nas jest to wielka szansa na to, żebyśmy mogli rozwijać się i jeszcze lepiej kształcić na poziomie licencjackim i inżynierskim. Chcemy otwierać nowe kierunki i dzięki tej współpracy będziemy mogli to robić sprawniej. Będę zachęcał inne uczelnie, abyśmy tworzyli taką sieć współpracy” – mówił rektor Rejman.

Minister podkreślił, że polskie uczelnie dobrze kształcą, zwłaszcza na potrzeby gospodarki. Powinny one współpracować ze sobą i konkurować ze światem. Minister Gowin zaznaczył, że Politechnika Rzeszowska dzięki planom rozwojowym może być w jeszcze większym stopniu kołem zamachowym rozwoju całego regionu.

„Jestem przekonany, że uczelnia w Jarosławiu z tej współpracy wyniesie bardzo wiele korzyści. Dla Politechniki Rzeszowskiej jest to natomiast szansa, aby Ci młodzi mieszkańcy Podkarpacia i całej Polski, którzy nie mają możliwości podjęcia studiów licencjackich w Rzeszowie z uwagi na ograniczoną ilość miejsc w stosunku do chętnych wykształcili się w Jarosławiu i następnie dobrze przygotowani przy udziale kadry PRz będą trafiać na studia magisterskie na PRz” – mówił minister Jarosław Gowin.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

23-latek groził śmiercią kierującej taxi na aplikację

RZESZÓW. Zarzut kierowania gróźb karalnych usłyszał 23-letni mieszkaniec powiatu rzeszowskiego, który nie chciał zapłacić za kurs kobiecie kierującej pojazdem na aplikację. Mężczyzna przedmiotem przypominającym broń, groził jej pozbawieniem życia.

Rzeszów

41-latek spowodował kolizję i odjechał. Miał ponad 2 promile i zakaz prowadzenia pojazdów

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci zatrzymali mieszkańca Rzeszowa, który wsiadł za kierownicę mając ponad 2 promile alkoholu i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. 41-latkek spowodował kolizję i odjechał z miejsca zdarzenia.

Rzeszów

10 wypadków, 44 kolizje. Rzeszowscy policjanci podsumowali "majówkę"

RZESZÓW. Policjanci rzeszowskiej drogówki podsumowali działania „Majowy weekend”. W ciągu sześciu dni trwania akcji, mundurowi odnotowali 10 wypadków i 44 kolizje drogowe. Wyeliminowali z ruchu 6 nietrzeźwych kierujących.

Rzeszów

Podpisano umowę z wykonawcą PCLA. Ma być gotowe jesienią 2026 roku

RZESZÓW. Dziś w ratuszu podpisano umowę z firmą Mirbud, która wybuduje Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki za kwotę 194 mln zł. Inwestycja ma być gotowa w październiku 2026 roku.

Rzeszów

Wielka impreza na rzeszowskim Rynku z okazji "Dnia osób z niepełnosprawnościami"

RZESZÓW. Barwny korowód, występy zespołów, warsztaty, zawody i wiele więcej atrakcji przygotowano z okazji tegorocznych obchodów „Dnia osób z niepełnosprawnościami” w Rzeszowie. Wydarzenie organizuje stowarzyszenie „For You”.

Rzeszów

Komunikacja miejska. Nowe przystanki na żądanie

RZESZÓW. Od 1 maja lista przystanków na żądanie w Rzeszowie zwiększy się o 116 kolejnych (w tym 8 poza miastem). Dla 12 przystanków przywrócony zostanie status przystanku „stałego”.

Rzeszów

Szkoła Podstawowa nr 12 w Rzeszowie odnowiona

RZESZÓW. W budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie odnowione zostały sale lekcyjne, świetlica oraz inne pomieszczenia. Renowacja była możliwa dzięki środkom przekazanym miastu przesz Fundację Leroy Merlin.

Rzeszów

Rozbudowa stadionu na os. Przybyszówka. Powstaną m.in. zadaszone trybuny

RZESZÓW. Miasto ogłosiło przetarg na rozbudowę boiska piłkarskiego przy ul. Stadionowej w Rzeszowie. Powstaną m.in. dwie zadaszone trybuny. Zadanie będzie realizowane w ramach RBO.

Reklama