Rzeszów - Wtorek, 16.09.2025
Reklama

Politechnika Rzeszowska podpisała umowę z Centrum Medycznym MEDYK

Dodano: 16.11.2020 r.

fot. Beata Motyka, Politechnika Rzeszowska
fot. Beata Motyka, Politechnika Rzeszowska
RZESZÓW. Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik i prezes Zarządu Centrum Medycznego MEDYK Stanisław Mazur podpisali umowę o współpracy. Dotyczy ona w pierwszej kolejności ponownego utworzenia na terenie miasteczka akademickiego uczelni przychodni akademickiej od 1 grudnia br., która będzie świadczyć podstawową opiekę zdrowotną dla studentów, doktorantów i pracowników uczelni.

W spotkaniu uczestniczyli rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem prof. Jarosław Sęp, kanclerz mgr inż. Andrzej Sowa, dyrektor Centrum Fizjoterapii i Sportu mgr Jerzy Pająk, zastępca dyrektora ds. sportu i organizacji CFiS mgr inż. Grzegorz Sowa, prezes Zarządu Centrum Medycznego MEDYK Stanisław Mazur, dyrektor medyczny Gabriela Skorwider-Tucka, dyrektor ds. rozwoju Tomasz Brud, kierownik Działu Promocji Agnieszka Gocek.

JM Rektor prof. Piotr Koszelnik podkreślił, że współpraca Politechniki Rzeszowskiej i Centrum Medycznego MEDYK trwa od wielu lat, a ponowne uruchomienie przychodni w budynku uczelni ma zapewnić studentom i pracownikom podstawową opiekę medyczną, tak ważną zwłaszcza wobec zagrożenia epidemicznego. "Politechnika Rzeszowska to uczelnia techniczna ukierunkowana na tworzenie nowej wiedzy w zakresie badań związanych z dyscyplinami inżynieryjno-technicznymi i kształceniem inżynierów. Powinno się to odbywać w warunkach bezpiecznych, a obecna sytuacja poskazuje, że taka opieka jest bardzo potrzebna". Rektor podkreślił, że jest to pierwszy krok w zacieśnianiu współpracy, która będzie realizowana również w innych obszarach.
Reklama
Stanisław Mazur podkreślił, że współpraca między Politechniką Rzeszowską a MEDYKIEM trwa od 2000 r.: "Politechnika Rzeszowska jest uczelnią prestiżową. Jest to miejsce, w którym elitarna grupa naukowców prowadzi badania na wysokim poziomie. Tutaj kształcą się przyszli inżynierowie, tutaj jest nauka i wysoka jakość". Podkreślił również, jak bardzo ważna jest profilaktyka, edukacja i zapobieganie oraz wykrywanie wielu schorzeń: "Zawsze mieliśmy dużą przychylność ze strony władz uczelni, kadry i studentów. Zrobiliśmy wiele wspólnych inicjatyw, spotkań, akcji czy szkoleń i bardzo byśmy chcieli, aby to było kontynuowane. W dobie pandemii chcielibyśmy zabezpieczyć studentów, pracowników i emerytów, pomagając zdiagnozować nie tylko COVID-19, ale także inne choroby cywilizacyjne. I po to właśnie powstaje placówka na terenie uczelni".

Zgodnie z umową Politechnika Rzeszowska udostępni pomieszczenia Centrum Medycznemu MEDYK na potrzeby prowadzenia przychodni, którą będzie kierował specjalista medycyny rodzinnej Karol Radochoński. Ponadto w ramach współpracy pracownicy MEDYKA będą przeprowadzać szkolenia dla studentów, m.in. dotyczące szkodliwości palenia papierosów, nadużywania alkoholu czy narkotyków. W planach są także badania profilaktyczne dotyczące np. układu krążenia w ramach medycyny pracy, a także wprowadzenie wideoporad dla pacjentów.

 
Źródło: informacja prasowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Włamywali się i okradali samochody przy ul. Dąbrowskiego. Usłyszeli zarzuty

RZESZÓW. Dwaj 26-latkowie zostali zatrzymani przez Policję w związku z podejrzeniem dokonania włamań do samochodów i kradzieży. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty.

Rzeszów

Czołowe zderzenie osobówki z ciężarówką w Stobiernej. Nie żyje 50-latek

RZESZÓW. Śmierć na miejscu poniósł 50-letni kierowca opla, który zderzył się czołowo z samochodem ciężarowym w Stobiernej. Policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku.

Rzeszów

Studenci Politechniki Rzeszowskiej pomogli potrzebującym

RZESZÓW. Samorząd Studencki Politechniki Rzeszowskiej po raz kolejny zorganizował akcję pod hasłem „Studenckie Mikołajki”. Tym razem pomoc trafiła do podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Nowej Dębie.

Rzeszów

Pijany 49-latek uszkodził samochód na ul. Krakowskiej. Zatrzymał go policjant po służbie

RZESZÓW. Policjant po służbie zatrzymał 49-letniego mężczyznę, który kopał samochody stojące na parkingu, a jeden z nich poważnie uszkodził. Okazało się, że 49-latek był pod wpływem alkoholu.

Rzeszów

Trwa przebudowa Stadionu Miejskiego

RZESZÓW. Trwają intensywne prace przy przebudowie Stadionu Miejskiego przy ul. Hetmańskiej. Obiekt zyska nową infrastrukturę, a istniejąca będzie dostosowana na potrzeby  zapewnienia prowadzenia rozgrywek na poziomie I ligi.

Rzeszów

Jak pojadą autobusy komunikacji miejskiej w Sylwestra i w Nowy Rok?

RZESZÓW. W Sylwestra godziny kursowania autobusów komunikacji miejskiej zostaną skrócone, a w Nowy Rok autobusy pojadą jak w święta.

Rzeszów

W Pogwizdowie Nowym będzie działał tymczasowy Punkt Obsługi Mieszkańców

RZESZÓW. Miasto uruchamia tymczasowy Punkt Obsługi Mieszkańców w Pogwizdowie Nowym, który z dniem 1 stycznia 2021 r. stanie się częścią Rzeszowa.   

Rzeszów

W pożarze domu w Zaczerniu zginął 46-letni mężczyzna

RZESZÓW. Do tragicznego pożaru doszło dzień przed Wigilią w Zaczerniu. Podczas akcji gaśniczej strażacy znaleźli zwłoki mężczyzny.

Reklama