Reklama

Aktualności / Rzeszów

Politechnika Rzeszowska upamiętniła muralem pierwszego rektora uczelni

Dodano: 04.04.2019 r.

Politechnika Rzeszowska upamiętniła muralem pierwszego rektora uczelni - Aktualności Rzeszów

fot. Politechnika Rzeszowska

RZESZÓW. Na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki uroczyście odsłonięto mural upamiętniający doc. Romana Niedzielskiego, pierwszego rektora Politechniki Rzeszowskiej. 

Mural przedstawiający rektora pierwszej rzeszowskiej uczelni namalowano na tylnej ścianie odnowionej auli A-61 w budynku Wydziału Elektrotechniki i Informatyki przy ul. Wincentego Pola. Obraz wykonał Mateusz Bąk. Postać doc. Niedzielskiego znajduje się między jego krótką biografią, a wizerunkiem budynku Wydziału.

Doc. Roman Niedzielski był rektorem w latach 1966-1972. Mural z jego wizerunkiem odsłoniła córka Krystyna oraz rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Tadeusz Markowski: „Tato był człowiekiem wielkiego serca, był szalenie łagodny, w domu panowała miła, rodzinna atmosfera. Dużo się mówiło i dyskutowało. Ojciec nigdy nie podnosił głosu. Tłumaczył, że powinno być tak i tak, a Ty zrobisz jak będziesz uważać” – wspominała Krystyna Niedzielska.

Prof. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej podkreślił, że obecne pokolenie pracowników naukowych uczelni, ma okazję konsumować to, co rozpoczął prof. Niedzielski. Zwłaszcza, że rozruch i rozwój uczelni był okupiony bardzo dużym wysiłkiem. W trakcie uroczystości, prof. Grzegorz Ostasz, prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej PRz wygłosił referat, w którym przypomniał życiorys i sylwetkę rektora Niedzielskiego.

Pierwszego rektora Politechniki Rzeszowskiej podczas uroczystości wspominali uczniowie, współpracownicy, członkowie rodziny i przyjaciele. Dr inż. Edward Rejman, z Katedry Konstrukcji Maszyn, który we wrześniu 1970 r. został zatrudniony przez rektora Niedzielskiego na stanowisku asystenta, wspominał w jaki sposób prof. Niedzielski przygotowywał asystentów do pracy.

„Mieliśmy obowiązek uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych ze studentami. Po wysłuchaniu cyklu wykładów, byliśmy wdrażani do dydaktyki. Polegało to na tym, że prowadziliśmy wykłady, oczywiście pod kontrolą i z obecnością Pana Profesora Niedzielskiego.  On siedział w ławce, trzymał swoją charakterystyczną fajkę, którą zawsze przygryzał a my prowadziliśmy wykład. Trzeba powiedzieć, że Pan Profesor zachowywał się bardzo elegancko, nigdy się nie wtrącał. Natomiast po zajęciach szliśmy na spotkanie i tam wskazywał nam nasze uchybienia” – opowiadał dr inż. E. Rejman.
 
Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Zabytkowy Jelcz ponownie wyjedzie na ulice Rzeszowa - Aktualności Rzeszów

Zabytkowy Jelcz ponownie wyjedzie na ulice Rzeszowa

RZESZÓW. Już wkrótce na ulicach Rzeszowa znów będzie można zabytkowego Jelcza z MPK Rzeszów. Kilka tygodniu temu...

Połączenie uli Hoffmanowej i Wyspiańskiego. Tunel zamiast wiaduktu? - Aktualności Rzeszów

Połączenie uli Hoffmanowej i Wyspiańskiego. Tunel zamiast wiaduktu?

RZESZÓW. Ratusz rozważa alternatywne połączenie ulic Hoffmanowej i Wyspiańskiego. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zapowiedział przy...

Od 1 marca zmiany rozkładów jazdy autobusów MPK  - Aktualności Rzeszów

Od 1 marca zmiany rozkładów jazdy autobusów MPK

RZESZÓW. Od piątku, 1 marca nastąpi zmiana rozkładów jazdy ośmiu linii komunikacji miejskiej w Rzeszowie. Popularne linie 0A i...

Festiwal Roślin w nowej lokalizacji. Ponad 400 rodzajów, kilkadziesiąt nowości - Aktualności Rzeszów

Festiwal Roślin w nowej lokalizacji. Ponad 400 rodzajów, kilkadziesiąt nowości

RZESZÓW. Festiwal Roślin powraca do Rzeszowa. Tym razem dwudniowe wydarzenie odbędzie się w nowej, większej lokalizacji. Organizatorz...

Teren rekreacyjny na os. Baranówka będzie rozbudowany. Powstanie Fun Park - Aktualności Rzeszów

Teren rekreacyjny na os. Baranówka będzie rozbudowany. Powstanie Fun Park

RZESZÓW. Na os. Baranówka powstanie tor z przeszkodami dla rowerów, hulajnóg, rolek i deskorolek. Fun Park Baran...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Reklama
Partnerzy: