Rzeszów - Piątek, 11.07.2025
Reklama

Politechnika Rzeszowska upamiętniła muralem pierwszego rektora uczelni

Dodano:

fot. Politechnika Rzeszowska
fot. Politechnika Rzeszowska
RZESZÓW. Na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki uroczyście odsłonięto mural upamiętniający doc. Romana Niedzielskiego, pierwszego rektora Politechniki Rzeszowskiej. 

Mural przedstawiający rektora pierwszej rzeszowskiej uczelni namalowano na tylnej ścianie odnowionej auli A-61 w budynku Wydziału Elektrotechniki i Informatyki przy ul. Wincentego Pola. Obraz wykonał Mateusz Bąk. Postać doc. Niedzielskiego znajduje się między jego krótką biografią, a wizerunkiem budynku Wydziału.

Doc. Roman Niedzielski był rektorem w latach 1966-1972. Mural z jego wizerunkiem odsłoniła córka Krystyna oraz rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Tadeusz Markowski: „Tato był człowiekiem wielkiego serca, był szalenie łagodny, w domu panowała miła, rodzinna atmosfera. Dużo się mówiło i dyskutowało. Ojciec nigdy nie podnosił głosu. Tłumaczył, że powinno być tak i tak, a Ty zrobisz jak będziesz uważać” – wspominała Krystyna Niedzielska.

Prof. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej podkreślił, że obecne pokolenie pracowników naukowych uczelni, ma okazję konsumować to, co rozpoczął prof. Niedzielski. Zwłaszcza, że rozruch i rozwój uczelni był okupiony bardzo dużym wysiłkiem. W trakcie uroczystości, prof. Grzegorz Ostasz, prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej PRz wygłosił referat, w którym przypomniał życiorys i sylwetkę rektora Niedzielskiego.
Reklama
Pierwszego rektora Politechniki Rzeszowskiej podczas uroczystości wspominali uczniowie, współpracownicy, członkowie rodziny i przyjaciele. Dr inż. Edward Rejman, z Katedry Konstrukcji Maszyn, który we wrześniu 1970 r. został zatrudniony przez rektora Niedzielskiego na stanowisku asystenta, wspominał w jaki sposób prof. Niedzielski przygotowywał asystentów do pracy.

„Mieliśmy obowiązek uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych ze studentami. Po wysłuchaniu cyklu wykładów, byliśmy wdrażani do dydaktyki. Polegało to na tym, że prowadziliśmy wykłady, oczywiście pod kontrolą i z obecnością Pana Profesora Niedzielskiego.  On siedział w ławce, trzymał swoją charakterystyczną fajkę, którą zawsze przygryzał a my prowadziliśmy wykład. Trzeba powiedzieć, że Pan Profesor zachowywał się bardzo elegancko, nigdy się nie wtrącał. Natomiast po zajęciach szliśmy na spotkanie i tam wskazywał nam nasze uchybienia” – opowiadał dr inż. E. Rejman.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

30 czerwca otwarcie I etapu Wisłokostrady. Pojedziemy nowym Mostem Załęskim

RZESZÓW. To już oficjalna informacja. Od 30 czerwca 2025 roku będzie można korzystać z 630-metrowego odcinka Wisłokostrady.

Rzeszów

Kąpielisko Miejskie przy ul. Kwiatkowskiego znów otwarte

RZESZÓW. Od piątku na rzeszowskiej Żwirowni powiewa biała flaga. Oznacza to, że woda jest zdatna do kąpieli.

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa spotka się z mieszkańcami trzech osiedli

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek kontynuuje spotkania z mieszkańcami z cyklu "Rzeszów To My". Najbliższe odbędzie się z mieszkańcami trzech osiedli.

Rzeszów

Prawie 300 wolnych miejsc w rzeszowskich żłobkach

RZESZÓW. Rzeszów zachęca rodziców do skorzystania z usług świadczonych przez Miejski Zespół Żłobków. Od września będzie wolnych 290 miejsc w rzeszowskich żłobkach. Są one dostępne we wszystkich placówkach oprócz Żłobka nr 7...

Rzeszów

Na kilka godzin zamkną Most Zamkowy. Objazdy autobusów MPK

RZESZÓW. W związku z organizacją wielkiego koncertu w ramach ESK 2025, który odbędzie się przy hali Podpromie, w piątek, 27 czerwca przez kilka godzin Most Zamkowy będzie nieprzejezdny. Dla autobusów komunikacji miejskiej...

Rzeszów

Zakaz kąpieli na rzeszowskiej Żwirowni

RZESZÓW. Na rzeszowskiej Żwirowni wywieszono czerwoną flagę. Powód: Oczekiwanie na wynik badania jakości wody. Do tego czasu obowiązuje zakaz kąpieli.

Rzeszów

Śledztwo w sprawie pożaru mieszkania przy ul. Popiełuszki

RZESZÓW. Trwa śledztwo w sprawie tragicznego pożaru do którego doszło w jednym z mieszkań w bloku przy ul. Popiełuszki na osiedlu Nowe Miasto. W pożarze zginęła 14-letnia dziewczynka.

Rzeszów

Utrudnienia w ruchu na skrzyżowaniu ul. Maczka i Siemieńskiego. Możliwe opóźnienia autobusów MPK

RZESZÓW. W nocy z 23 na 24 czerwca na przebudowywanym skrzyżowaniu ulic Maczka i Siemieńskiego wystąpią utrudnienia w ruchu. Układana będzie ostatnia warstwa nawierzchni.

Reklama