Reklama

Aktualności / Rzeszów

Pomnik płk. Cieplińskiego odsłonięty

Dodano: 29.11.2021 r.

Pomnik płk. Cieplińskiego odsłonięty - Aktualności Rzeszów

fot. PUW w Rzeszowie

RZESZÓW. W ub. sobotę, w dniu urodzin płk Łukasza Cieplińskiego, odsłonięto jego popiersie. Pomnik stanął na terenie dowództwa 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej przy ul. Lwowskiej 4.
 
Inicjatorami upamiętnienia płk. Cieplińskiego były 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, Światowy Związek Żołnierzy AK – Okręg Podkarpacki oraz Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie. 

W uroczystości wzięli udział m.in. wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Michał Małyska, dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN Dariusz Iwaneczko, a także marszałek Władysław Ortyl.

Wojewoda Ewa Leniart podkreśliła, że postawa i życie Łukasza Cieplińskiego ma odzwierciedlenie w formach upamiętnienia jego postaci w naszym województwie.

– Podkarpacie jest regionem, w którym pamięć o bohaterze dnia dzisiejszego – płk. Łukaszu Cieplińskim była kultywowana przede wszystkim przez jego podkomendnych, potem przez działaczy opozycji antykomunistycznej – ludzi „Solidarności” – przypominała wojewoda.

Pomnik autorstwa krakowskiego rzeźbiarza Wiesława Domańskiego poświęcony jest wybitnej postaci płk Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”, żołnierza organizacji Orła Białego, ZWZ-AK oraz „NIE” i Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj, a także prezesa IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Oficer został patronem 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie, na terenie której usytuowany został pomnik.REKLAMA

Monument przedstawia popiersie płk. Łukasza Cieplińskiego w kurtce oficerskiej munduru galowego Wojska Polskiego II RP i w czapce oficerskiej z Orłem. Na granitowym cokole umieszczone są – odlane z brązu – Krzyż Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” 1945–1954 oraz symbol 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, a także tablica memoriałowa z tekstem rozpoczynającym się od cytatu za płk Cieplińskim:

„Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze.
Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą,
jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą.
Jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość.”
 
Fundatorami pomnika zostali: Fundacja PGE, Huta Stalowa Wola S.A. Polska Grupa Zbrojeniowa, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Okręg Podkarpacki, Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie oraz Szkoła Nauki Jazdy Wiraż.

 
Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Inwestycja drogowa na osiedlu Drabinianka - Aktualności Rzeszów

Inwestycja drogowa na osiedlu Drabinianka

RZESZÓW. Miasto wybrało wykonawcę dokumentacji projektowej dla rozbudowy ul. Jachowicza oraz budowy nowej drogi, która połączy...

Transmisja online z uroczystości 668-lecia Lokacji Miasta Rzeszowa - Aktualności Rzeszów

Transmisja online z uroczystości 668-lecia Lokacji Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Już 19 stycznia 2022 r. w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się uroczystość 668-lecia Lokacji Miasta Rzeszowa....

30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Rzeszowie [PROGRAM] - Aktualności Rzeszów

30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Rzeszowie [PROGRAM]

RZESZÓW. Jubileuszowy 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 30 stycznia 2022 roku. Na scenie rzeszowskiego ryn...

Dwukrotnie próbował okraść tę samą drogerię. Wpadł za drugim razem - Aktualności Rzeszów

Dwukrotnie próbował okraść tę samą drogerię. Wpadł za drugim razem

RZESZÓW. Policjanci zatrzymali 19-latka, który dwukrotnie usiłował okraść jedną z rzeszowskich drogerii. Za pierwszym razem mu...

Nowa organizacja ruchu na al. Sikorskiego. Buspas zlikwidowany - Aktualności Rzeszów

Nowa organizacja ruchu na al. Sikorskiego. Buspas zlikwidowany

RZESZÓW. Na części al. Sikorskiego obowiązuje już nowa organizacja ruchu. Po 10 latach zlikwidowano tam buspas....

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem