Rzeszów - Poniedziałek, 12.05.2025
Reklama

Pomnik płk. Cieplińskiego odsłonięty

Dodano:

fot. PUW w Rzeszowie
fot. PUW w Rzeszowie
RZESZÓW. W ub. sobotę, w dniu urodzin płk Łukasza Cieplińskiego, odsłonięto jego popiersie. Pomnik stanął na terenie dowództwa 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej przy ul. Lwowskiej 4.
 
Inicjatorami upamiętnienia płk. Cieplińskiego były 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, Światowy Związek Żołnierzy AK – Okręg Podkarpacki oraz Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie. 

W uroczystości wzięli udział m.in. wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Michał Małyska, dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN Dariusz Iwaneczko, a także marszałek Władysław Ortyl.

Wojewoda Ewa Leniart podkreśliła, że postawa i życie Łukasza Cieplińskiego ma odzwierciedlenie w formach upamiętnienia jego postaci w naszym województwie.

– Podkarpacie jest regionem, w którym pamięć o bohaterze dnia dzisiejszego – płk. Łukaszu Cieplińskim była kultywowana przede wszystkim przez jego podkomendnych, potem przez działaczy opozycji antykomunistycznej – ludzi „Solidarności” – przypominała wojewoda.

Pomnik autorstwa krakowskiego rzeźbiarza Wiesława Domańskiego poświęcony jest wybitnej postaci płk Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”, żołnierza organizacji Orła Białego, ZWZ-AK oraz „NIE” i Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj, a także prezesa IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Oficer został patronem 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie, na terenie której usytuowany został pomnik.
Reklama
Monument przedstawia popiersie płk. Łukasza Cieplińskiego w kurtce oficerskiej munduru galowego Wojska Polskiego II RP i w czapce oficerskiej z Orłem. Na granitowym cokole umieszczone są – odlane z brązu – Krzyż Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” 1945–1954 oraz symbol 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, a także tablica memoriałowa z tekstem rozpoczynającym się od cytatu za płk Cieplińskim:

„Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze.
Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą,
jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą.
Jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość.”
 
Fundatorami pomnika zostali: Fundacja PGE, Huta Stalowa Wola S.A. Polska Grupa Zbrojeniowa, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Okręg Podkarpacki, Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie oraz Szkoła Nauki Jazdy Wiraż.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Międzynarodowy sukces studentów Politechniki Rzeszowskiej

RZESZÓW. Studenci Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej odnieśli kolejny światowy sukces. Tym razem przywieźli pięć srebrnych medali z zawodów w USA.

Rzeszów

Czy w Rzeszowie powstanie PRZESTRZEŃ Kwadratowa dla mieszkańców? Trwa głosowanie

Fundacja Rzeszowska mobilizuje Rzeszowian do głosowania na kwadratową PRZESTRZEŃ, która w wakacje mogłaby pojawić się w naszym mieście.

Rzeszów

Pokaz nowoczesnych technologii na Politechnice Rzeszowskiej. Będą m.in. warsztaty, symulatory i e-hulajnogi

RZESZÓW. Wydarzenie odbędzie się 16 kwietnia od godz. 11:00 do godz. 17:00.

Rzeszów

Świąteczne kursy autobusów i dodatkowy przystanek dla linii nr 2 i 47

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie podał informacje o kursowaniu autobusów komunikacji miejskiej w okresie okołoświątecznym.

Rzeszów

Ponad 2 tys. motocyklistów przywitało wiosnę w Rzeszowie

RZESZÓW. Ponad 2 tysiące motocyklistów zjechało do Rzeszowa na VIII Motocyklowe Topienie Marzanny.

Rzeszów

Warsztaty z obsługi tabletów dla osób po 50-tce

RZESZÓW. Na dwudniowych warsztatach uczestnicy poznają użyteczność urządzenia z zainstalowanym Androidem 6.0 w życiu codziennym...

Rzeszów

Game Over Cycles otwiera sezon motocyklowy. W sobotę Motobazar i dni otwarte salonów

RZESZÓW. Zorganizowany po raz pierwszy Motobazar GOC to impreza otwarta i darmowa zarówno dla sprzedających, jak i kupujących.

Reklama