Rzeszów - Wtorek, 28.05.2024
Reklama

Ponad 42 mln zł na kulturę w Rzeszowie

Dodano: 12.04.2024 r.

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. W tegorocznym budżecie Rzeszowa zarezerwowano ponad 42 mln zł na kulturę. Za te pieniądze miasto planuje zrealizować aż 1500 wydarzeń. Wśród tych największych można wymienić m.in. festiwal Wschód Kultury - Europejski Stadion Kultury, festiwal Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor, Re: Rzeszów Festival czy Karpaty na Widelcu.

W środę, pod Instytutem Muzyki UR przy ul. Dąbrowskiego, Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zorganizował konferencję prasową dotyczącą podsumowania działań na rzecz kultury w Rzeszowie jakie zrealizowano w ciągu ostatnich trzech lat. Konrad Fijołek podkreślał, że w jego filozofii zarządzania miastem „kultura ma bardzo ważne, wręcz strategiczne znaczenie”. Włodarz miasta podzielił działania na rzecz kultury na trzy obszary: pierwszy dotyczy infrastruktury, drugi obejmuje współpracę z organizacjami pozarządowymi i wreszcie trzeci, związany z rozwijaniem współpracy międzynarodowej w zakresie kultury i sztuki.

W przypadku działań dotyczących pierwszego z wymienionych obszarów, Prezydent Rzeszowa wspomniał o pozyskaniu na rzecz mieszkańców  budynku najstarszego kina w Rzeszowie, czyli Zorzy. Dalej mówił o rozpoczęciu prac przygotowawczych do kompleksowej rozbudowy Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa i powiększenia jej o dwie dodatkowe kondygnacje. Konrad Fijołek przypomniał również o innej nowej, infrastrukturalnej inwestycji kulturalnej jak będzie realizowana w Rzeszowie. Chodzi o kamienicę przy ul. Króla Kazimierza, która zostanie zmodernizowana. Powstanie tam miejsce pn. Kulturalna Caffe.

Podczas środowej konferencji, Prezydent Rzeszowa przedstawił również kilka ambitnych planów na przyszłość. Wśród nich wymienił przywrócenie mieszkańcom i modernizację terenów pokolejowych, konkurs architektoniczny na Bibliotekę Nova z salą audiowizualną dla ponad tysiąca widzów, a także modernizację hali targowej i targowiska Jutrzenka czy przywrócenie mieszkańcom Zamku Lubomirskich. Wśród mniejszych przedsięwzięć wymienił m.in. także realizację domów kultury na Krakowskiej Południe i Nowym Mieście.
Reklama
Drugim filarem działań była współpraca z organizacjami pozarządowymi, które tworzą „ferment kulturalny” w mieście. - Tu również odpowiedzieliśmy na wiele wyzwań - wniosków środowiska kultury, które stworzyło pierwszą w historii Społeczną Radę Kultury przy prezydencie. Rada jest ciałem doradczym i kreującym potrzeby w obszarze kultury – mówił Fijołek. W oparciu o sugestie ludzi środowisk twórczych zwiększone zostały przede wszystkim środki na działalność kulturalną dla organizacji pozarządowych. Stworzyliśmy np. pierwszy w historii konkurs na działalność całoroczną dla organizacji pozarządowych. Zwiększamy i będziemy zwiększać środki na dotacje dla organizacji pozarządowych na wydarzenia kulturalne – zapowiedział Konrad Fijołek.

Trzeci element działań na rzecz kultury w Rzeszowie, który wymienił Prezydent Rzeszowa, to to rozwijanie współpracy międzynarodowej w zakresie kultury i sztuki. - Chcemy życie kulturalne podnosić na jeszcze wyższy poziom. Staliśmy się międzynarodowym miastem, i chcemy, żeby międzynarodowe wydarzenia kulturalne, partnerstwa międzynarodowe twórcze i artystyczne były realizowane w Rzeszowie – mówił Konrad Fijołek.
 
 
Reklama

Komentarze

Tagi

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Współpraca miasta i NGO na rzecz seniorów

Rzeszów zachęca seniorów do aktywności. „Nie siedźcie w domu”

RZESZÓW. Ponad 73 tys. zł przeznaczy miasto na działania aktywizujące seniorów. Będą to m.in. pikniki, wykłady, prelekcje, zajęcia ruchowe, spotkania okolicznościowe i ze specjalistami, warsztaty i imprezy plenerowe organizowane przez organizacje pozarządowe.

Nowy teren rekreacyjny

Na os. Biała powstanie ogród kieszonkowy z boiskiem i tyrolką

RZESZÓW. Mieszkańcy rzeszowskiego osiedla Biała zyskają nowy teren rekreacyjny. W rejonie istniejącego placu zabaw, powstanie ogród kieszonkowy.

Rzeszów

Zwłoki kobiety przy ul. Lubelskiej. Policjanci ustalili jej tożsamość

RZESZÓW. Rzeszowskim policjantom udało się w końcu ustalić tożsamość kobiety, której zwłoki znaleziono w przy ul. Lubelskiej. Okazało się, że to 48-letnia obywatelka Ukrainy.

Rzeszów

Remonty remiz i nowy samochód dla OSP Rzeszów Zalesie

OSP Rzeszów Zalesie będzie miało nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Zakup pojazdu będzie sfinansowany ze środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu Rzeszowa.

Rzeszów

W Uniwersytecie Rzeszowskim otwarto Instytut Psychologii

RZESZÓW. W środę, 22 maja odbyło się uroczyste otwarcie Instytutu Psychologii w Uniwersytecie Rzeszowskim. Na kierunku Psychologia kształci się obecnie 76 studentów.

Rzeszów

Stały punkt kontroli autokarów przy hali Podpromie

RZESZÓW. W najbliższy poniedziałek, 27 maja 2024 r. w Rzeszowie rusza policyjny punkt kontroli autokarów. Funkcjonariusze będą kontrolować autokary i pojazdy przewożące dzieci i młodzież na wycieczki.

NOWA SPORTOWA ATRAKCJA

Jest umowa na budowę Fun Parku na os Baranówka

RZESZÓW. Inwestycja powstanie w ramach ostatniej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Jej koszt to nieco ponad 388 tys. zł.

Reklama