Rzeszów - Wtorek, 23.06.2026
Reklama

Porozumienie ws. Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego podpisane

Dodano: 16.09.2019 r.

fot. Materiały Zarządu Transportu Miejskiego
fot. Materiały Zarządu Transportu Miejskiego
RZESZÓW. Przedstawiciele Polskich Kolei Państwowych S.A., PKP PLK i Gminy Miasto Rzeszów podpisali porozumienie dotyczące powstania Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Przebudowa Dworca Głównego ma się zakończyć w 2022 roku.

Mamy pierwszego „pewniaka” w sprawie przebudowy rzeszowskiego Dworca. Podpisane porozumienie jest równoznaczne z przejściem ze stanu teoretycznego do praktycznego. Już w przyszłym roku ruszy inwestycja, o której mówiono od dłuższego czasu, choć o zawarciu porozumienia wiadomo było już od czerwca. Poza przedstawicielami stron, na konferencji prasowej na stacji Rzeszów Główny obecny był m.in. poseł Wojciech Buczak oraz wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.



Inwestycja, która „upiększy” Rzeszów

„Wiemy, że na razie zaplanowane inwestycje zakładają powstanie obiektu o charakterze parkingu podziemnego i rozwiązaniami komunikacyjnymi, które do stacji Rzeszów Główny będą prowadzić. Cała inwestycja zakłada, że zostanie zainwestowanych 70 mln zł. Czas realizacji tej inwestycji przewidziany jest na lata 2020-2022,  z tym, że rok przyszły jest rokiem, w którym założono realizację fazy projektowej” – wyjaśniała wojewoda.

Przypomnijmy, że w pierwszej wersji za budowę Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego miały być odpowiedzialne trzy strony: PKP, PKS i Ratusz, jednak rzeczywistość zweryfikowała możliwości finansowe poszczególnych instytucji i ostatecznie temat należy do ratusza, PKP PLK oraz PKP S.A, których przedstawiciele złożyli dzisiaj stosowne podpisany na trójstronnym porozumieniu.

„Zmieniamy Rzeszów i myślę, że ten teren też się zmieni. Pozostanie jeszcze dworzec PKS-u (…) Jest to kolejna inwestycja, która upiększy, usprawni komunikację” – mówił prezydent Rzeszowa, Tadeusz Ferenc. Kluczową kwestią ujętą w dokumencie jest skoordynowanie realizacji dwóch inwestycji: kompleksowej przebudowy dworca kolejowego oraz budowy miejskiej części RCK. Kolej i Miasto planują przeprowadzić wspólne postepowanie przetargowe, w ramach którego wybrany zostanie wykonawca obydwu inwestycji. 
Reklama


Dworzec Główny w nowej wersji

PKP S.A. planują kompleksową modernizację całego budynku dworcowego Rzeszów Główny oraz budowę obniżonego placu na poziomie -1. Budynek, zgodnie z zaleceniami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, z zewnątrz zachowa swój modernistyczny charakter. Wnętrze obiektu zostanie przebudowane w celu poprawy komfortu obsługi podróżnych oraz zapewnienia większej dostępności dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się: podróżnych z dużymi bagażami, pasażerów z niepełnosprawnościami czy osób starszych.

Budynek dworca zostanie wyposażony w nowoczesne systemy teleinformatyczne oraz bezpieczeństwa. Budowa placu na poziomie -1 ma na celu stworzenie nowoczesnego zintegrowanego węzła komunikacyjnego. Wykonany plac będzie pełnił funkcje łącznika, który zapewni komunikację pomiędzy budynkiem dworca, parkingiem podziemnym oraz peronami. Inwestycja PKP S.A. jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska 2014-2020. Szacowana wartość przebudowy rzeszowskiego Dworca Głównego to około 29 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2022 roku.

Natomiast Inwestycja Gminy Miasto Rzeszów polegająca na budowie parkingu wielopoziomowego z nowoczesnym zagospodarowaniem Placu Dworcowego, a także przebudową sąsiadującego układu komunikacyjnego jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020. Szacowana wartość robót i dostawy systemów ITS to ponad 69 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2023 roku.


Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Wypalał trawę, stracił kontrolę nad żywiołem - interweniowali strażacy

RZESZÓW. 45-letni mężczyzna został ukarany mandatem za wypalanie suchej trawy. 45-latek w pewnym momencie stracił kontrolę nad żywiołem. Ogień zaczął się rozprzestrzeniać. Konieczna była interwencja strażaków. Rzeszowska Policja przypomina, że podpalanie wyschniętej...

Rzeszów

Ponad 70 tysięcy pasażerów w lutym w Jasionce

RZESZÓW. Luty to kolejny miesiąc potwierdzający rosnące zainteresowanie podróżami z Jasionki oraz stabilny rozwój lotniska. Podrzeszowskie lotnisko obsłużyło 70 784 pasażerów – to o 3% więcej w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego...

Rzeszów

Można zgłaszać projekty do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2027

RZESZÓW. Ruszyła najnowsza, 14. już edycja Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Kwota zarezerwowana na projekty mieszkańców wynosi 15,7 mln zł. Propozycje można zgłaszać do 29 marca 2026 r.

Rzeszów

Stracił panowanie nad oplem, uderzył w słup i staranował ogrodzenie. 47-latek miał blisko 1,4 promila

RZESZÓW. Do 3 lat pozbawienia wolności oraz duża kara finansowana grozi 47-letniemu kierowcy, który będąc pod wpływem alkoholu, wsiadł za kółko, stracił panowanie nad pojazdem, uderzył w słup energetyczny i staranował ogrodzenie...

Rzeszów

Bezpieczniej na lotnisku w Jasionce. Zakupiono nowoczesne pojazdy ratowniczo-gaśnicze

JASIONKA. Lotnisko w Jasionce wzbogaciło się o nowy pojazd ratowniczo-gaśniczy. Inwestycja, współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, znacząco podniesie poziom ochrony przeciwpożarowej portu lotniczego oraz regionu.

Rzeszów

Kompletnie pijana kobieta wjechała w bariery na parkingu B1 w Rzeszowie

RZESZÓW. Policjanci zatrzymali 40-letnią kobietę, która Hondą Civic wjechała w bariery energochłonne na terenie parkingu przy hipermarkecie B1 w Rzeszowie. Okazało się, że kierująca miała ponad 3,6 promila.

Rzeszów

Postęp prac na budowie parkingu piętrowego z lądowiskiem przy szpitalu „na górce” [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Na terenie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, trwa budowa piętrowego parkingu z lądowiskiem dla śmigłowców. Inwestycja ma być gotowa do końca czerwca 2026 roku. Sprawdzamy, na jakim...

Rzeszów

Ktoś uszkodził 20 samochodów przy ul. Żwirki i Wigury. Policja prosi o pomoc

RZESZÓW. Rzeszowska policja zwróciła się z prośbą o pomoc do ewentualnych świadków zdarzenia, do którego doszło na jednym z parkingów przy ul. Żwirki i Wigury. Nieznany sprawca uszkodził lakier w 20 samochodach.

Reklama