Rzeszów - Poniedziałek, 30.03.2026
Reklama

Postępują prace na budowie strategicznej inwestycji na lotnisku w Jasionce [ZDJĘCIA]

Dodano: 18.12.2025 r. / Redakcja

fot. Biuro prasowe Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka
fot. Biuro prasowe Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka

RZESZÓW/JASIONKA. W Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka trwają prace związane z realizacją II etapu budowy równoległej drogi kołowania oraz infrastruktury towarzyszącej. Inwestycja ma być gotowa w drugiej połowie 2026 roku. - Prowadzone prace nie wpływają na zdolności operacyjne lotniska – informuje biuro prasowe podrzeszowskiego lotniska.

Realizowana obecnie inwestycja obejmuje budowę równoległego do drogi startowej odcinka drogi kołowania. Jego długość wyniesie około 1100 metrów, a szerokość 23 metry. Powstaną również dodatkowe pobocza o szerokości 2×10,5 oraz dwa łączniki: DK-E o długości około 160 metrów oraz DK-F o długości około 150 metrów, które połączą nową drogę kołowania z drogą startową.

Zakres prac obejmuje również budowę infrastruktury towarzyszącej, w tym: nowoczesnego oświetlenia nawigacyjnego wraz z systemami sterowania i monitoringu, kanalizacji deszczowej ze zbiornikami retencyjnymi i urządzeniami podczyszczającymi, kanalizacji kablowej oraz dróg technicznych i dojazdowych. Ważny do odnotowania jest również fakt, że wody opadowo-roztopowe z nowego odcinka drogi kołowania, będą odprowadzane poprzez istniejący kolektor bezpośrednio do rzeki Wisłok.

„Realizacja II etapu budowy równoległej drogi kołowania to kolejny krok w rozwoju naszego lotniska. Inwestycja ta zwiększy przepustowość portu, skróci czas obsługi statków powietrznych i znacząco podniesie standardy bezpieczeństwa operacji lotniczych. Dzięki temu nasz Port będzie mógł jeszcze lepiej służyć mieszkańcom województwa podkarpackiego oraz przyczyniać się do rozwoju gospodarczego oraz bezpieczeństwa całego regionu” - mówi Adam Hamryszczak, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów.

Reklama

Równoległa droga kołowania to rozwiązanie, które znacząco usprawni operacje naziemne na lotnisku te cywilne ale również w razie konieczności wojskowe. Skróci czas przygotowania do startu oraz zwiększy efektywność obsługi ruchu lotniczego, szczególnie w godzinach szczytu.

Władze lotniska podkreślają również fakt, że realizowana obecnie inwestycja jest tak prowadzona, aby zapewnić ciągłość operacji lotniczych. Lotnisko funkcjonuje bez jakichkolwiek zakłóceń, a pasażerowie nie odczuwają żadnych utrudnień.

„Dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym i zaangażowaniu Wykonawcy duża część równoległej drogi kołowania, obejmująca nawierzchnię betonową została ukończona w niemal 90%, co daje nadzieje na wcześniejsze ukończenie w toku 2026 pozostałych robót i zakończenie projektu przed wyznaczonym w harmonogramie terminem” - dodaje Adam Hamryszczak.

Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach instrumentu „Łącząc Europę" CEF2 2021-2027 (Military Mobility). Dodatkowe środki pochodzą od udziałowców, tj. Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego oraz Polskich Portów Lotniczych S.A. a także ze środków własnych spółki.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W Rzeszowie przybędzie 500 nowych drzew

RZESZÓW. Nowe drzewa pojawią się w m.in. w Parku Papieskim, na terenach rekeracyjnych przy ul. Staszica i Kustronia oraz w sąsiedztwie przyszłego placu zabaw na os. Miłocin Św. Huberta.

Rzeszów

Zderzenie ciężarówki z osobówką na al. 9 Dywizji Piechoty

RZESZÓW. Dziś rano, na ul. 9 Dywizji Piechoty doszło do zderzenia ciężarowego volvo z seatem. 30-letnia kierująca samochodem osobowym trafiła do szpitala. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. 

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa spotka się z mieszkańcami kolejnych dwóch osiedli

RZESZÓW. W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami dwóch osiedli: Staromieście i 1000-lecia.

Rzeszów

Przerwa w działaniu psich parków w Rzeszowie

RZESZÓW. Od najbliższego poniedziałku nieczynne będą psie parki na kilku rzeszowskich osiedlach. Przerwa techniczna zostanie wykorzystana na rekultywację terenu.

Rzeszów

Będzie bezpieczniej na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Borowej

RZESZÓW. Na przejeździe kolejowym, znajdującym się przy skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Borowej, zamontowane zostaną rogatki. Przebudowane zostanie także samo skrzyżowanie.

Rzeszów

Pędził 136 km/h w terenie zabudowanym. Dostał mandat 2600 zł i 20 punktów

RZESZÓW. Zaledwie kilka miesięcy cieszył się prawem jazdy 18-letni kierowca, który przekroczył dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym o 86 km/h.

Rzeszów

Ogród Jordanowski w centrum Rzeszowa odnowiony [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Zakończyły się prace przy rewitalizacji Ogrodu Jordanowskiego w rejonie ulic Reformackiej i Unii Lubelskiej. Obiekt jest już otwarty.

Rzeszów

Karpacka Majówka w Rzeszowie. Jarmark, Święto Paniagi i Karpaty na Widelcu

RZESZÓW. To będzie wyjątkowa, pełna dobrej muzyki i smacznego jedzenia majówka w Rzeszowie.

Reklama