Rzeszów - Piątek, 02.01.2026
Reklama

Postępują prace na budowie strategicznej inwestycji na lotnisku w Jasionce [ZDJĘCIA]

Dodano: 18.12.2025 r. / Redakcja

fot. Biuro prasowe Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka
fot. Biuro prasowe Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka

RZESZÓW/JASIONKA. W Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka trwają prace związane z realizacją II etapu budowy równoległej drogi kołowania oraz infrastruktury towarzyszącej. Inwestycja ma być gotowa w drugiej połowie 2026 roku. - Prowadzone prace nie wpływają na zdolności operacyjne lotniska – informuje biuro prasowe podrzeszowskiego lotniska.

Realizowana obecnie inwestycja obejmuje budowę równoległego do drogi startowej odcinka drogi kołowania. Jego długość wyniesie około 1100 metrów, a szerokość 23 metry. Powstaną również dodatkowe pobocza o szerokości 2×10,5 oraz dwa łączniki: DK-E o długości około 160 metrów oraz DK-F o długości około 150 metrów, które połączą nową drogę kołowania z drogą startową.

Zakres prac obejmuje również budowę infrastruktury towarzyszącej, w tym: nowoczesnego oświetlenia nawigacyjnego wraz z systemami sterowania i monitoringu, kanalizacji deszczowej ze zbiornikami retencyjnymi i urządzeniami podczyszczającymi, kanalizacji kablowej oraz dróg technicznych i dojazdowych. Ważny do odnotowania jest również fakt, że wody opadowo-roztopowe z nowego odcinka drogi kołowania, będą odprowadzane poprzez istniejący kolektor bezpośrednio do rzeki Wisłok.

„Realizacja II etapu budowy równoległej drogi kołowania to kolejny krok w rozwoju naszego lotniska. Inwestycja ta zwiększy przepustowość portu, skróci czas obsługi statków powietrznych i znacząco podniesie standardy bezpieczeństwa operacji lotniczych. Dzięki temu nasz Port będzie mógł jeszcze lepiej służyć mieszkańcom województwa podkarpackiego oraz przyczyniać się do rozwoju gospodarczego oraz bezpieczeństwa całego regionu” - mówi Adam Hamryszczak, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów.

Reklama

Równoległa droga kołowania to rozwiązanie, które znacząco usprawni operacje naziemne na lotnisku te cywilne ale również w razie konieczności wojskowe. Skróci czas przygotowania do startu oraz zwiększy efektywność obsługi ruchu lotniczego, szczególnie w godzinach szczytu.

Władze lotniska podkreślają również fakt, że realizowana obecnie inwestycja jest tak prowadzona, aby zapewnić ciągłość operacji lotniczych. Lotnisko funkcjonuje bez jakichkolwiek zakłóceń, a pasażerowie nie odczuwają żadnych utrudnień.

„Dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym i zaangażowaniu Wykonawcy duża część równoległej drogi kołowania, obejmująca nawierzchnię betonową została ukończona w niemal 90%, co daje nadzieje na wcześniejsze ukończenie w toku 2026 pozostałych robót i zakończenie projektu przed wyznaczonym w harmonogramie terminem” - dodaje Adam Hamryszczak.

Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach instrumentu „Łącząc Europę" CEF2 2021-2027 (Military Mobility). Dodatkowe środki pochodzą od udziałowców, tj. Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego oraz Polskich Portów Lotniczych S.A. a także ze środków własnych spółki.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Policjanci z rzeszowskiej drogówki mają nowe motocykle BMW

RZESZÓW. Funkcjonariusze od piątku patrolują na nich drogi Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego.

Rzeszów

Przejazd kolejowy na ul. Langiewicza zamknięty do 26 sierpnia

RZESZÓW. Do piątku potrwają prace prowadzone na przejeździe kolejowym na ul. Langiewicza w Rzeszowie.

Rzeszów

Włamał się do mieszkania, wziął prysznic i zrobił sobie kanapki

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci pracowali nad wyjaśnieniem nietypowej kradzieży, do której doszło w jednym z mieszkań w Rzeszowie.

Rzeszów

Kolejne przystanki autobusowe będą modernizowane

RZESZÓW. 77 kolejnych przystanków autobusowych zostanie przebudowanych w Rzeszowie. Staną przy nich nowe wiaty z podświetlanym rozkładem jazdy. Nowa nawierzchnia zatoczek będzie betonowa.

Rzeszów

Dodatek węglowy. Gdzie w Rzeszowie złożysz wniosek?

RZESZÓW.Od środy w Rzeszowie działa punkt, w którym przyjmowane są wnioski o wypłatę dodatku węglowego.

Rzeszów

Prace na ul. Matysowskiej wydłużone o jeden dzień

RZESZÓW. W czwartek na ul. Matysowskiej w Rzeszowie kontynuowane będą prace przy układaniu nawierzchni. W związku z tym nadal obowiązywać będzie zmieniony rozkład jazdy autobusów komunikacji publicznej.

Rzeszów

Rzeszów to MY. Oto kolejne pomysły mieszkańców na mikroinnowacje w mieście

RZESZÓW. Ogrody deszczowe, zielona wiata rowerowa i altana edukacyjna – to trzy mikroinnowacje zgłoszone przez mieszkańców Rzeszowa, które wybrano do realizacji w ramach kolejnej edycji programu „Rzeszów to MY”.

Reklama