Rzeszów - Poniedziałek, 22.06.2026
Reklama

Powstanie blisko 2-kilometrowa obwodnica Tyczyna. Podpisano umowę

Dodano: 14.03.2026 r. / Redakcja

Podpisanie umowy na budowę obwodnicy Tyczyna / fot. UMWP
Podpisanie umowy na budowę obwodnicy Tyczyna / fot. UMWP

RZESZÓW. 13 marca 2026 r. w siedzibie Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich została podpisana umowa na budowę obwodnicy Tyczyna w ciągu drogi wojewódzkiej nr 878. Inwestycję zrealizuje konsorcjum spółek Antex II i Wolmost. Jej wartość to ponad 56 mln zł, z czego 15 mln zł to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Prawie 2 kilometry

Planowana inwestycja obejmuje budowę i rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 878 na odcinku o długości 1,8 km. Nowy przebieg DW878 rozpocznie się rondem turbinowym na ulicy Grunwaldzkiej na skrzyżowaniu z ulicą Orkana w Tyczynie. Droga odbija w lewo i przebiega doliną rzeki Strug, aż do skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 878 z ulicą Mokra Strona. Powstaną dwa mosty nad rzeką Strug i potokiem Hermanówka.

Zakres inwestycji obejmuje również budowę dodatkowych jezdni, nowych skrzyżowań oraz zjazdów do posesji, oświetlenia drogowego oraz elementów poprawiających bezpieczeństwo ruchu.

Częścią zadania będzie także budowa infrastruktury dla pieszych i rowerzystów – w tym ścieżek, chodników, przejść oraz zatok autobusowych. Powstaną także nowe przepusty, systemy odwodnienia drogi i kanalizacja deszczowa.

Realizacja projektu wiąże się z rozbiórką czterech budynków mieszkalnych oraz sześciu gospodarczych.

Reklama

Utrudnienia w ruchu

Jak przekazał Adrian Biernacki, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, trasa przebiega w większości przez tereny niezurbanizowane, utrudnienia w ruchu będą odczuwalne głównie na początku i końcu odcinka, w miejscach włączenia do obecnej drogi wojewódzkiej nr 878. Dotyczy to przede wszystkim rejonów budowy ronda turbinowego na ulicy Grunwaldzkiej oraz w Kielnarowej. Inwestycja będzie prowadzona przy zachowaniu ciągłości ruchu poprzez wprowadzenie kolejnych etapów tymczasowej organizacji ruchu.

Podpisanie umowy

Umowę na budowę nowej drogi podpisali wczoraj: marszałek Władysław Ortyl, prezes Michał Hudaszek, pełniący funkcję lidera konsorcjum oraz dyrektor PZDW Piotr Miąso.

- Drogi wojewódzkie pełnią kluczową funkcję regionalną i tranzytową. Taką rolę odgrywa m.in. DW 878 na strategicznej osi północ-południe: prowadzi ruch z Dynowa do Rzeszowa, a dalej w stronę lotniska w Jasionce oraz węzłów autostrady A4 i drogi ekspresowej S19. W ramach środków unijnych rozbudowaliśmy do przekroju dwujezdniowego odcinek drogi od Jasionki do granicy miasta - ulicy Lubelskiej w Rzeszowie oraz przedłużenie ulicy Sikorskiego w kierunku Tyczyna. Brakującym ogniwem pozostaje nowy układ drogowy w samym Tyczynie, który stanowi część dalszej przebudowywanej trasy – przez Dylągówkę i Szklary, aż do obwodnicy Dynowa. Obecnie rozbudowujemy tą trasę za 467 mln złotych dzięki Funduszom Europejskim dla Podkarpacia. Działania te potwierdzają ciągłość i konkretny zamysł inwestycyjny, a samą obwodnicę realizujemy przy wsparciu z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – przekazuje marszałek Władysław Ortyl.

Wykonawcy - Konsorcjum Spółek Antex II i Wolmost – mają 17 miesięcy na realizację zadania. Całkowity koszt zadania wynosi 56 mln złotych. Wysokość dofinansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg z programu budowy obwodnic wynosi 15 mln złotych. Pozostałe środki pochodzą z budżetu województwa.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W niedzielę ulicami Rzeszowa przejedzie kilkuset rowerzystów. Możliwe utrudnienia

RZESZÓW. W niedzielę, 16 czerwca 2024 odbędzie się finał akcji "Rowerowy Maj" 2024. Z tej okazji ulicami Rzeszowa przejedzie kilkuset rowerzystów. Trasa przejazdu przebiegać będzie głównymi ulicami miasta. Przejazd zabezpieczać będą policjanci.

Połączenie al. Krzyżanowskiego z ul. Wieniawskiego

Ruszyły prace na budowie ważnej drogi w Rzeszowie

RZESZÓW. Rozpoczęły się prace związane z budowę drogi, która będzie stanowić przedłużenie al. Krzyżanowskiego do ul. Wieniawskiego. Wartą ponad 43 mln zł inwestycję, realizuje firma Eurovia. Nową trasą pojedziemy w styczniu 2026...

Nowa, premierowa ekspozycja

Gigantyczna wystawa budowli z klocków LEGO przyjedzie do Rzeszowa

RZESZÓW. 1000 m2 powierzchni, 70 niesamowitych, premierowych makiet, setki modeli, a wszystko zbudowane z blisko 5 000 000 klocków - już wkrótce w Rzeszowie będzie można zobaczyć największą w Europie wystawę budowli...

Rzeszów

Rekordowy maj w Jasionce. Prawie 100 tys. pasażerów

RZESZÓW/JASIONKA. W ostatnim czasie port lotniczy Rzeszów-Jasionka przyzwyczaił nas już do bicia kolejnych rekordów. Nowy padł w maju. W poprzednim miesiącu podrzeszowskie lotnisko obsłużyło ponad 96 tysięcy pasażerów. Jest to wynik aż...

Rzeszów

Przebudowa ul. Grunwaldzkiej zakończy się wcześniej niż planowano [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Już w sierpniu ma zakończyć się przebudowa rzeszowskiego deptaka – ul. Grunwaldzkiej. Pierwotnie miał być to koniec września. Prace są już zaawansowane.

Rzeszów

MPWiK Rzeszów zakupiło pierwszego „elektryka”

RZESZÓW. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie zakupiło swój pierwszy w pełni elektryczny samochód marki Citroen e-Berlingo Van. Pojazd już wkrótce wyjedzie na ulice Rzeszowa.

Rzeszów

Nowa atrakcja w parku na osiedlu Kmity. Powstanie strefa relaksu

RZESZÓW. W parku na osiedlu Kmity będzie więcej atrakcji. Jeszcze w tym roku powstanie tam strefa relaksu. Doposażony zostanie również tamtejszy plac zabaw. Zadanie zostanie zrealizowane w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Rzeszów

Miał prawie 2,7 promila i pojechał na stację po piwo. Ujęli go świadkowie

RZESZÓW. 60-letni mieszkaniec powiatu rzeszowskiego, mając prawie 2,7 promila alkoholu w organizmie, zdecydował się wsiąść za kierownicę i pojechać po piwo na stację benzynową.

Reklama