Rzeszów - Czwartek, 01.05.2025
Reklama

Prezydent Rzeszowa i radni reagują na wczorajszy incydent w Sejmie z udziałem Grzegorza Brauna

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek i przedstawiciele wszystkich klubów Rady Miasta Rzeszowa wydali wspólne oświadczenie w związku z incydentem z udziałem posła Grzegorza Brauna (Konfederacja Korony Polskiej), do jakiego doszło wczoraj w Sejmie.

Wczoraj w godzinach wieczornych poseł Konfederacji Grzegorz Braun, przy użyciu gaśnicy proszkowej zgasił zapalone w Sejmie świece z okazji dorocznego święta żydowskiego Chanuka. Po tym incydencie, Grzegorz Braun został wykluczony z obrad, a marszałek zapowiedział skierowanie przeciwko niemu wniosku do prokuratury o zakłócanie porządku religijnego.

W związku z wtorkowym incydentem, Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek i przedstawiciele wszystkich klubów Rady Miasta Rzeszowa wydali wspólne oświadczenie, w którym kategorycznie potępili zachowanie Grzegorza Brauna. „To haniebne i niedopuszczalne zachowanie człowieka, który do Sejmu dostał się głosami mieszkańców Podkarpacia, w tym rzeszowian, a historię naszego miasta potraktował cynicznie i bezrefleksyjnie”.

Poniżej publikujemy oświadczenie w całości:

My, przedstawiciele wszystkich klubów radnych Rady Miasta Rzeszowa oraz Prezydent Miasta Rzeszowa wraz całą administracją samorządową miasta, kategorycznie potępiamy wczorajsze zachowanie w Sejmie, posła Grzegorza Brauna. To haniebne i niedopuszczalne zachowanie człowieka, który do Sejmu dostał się głosami mieszkańców Podkarpacia, w tym rzeszowian, a historię naszego miasta potraktował cynicznie i bezrefleksyjnie.

My, rzeszowianie szanujemy symbole religijne.  Zarówno katolickie jak i innych wyznań. Potępiamy wszelkie zachowania antysemickie i rasistowskie dlatego oczekujemy, że organy państwa przeprowadzą niezbędne postępowanie wyjaśniające i w razie stwierdzenia naruszenia prawa, wyciągną daleko idące konsekwencje z pozbawieniem mandatu poselskiego włącznie.
Reklama
Grzegorz Braun najwyraźniej nie zna historii naszego miasta, w którym przed II Wojną Światową mieszkańcy narodowości żydowskiej stanowili ok. 1/3 ludności. Wszyscy oni a także przedstawiciele wielu innych narodów i religii wspólnymi siłami pracowali na rzecz Rzeszowa i w zgodzie go rozwijali. Ówczesna Rada Miasta składała się z radnych polskich i żydowskich, a kiedy burmistrzem Rzeszowa był Roman Krogulski, wspólnie z nim, miastem zarządzał wiceburmistrz pochodzenia żydowskiego - Wilhelm Hochfeld.

Dzisiaj zarówno Prezydent jak i Rada Miasta Rzeszowa jesteśmy ich następcami i kontynuujemy ich dzieło, starając się pamiętać o zasługach społeczności żydowskiej tamtego czasu. Do niej należeli w szczególności przodkowie Freda Zinnemanna światowej sławy reżysera, którego w tych dniach upamiętnialiśmy tablicą wbudowaną na ścianie budynku, w którym się urodził.

 Rzeszów to miasto tolerancyjne i przyjazne, otwarte i pełne empatii, co społeczność naszego miasta szczególnie pokazała po rozpoczęciu wojny na Ukrainie. Dlatego tak nas zabolał brak szacunku dla uczuć religijnych i pamięci społeczności żydowskiej zademonstrowany przez parlamentarzystę, którego do służby desygnowała społeczność naszego regionu.
 
Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Rada Miasta Rzeszowa.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Nowa droga połączy al. Rejtana z ul. Kustronia. Podpisano umowę z projektantem

RZESZÓW. W poniedziałek w rzeszowskim ratuszu podpisano umowę na budowę nowej drogi, która połączy al. Rejtana z ul. Kustronia.

Rzeszów

Wielkie wydarzenie żużlowe w Rzeszowie: Polska vs Reszta Świata. Rusza sprzedaż biletów

RZESZÓW. 7 czerwca 2025 r. na Stadionie Miejskim w Rzeszowie, żużlowa reprezentacja Polski stanie do walki z resztą świata. Dziś o godz. 16:00 rusza sprzedaż biletów na to wydarzenie.

Rzeszów

Wiemy, kto dostarczy autobusy wodorowe dla Rzeszowa

RZESZÓW. Rozstrzygnięto przetarg na dostawę 20 autobusów wodorowych, które zasilą tabor rzeszowskiej komunikacji miejskiej. Wartość tych nowoczesnych pojazdów wynosi blisko 82,5 mln zł. Większość tej kwoty to dofinansowanie z KPO.

Rzeszów

Naukowcy z UR stworzyli innowacyjne żelki prozdrowotne

RZESZÓW. Naukowcy z Wydziału Technologiczno-Przyrodniczego Uniwersytetu Rzeszowskiego uzyskali patent na innowacyjny produkt w postaci żelek o właściwościach prozdrowotnych.

Rzeszów

Ruszyły loty z Rzeszowa do Maroka

RZESZÓW/JASIONKA. W piątek spod rzeszowskiego lotniska, z kompletem pasażerów, wystartował pierwszy samolot do popularnego kurortu w południowym Maroku, Agadiru.

Rzeszów

Rzeszów z coraz większą ofertą nowych mieszkań. Które inwestycje najbardziej zainteresowały kupujących?

RZESZÓW. Mimo rosnących cen mieszkań w Rzeszowie i wyzwań związanych z kredytami, dziś to kupujący jest na wygranej pozycji – oferta nowych lokali dostępnych w sprzedaży w ciągu ostatniego roku wzrosła o...

Rzeszów

10 maja rusza sezon fontanny multimedialnej. Znamy harmonogram pokazów specjalnych

RZESZÓW. 10 maja 2025 r. odbędzie się inauguracja nowego sezonu rzeszowskiej fontanny multimedialnej. Zaprezentowany zostanie wtedy najnowszy pokaz, przygotowany w ubiegłym roku z okazji 670-lecia Rzeszowa.

Reklama