Rzeszów - Sobota, 19.07.2025
Reklama

Projekt konstytucji przestrzennej Rzeszowa gotowy

Dodano:

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. 27 maja zostanie wyłożony do publicznych konsultacji projekt Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Rzeszowa. Miejscy urbaniści będą czekać na uwagi do dokumentu podczas dyżurów, zaplanowano także otwarte konsultacje społeczne w Urban Lab.

Już podczas kampanii wyborczej, obecny prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zapowiadał, że w pierwszym roku swojej prezydentury uchwali konstytucję przestrzenną dla Rzeszowa. Nowe studium ma być punktem wyjścia do opracowania i uchwalania planów zagospodarowania przestrzennego dla kolejnych części Rzeszowa.

- Poleciłem, aby zarezerwować w nim mnóstwo terenów na zieleń i rekreację, głównie w dolinie Wisłoka, która ma być miejscem na wypoczynek. We współpracy z architektem miasta oraz planistami chcemy zaplanować dalszy rozwój miasta w sposób harmonijny i zrównoważony – zapowiada prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek. 

Projekt nowego studium jest już gotowy. 27 maja zostanie on wyłożony do publicznych konsultacji z mieszkańcami. Do 30 czerwca w dni robocze między godz. 10:00 a 18:00 podczas dyżurów w Urban Lab przy ul. 3 Maja będzie można porozmawiać o nim z miejskimi planistami. Mieszkańcy Rzeszowa będą mogli zgłaszać uwagi do studium do 21 lipca.
Reklama
- Wszystkie uwagi i wnioski zostaną przez nas następnie przekazane prezydentowi Rzeszowa. Studium jest dokumentem strategicznym, kierunkowym, zawiera zapisy i wytyczne dla całego miasta. Mówimy jednak o kierunkach rozwoju, a nie szczegółach. Na jego podstawie będzie można następnie przygotowywać i uchwalać miejscowe plany zagospodarowania, które będą już bardziej szczegółowe – tłumaczy Barbara Pujdak, dyrektor Biura Rozwoju Miasta Rzeszowa.

Nowe studium ma zastąpić dokument uchwalony w 2000 roku. Jak podkreślają miejscy planiści, stare studium jest już nieaktualne i obejmuje swoimi zapisami zaledwie połowę powierzchni miasta, które od tego czasu zwiększyło swoją powierzchnię z 53,69 km kw. do 128,5 km kw. Następnym krokiem będzie przedłożenie dokumentu Radzie Miasta Rzeszowa, która musi go uchwalić. BRMR liczy, że projekt nowego studium uda się przekazać radnym jesienią tego roku.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Budowa nowej stacji paliw w Rzeszowie na finiszu [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Przy al. Armii Krajowej, w pobliżu skrzyżowania z al. Krzyżanowskiego, powstaje nowa stacja paliw Orlen. Inwestycja jest na końcowym etapie realizacji. Otwarcie zaplanowano na przełomie lipca i sierpnia.

Rzeszów

Rozpoczyna się betonowanie jezdni lewej estakady na Wisłokostradzie

RZESZÓW. W najbliższy poniedziałek rusza betonowanie jezdni lewej estakady na Wisłokostradzie. Proces potrwa około 80 godzin i będzie prowadzony w trybie ciągłym przez dwie 40-osobowe brygady. Na plac budowy trafi ponad 4,4...

Rzeszów

Zmiany w organizacji ruchu przy Dworcu PKP Rzeszów Główny

RZESZÓW. W dniach 21 lipca – 10 sierpnia 2025 r. na górnej płycie Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego prowadzone będą prace związane z uszczelnianiem dylatacji parkingu podziemnego. Roboty wykonywane będą przez firmę Budimex w...

Rzeszów

Od 17 lipca koniec utrudnień na ul. Wieniawskiego

RZESZÓW. Od czwartku, 17 lipca 2025 kierowcy nie muszą już korzystać z objazdu, który funkcjonował przez kilka miesięcy na ul. Wieniawskiego.

Rzeszów

Remont przy Placu Dworcowym w Rzeszowie. Zmiana rozkładu jazdy 4 linii MPK

RZESZÓW. W związku z remontem w obrębie Placu Dworcowego, na blisko 3 tygodnie zmianie ulegną trasy przejazdów linii 0B oraz nocnych N1 – N3.

Rzeszów

Dodatkowe miliony na budowę łącznika ul. Krzyżanowskiego z Wieniawskiego [nowe zdjęcia z budowy]

RZESZÓW. Rzeszów otrzymał dotację z Ministerstwa Infrastruktury na dużą inwestycję drogową, która jest obecnie w trakcie realizacji. Chodzi o budowę drogi, która połączy ul. Krzyżanowskiego z ul. Wieniawskiego.

Rzeszów

Na rzeszowskim Nowym Mieście powstanie miasteczko ruchu drogowego

RZESZÓW. Młodsi mieszkańcy Rzeszowa zyskają kolejne miejsce, w którym będą mogli zdobywać wiedzę i doświadczenie niezbędne do bezpiecznego poruszania się po drogach.

Rzeszów

Historyczny rekord lotniska w Jasionce. Podsumowanie I półrocza 2025 r.

RZESZÓW/JASIONKA. To było rekordowe półrocze w historii Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów. Lotnisko obsłużyło największą dotychczas liczbę pasażerów, rozwija się w segmencie cargo e-commerce, a jednocześnie realizuje inwestycje infrastrukturalne.

Reklama