Rzeszów - Czwartek, 27.11.2025
Reklama

Przekazano plac budowy pod PCLA

Dodano: 31.12.2024 r. / Redakcja

Wizualizacja PCLA / Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa
Wizualizacja PCLA / Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Jest kolejny ważny krok w kierunku budowy Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki przy ul. Wyspiańskiego. W poniedziałek, 30 grudnia przekazano firmie Mirbud teren pod budowę nowego stadionu.

- To bardzo pozytywna informacja na koniec roku dla mieszkańców, którzy czekają na ten piękny obiekt – mówi Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Przekazanie terenu oznacza, że mogą rozpoczynać się prace rozbiórkowe starego stadionu przy ul. Wyspiańskiego. Warto dodać, że część jego infrastruktury zostanie wykorzystana powtórnie. Tak będzie m.in. z krzesełkami, elementami ogrodzenia, monitoringiem, kostką brukową. Zadba o to Rzeszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Złożony został już także wniosek o pozwolenie na budowę nowego stadionu.

Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne powstanie przy ul. Wyspiańskiego, w miejscu obecnego stadionu Resovii. Będzie jednym z najnowocześniejszych stadionów lekkoatletycznych w Polsce.

Obiekt będzie pełnił trzy funkcje, w tym najważniejszą: atletyczną. - Będziemy mieć jeden z lepszych kompleksów ośrodków szkolenia lekkoatletycznego Polsce – poskreśla Konrad Fijołek. PCLA ma być przystosowane do organizowania zawodów rangi mistrzostw Polski seniorów czy też mistrzostw Europy U23, U20, U18. Stadion będzie wyposażony w 400 metrową bieżnię a także m.in. skocznie do skoku w dal, wzwyż, o tyczce oraz krytą, 150 metrową bieżnię.

Drugą funkcją stadionu będzie piłkarska. Obiekt spełni kryteria licencyjne Ekstraklasy i rozgrywek klubowych UEFA. Na trybunach znajdzie się blisko 8 tys. zadaszonych miejsc siedzących. Sektor dla kibiców drużyny przyjezdnej ma mieć minimum 5 proc. lecz nie więcej niż 6 proc. pojemności stadionu. Na trybunach będzie wydzielony sektor rodzinny, sektor kibiców drużyny gospodarzy, sektor dla gości VIP oraz min. 50 miejsc dla osób z niepełnosprawnością. Boisko do gry w piłkę nożną będzie z trawy naturalnej, wyposażone w system nawadniania i podgrzewania.

Nowy stadion będzie również przystosowany do organizacji wydarzeń kulturalnych, takich jak np. koncerty. Jest to trzecia funkcja, jaką ma pełnić obiekt.

Inwestycję realizuje wybrana w przetargu firma Mirbud. Koszt budowy stadionu i towarzyszącej mu infrastruktury to 194 mln zł.

Ważna informacja - od momentu przekazania stadionu wykonawcy, czyli od 30 grudnia, obiekt przy Wyspiańskiego jest nieczynny dla mieszkańców.

Reklama


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Blisko 100 wystawców, regionalne produkty… Podkarpacki Bazarek już w tę sobotę

RZESZÓW. Regionalne chleby i wędliny, aromatyczne sery, miody, świeże owoce i warzywa, pyszne wypieki oraz ekologiczne przetwory – takie specjały czekają na gości Podkarpackiego Bazarku.

Rzeszów

Na ulice Rzeszowa wyjechał „Autobus Ciepła”

RZESZÓW. W poniedziałek, 17 listopada na ulice Rzeszowa wyjechał „Autobus Ciepła” z gorącymi posiłkami dla potrzebujących. Będzie kursował do marca 2026 r. Jest to wspólna inicjatywa Miasta Rzeszowa, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej...

Rzeszów

„Słodka ciężarówka” przyjedzie do Rzeszowa

RZESZÓW. W najbliższy piątek, 21 listopada do stolicy Podkarpacia przyjedzie niezwykła ciężarowa pełna atrakcji dla małych i dużych miłośników słodyczy marki Wawel. Pojazd zaparkuje przy ulicy Strażackiej 10.

Rzeszów

Policja ustaliła tożsamość kobiety, której ciało wyłowiono ze Żwirowni

RZESZÓW. Kobieta, której ciało wyłowiono w sobotę ze Żwirowni, to 50-letnia mieszkanka Rzeszowa. Decyzją prokuratora, zwłoki zabezpieczono do badań sekcyjnych.

Rzeszów

Policyjny dron „łapał” kierowców na rondzie Honorowych Dawców Krwi w Rzeszowie

RZESZÓW. Policjanci zakończyli działania z wykorzystaniem drona pn. "Czerwone Światło - STOP". Ich celem celem było sprawdzenie, czy kierowcy stosują się sygnalizacji świetlnej.

Rzeszów

Premiera teledysku, który powstał na dachu Olszynki Park

RZESZÓW. W piątek, 14 listopada 2025 r. odbędzie się premiera teledysku do jednego z utworów Antonio Vivaldiego w wykonaniu Magdaleny Kobrzyńskiej, nagranego na dachu Olszynki Park.

Rzeszów

Rzeszowski policjant mistrzem Polski w brazylijskim Jiu-jitsu

RZESZÓW. Funkcjonariusz Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie zdobył tytuł mistrza Polski w kategorii Master 2 w najbardziej prestiżowych zawodach brazylijskiego Jiu-jitsu w kraju.

Rzeszów

Święta na bogato: Rekordowa kwota na iluminacje. Jak rozbłyśnie Rzeszów w tym roku?

RZESZÓW. Otwarto oferty w przetargu na wykonanie świątecznego oświetlenia stolicy Podkarpacia. Zgłosiła się jedna firma. Jej propozycja mieści się w założonym budżecie. Jak słyszymy w ratuszu, oferta jest analizowana pod względem formalnym.

Reklama